خستگی در محیط کار

خستگی کارمندان یک مشکل مهم در صنعت مدرن می باشد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی راهکار های مقابله با خستگی در محیط کار می پردازیم.

خستگی در محل کار می تواند بهره وری را کاهش دهد و خطر وقوع حوادث را افزایش دهد. اغلب علل آن با سرمایه گذاری در بهبود فرهنگ کارکنان و تصمیمات سالم تر قابل پیشگیری هستند.

خستگی نتیجه نهایی ادغام عوامل متعددی مانند زمان طولانی بیداری و حجم زیاد کار است. سپس، درک کاملی از ساعت بیولوژیکی و یافتن راهکار های غلبه بر خستگی برای مدیریت موثر آن در محل کار مورد نیاز است.

اگر علائم خستگی شما با علائم جدی دیگری همراه باشد، بهتر است مستقیماً به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت، مراحل زیر را دنبال کنید تا بفهمید چه چیزی شما را خسته کرده است.

خستگی در محل کار به چه معناست؟

آن نشان دهنده خستگی مفرط و کاهش ظرفیت عملکردی است که در پایان روز کاری تجربه می شود. این ترکیبی از خستگی فیزیکی، ذهنی و احساسی است که با استراحت کافی و خواب از بین نمی رود. چنین خستگی توانایی فرد برای تمرکز، انجام وظایف و انگیزه را کاهش می دهد. انواع مختلفی از عوامل استرس زا وجود دارند که منجر به خستگی بیش از حد در محیط کار می شوند. خوشبختانه راه هایی برای رفع آن وجود دارد.

به منظور جلوگیری از علائم خستگی یا فرسودگی شغلی در محیط کار، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، پیشنهادات ویژه ای را به شما ارائه می دهد.

اگر علائم خستگی را در محیط کار خود پیدا کرده اید، چه کارهایی باید انجام دهید؟

1- تعادل بین کار و زندگی خود را حفظ کنید

احتمالاً این توصیه را بارها شنیده اید، بهتر است بیش از پیش ارزش این موضوع را درک کنید. رعایت مرزهای بین کار و زندگی چیزی است که باید در هنگام مواجهه با خستگی کار به خاطر داشت. حتی اگر واقعاً شغل خود را دوست داشته باشید، ذهن و بدن شما برای بازیابی توانایی های خود به استراحت کافی نیاز دارند.

برای مدتی کار خود را رها کنید و ایمیل خود را بعد از ساعت کاری چک نکنید. توجه داشته باشید که موظف نیستید به صورت 24 ساعته در محل کار خود در دسترس باشید. یک کارمند پرانرژی، چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی، بسیار ارزشمندتر از یک فرد پرکار است. همیشه در دسترس بودن اغلب منجر به ایجاد علائم خستگی در محل کار می‌شود.

2- مراقب سلامتی خود باشید

خستگی کار همچنین می تواند ناشی از مشکلات سلامتی مداوم باشد که بدون شک باید توسط یک متخصص برطرف شود. اگر مطمئن هستید که شاخص های سلامت عمومی شما در محدوده طبیعی قرار دارند، باید برای حفظ آن ها اقدامات لازم را انجام دهید. رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و کم خوابی به طور غیرقابل انکاری به سطح انرژی روزانه و بهره وری شما آسیب می رساند. نداشتن خواب کافی و کم آبی بدن تأثیرات منفی بر عملکرد شما خواهد داشت. وقتی بدن شما به اندازه کافی هیدراته نمی شود، معمولا احساس ضعف و خستگی می کنید. بنابراین، آب برای حمل مواد مغذی در بدن و دفع مواد زائد ضروری است. در طول روز حتما نوشیدنی های زیادی بنوشید و غذاهای پر از آب بخورید.

رژیم غذایی شما جنبه دیگری است که بیش از آنچه فکر می کنید بر سطح انرژی و بهره وری شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، مصرف مقدار زیادی کربوهیدرات می تواند انرژی را افزایش دهد. ورزش می تواند با افزایش سطح انرژی و قدرت فرد، خستگی ناشی از کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. علاوه بر این، ورزش منظم با شدت کم، مانند پیاده روی، دویدن سبک، یا دوچرخه سواری معمولی، خستگی را کاهش می دهد، سطح استرس را کاهش می دهد و خواب را بهبود می بخشد.

نقش سلامت در خستگی محیط کار

3- برنامه خود را با توجه به الگوهای بهره وری خود برنامه ریزی کنید

یکی دیگر از دلایل احساس خستگی در محل کار ممکن است کار بر روی برنامه ای باشد که با ساعت بیولوژیکی فردی و الگوهای بهره وری شما همخوانی ندارد. وقتی نوبت به آگاهی از ساعات اوج بهره وری می رسد، قطعاً می توانید از برخی راهنمایی ها استفاده کنید. تجزیه و تحلیل ماهانه عملکرد خود ممکن است به منظور بررسی کامل الگوهای بهره وری شما مفید واقع شود.

دانستن اینکه چه زمانی انرژی خلاقانه شما بهتر جریان می یابد یا آگاه بودن از اینکه در یک زمان خاص بازده روزانه شما افزایش می یابد، می تواند کمک قابل توجهی به برنامه ریزی کاری شما کند. به طور کلی بهتر است جلسات خود را بعد از ظهر برنامه ریزی کنید و ساعات اولیه را به کار عمیق اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید همه چیز به این بستگی دارد که با ساعت درونی بدن خود هماهنگ شوید تا احساس خستگی را کاهش دهید.

4- کیفیت خواب خود را افزایش دهید

یکی دیگر از جنبه های ضروری در مواجهه با خستگی کار، اطمینان از داشتن خواب خوب شبانه است. کمبود خواب بر سطوح انرژی، عملکردهای شناختی و انگیزه شما تأثیر می گذارد. آیا تا به حال تجربه کرده اید که صبح بعد از 8 ساعت خواب، بیدار شوید، اما احساس بدی داشته باشید؟ این نشان می دهد که خواب شما کافی نیست، زیرا قدرت خواب نه تنها در میزان آن است، بلکه در کیفیت آن نیز نهفته شده است.

5- یک روز مرخصی را در نظر بگیرید

استراحت در محل کار به اندازه حفظ تمرکز در عملکرد ضروری است. طبق تحقیقات، پربازده‌ترین کارمندان 52 دقیقه کار می‌کنند و سپس 17 دقیقه استراحت می‌کنند. کار کردن در چنین شرایطی باعث می شود کارمندان بتوانند کارهای بعدی خود را با حداکثر تمرکز و انرژی انجام دهند. در صورتی که به نظر برسد هیچ یک از روش های مقابله با خستگی موثر نیست، ممکن است بخواهید یک روز مرخصی بگیرید. انجام کار های روتین می تواند دشمن خلاقیت، انگیزه و بهره وری باشد. داشتن یک روز مرخصی، خود، برای جلوگیری از عواقب شدید مانند خستگی مزمن یا فرسودگی بسیار مهم است. به انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده یا کارهای خانگی بپردازید.

با کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز خواهید توانست مهارت های خود را در زمینه ی نحوه ی کنترل فعالیت ها و در صورت امکان؛ تفویض آن ها، افزایش دهید.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر روش های جلوگیری از خستگی و فرسودگی شغلی هستید؛ با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید