مدیریت منابع انسانی در سازمان های کوچک

مدیریت منابع انسانی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای مدیران سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک، مدیریت منابع انسانی می‌باشد و این موضوع در حالی است که بسیاری از مدیران دانش و آگاهی کافی اینگونه از مدیریت را ندارند.

مدیریت منابع انسانی که به اختصار SME گفته می‌شود تاثیر بسیار زیادی بر روی موفقیت و یا عدم موفقیت یک کسب و کار کوچک دارد، چرا که با توجه به تعداد کم کارکنان مشغول در این کسب کار‌ها هر یک از کارکنان تاثیر قابل توجهی بر روی وضعیت کسب و کار خواهند داشت. در این مطلب در مورد اهمیت مدیریت منابع انسانی و همچنین برخی از اصول آن صحبت می‌کنیم.

اهمیت مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی در سازمان‌های کوچک دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و بدون توجه به آن، این سازمان‌ها شانس چندانی برای موفقیت و توسعه نخواهند داشت. بدون مدیریت در بخش منابع انسانی کسب و کار‌های کوچک دچار عملکرد نامطلوب کارکنان خواهند شد. این کسب و کار‌ها بدون مدیریت در بخش منابع انسانی قادر به حفظ کارکنان وفادار و دارای تخصص نخواهند بود و نمی‌توانند به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود برسند.

اهمیت مدیریت منابع انسانی

اهمیت مدیریت منابع انسانی در کسب و کار‌های کوچک به این دلیل است که این نوع از مدیریت بر روی بسیاری از بخش‌های کسب و کار تاثیر مستقیمی باقی خواهد گذاشت. بدون این فرآیند شما نمی‌توانید انگیزه و شور و نشاط کافی را در کارکنان خود ایجاد کنید. انتخاب کارکنان مناسب برای بخش‌های مختلف با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت تمامی این موارد باعث ضربه زدن به کسب و کار شما می‌شود.

اصول لازم در کسب و کار‌های کوچک

مدیریت منابع انسانی در کسب و کار‌های کوچک شامل اصول و نکات مختلفی می‌باشد که مدیران این نوع از کسب و کار باید به آن‌ها توجه کنند. اصول مدیریت منابع انسانی شامل مواردی است که توجه به آن‌ها باعث افزایش کارایی، انگیزه و تعهد در کارکنان یک مجموعه خواهد شد در ادامه شما را با برخی از این اصول آشنا خواهیم کرد. البته مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای نیز منبع خوبی برای آموزش در این زمینه می‎باشد.

1) شرح وظایف به شکلی دقیق

یکی از اصول مدیریت منابع انسانی در سازمان‌های کوچک شرح و توضیح کامل در مورد وظایف و شغل‌ها می‌باشد. اگر این شرح وظایف به شکلی دقیق انجام نشود مدیران قادر نخواهند بود که افراد مناسب را برای وظایف و شغل‌های مناسب استخدام کنند. کارکنان یک سازمان نیز اگر شرح کاملی از وظایف خود دریافت کنند، عملکرد بهتری خواهند داشت و در نهایت این موضوع به نفع سازمان خواهد بود.

2) آشنایی نیرو‌های جدید با محیط کار

یکی از بخش‌هایی که در مدیریت منابع انسانی باید به آن توجه شود، معارفه و آشنایی نیرو‌های کار جدید با محیط و فرهنگ سازمان می‌باشد. اگر بتوانید این بخش را به خوبی انجام دهید، نیرویی که جذب کرده‌اید خیلی سریع‌تر می‌تواند کارایی مناسب خود را بروز دهد. برای معرفی محل کار و وظایف هر نیرو لازم است که برنامه مناسبی داشته باشید و برای این کار زمان لازم را صرف کنید. توجه به اهمیت آن، زودتر از آنچه که فکرش را هم کنید نتایج مطلوب خود را نشان خواهد داد.

3) تهیه مستندات

یکی از اصول مدیریت منابع انسانی که باید به آن توجه کرد؛ تهیه منظم مستندات و مدارک در مورد عملکرد و همچنین مشکلات کارکنان است. در این فرآیند شما به عنوان یک مدیر اگر بتوانید مستندات و مدارک مناسبی در مورد عملکرد و مشکلات کارکنان تهیه کنید، در آینده خیلی بهتر قادر خواهید بود که در صورت نیاز اقدامات لازم را در مورد عملکرد آن‌ها انجام داده و همچنین تلاش کنید که مشکلات موجود را برطرف کنید.

4) قوانین استخدام

یکی از مواردی که در این فرآیند باید به آن توجه کافی داشته باشید، توجه به قوانین استخدام در صنفی است که در آن فعالیت می‌کنید. در هنگام استخدام افراد جدید لازم است که قوانین صنفی به شکلی دقیق رعایت شود؛ چرا که این احتمال وجود دارد که در زمان آینده با مشکلاتی مواجه شوید. اگر قوانین به خوبی رعایت نشده باشند، ممکن است مراجع قانونی نتوانند به شکلی مناسب از شما حمایت کنند.

اصول مدیریت منابع انسانی

5) تهیه لیست رده‌بندی کارکنان

تهیه لیست رده‌بندی برای کارکنان می‌تواند به شما کمک کند که برای هر گروه تصمیمات مناسبی را بنا بر شرایط کسب و کارتان اتخاذ کنید. یکی از مواردی که در مدیریت منابع انسانی مورد توجه قرار می‌گیرد، همین تهیه لیست رده‌بندی کارکنان می‌باشد. کارکنان شاغل در یک سازمان می‌توانند در گروه‌های مختلفی مانند دائمی، موقت و یا پاره وقت، تمام وقت رده‌بندی شوند.

6) مدیریت حقوق و مزایای کارکنان

زمانی که در مورد مدیریت منابع انسانی در سازمان‌های کوچک صحبت می‌کنیم بحث حقوق و مزایای کارکنان اهمیت بسیار بالایی دارد. مدیریت درست حقوق و مزایای دریافتی کارکنان تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد و وفاداری آن‌ها خواهد داشت و اگر بتوانید مدیریت خوبی در این بخش داشته باشید فواید فراوانی برای سازمان شما به وجود خواهد آمد.

7) استخدام افراد مناسب

یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های مدیریت منابع انسانی در سازمان‌های کوچک، استخدام افراد مناسب برای جایگاه‌ها و وظایف مختلف است. زمانی که در یکی از جایگاه‌ها دچار کمبود منابع انسانی هستید. ممکن است به این فکر بیافتید که در سریع‌ترین زمان، کمبود‌ها را جبران کرده و نفراتی را استخدام کنید.

این موضوع می‌تواند ضربات قابل توجهی را به سازمان شما وارد کند. استخدام افراد مناسب برای هر جایگاه و شغل می‌تواند موفقیت سازمان شما را تضمین کند. البته می‌تواند در نقطه مقابل باعث شکست یک سازمان و کسب و کار شود. برای استخدام افراد جدید زمان مناسبی را صرف کنید. با تهیه مصاحبه‌های شغلی و تهیه لیست سوالات تلاش کنید که اطلاعات مناسبی را از افراد متقاضی استخدام به دست بیاورید. هر چقدر که شناخت شما نسبت به افراد متقاضی بیشتر باشد قادر خواهید بود که تصمیمات هوشمندانه‌تری را اتخاذ کنید.

8) کمک گرفتن از نرم‌افزار‌های مناسب

مدیریت منابع انسانی شامل موارد مختلفی بوده و توجه به همه ابعاد آن می‌تواند وقت و انرژی قابل توجهی را از شما بگیرد. اما اهمیت آن به شکلی است که نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. برای صرفه‌جویی در زمان و انرژی صرف شده شما می‌توانید از نرم‌افزار‌هایی که برای این فرآیند طراحی شده‌اند استفاده کنید. همچنین به منظور آشنایی بیش‌تر با این مفاهیم می‌توانید با محمدرضاسلطانی بیزینس کوچ حرفه ای  در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید