نقش مذاکره در کسب و کار

مذاکره، گفتگویی است که در آن دو یا چند نفر با هم صحبت می کنند تا به یک راه حل توافقی دست یابند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی مهمترین مهارت های مذاکره و نحوه آماده شدن برای مذاکره در محل کار می پردازیم.

مذاکره چیست؟

مذاکره نوعی بحث است که برای حل و فصل اختلافات و دستیابی به توافق بین دو یا چند نفر استفاده می شود. آن فرآیندی است که شامل دادن و گرفتن اطلاعات می باشد که در نهایت منجر به مصالحه می شود.

در کسب و کار خود ممکن است درباره حقوق، موقعیت، شرایط قرارداد، جدول زمانی پروژه یا موارد دیگر جلساتی برگزار کنید. برای اینکه یک مذاکره کننده موفق باشید، به مهارت های مختلفی نیاز دارید.

مهارت های مورد نیاز آن چیست؟

مهارت های مذاکره همان ویژگی هایی هستند که به دو یا چند نفر اجازه می دهد تا به یک سازش برسند. اینها اغلب مهارت های نرمی مانند نحوه ی برقراری ارتباط، متقاعدسازی، برنامه ریزی، استراتژی و همکاری هستند. درک این مهارت ها اولین قدم برای آمادگی در جلسات می باشد.

پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید: مهارت های نرم در کسب و کار

مهارت‌هایی که به آن‌ ها نیاز دارید به محیط شما، نتیجه مورد نظر و افراد بستگی دارد. در اینجا چندین مهارت کلیدی وجود دارند که در بسیاری از موقعیت ها کاربرد دارند:

1- مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی ضروری شامل شناسایی نشانه های غیرکلامی و مهارت های کلامی برای پرزنت خود به شیوه ای جذاب است. مذاکره کنندگان ماهر می توانند سبک های ارتباطی خود را برای رفع نیازهای شنونده تغییر دهند. با برقراری ارتباط شفاف، می توانید از سوء تفاهماتی که می توانند مانع از رسیدن شما به مصالحه شوند، جلوگیری کنید.

2- گوش دادن فعالانه

مهارت های گوش دادن فعالانه نیز برای درک نظر دیگران در مذاکره بسیار مهم است. برخلاف گوش دادن غیرفعال، گوش دادن فعال تضمین می کند که می توانید بدون نیاز به تکرار اطلاعات، جزئیات مورد نیاز را درک کنید و بعداً آن ها را به خاطر بیاورید.

3- هوش هیجانی

هوش هیجانی، توانایی کنترل احساسات خود و تشخیص احساسات دیگران است. آگاه بودن از پویایی عاطفی در طول جلسه می تواند به شما این امکان را بدهد که آرام بمانید و روی مسائل اصلی تمرکز کنید. اگر از موقعیت فعلی راضی نیستید، درخواست کنید تا جلسه متوقف شود تا شما و طرف مقابل بتوانید بعداً با دیدگاه‌های تازه‌تری به ادامه ی جلسه بپردازید.

4- صبر

برخی از مذاکرات ممکن است مدت زیادی طول بکشند تا خاتمه یابند. مذاکره‌ کنندگان ماهر معمولاً برای ارزیابی درست یک موقعیت و رسیدن به بهترین نتیجه برای مشتریان خود صبر و حوصله را تمرین می‌کنند.

5- سازگاری

سازگاری یک مهارت حیاتی برای یک مذاکره موفقیت آمیز است. هر مذاکره منحصر به فرد است و وضعیت در یک جلسه  ممکن است از یک روز به روز دیگر تغییر کند. به عنوان مثال، یک نفر ممکن است خواسته های خود را به طور ناگهانی تغییر دهد. در حالی که برنامه ریزی برای هر موقعیت دشوار است، یک مذاکره کننده خوب می تواند به سرعت خود را تطبیق دهد و در صورت نیاز برنامه جدیدی را تعیین کند.

6- متقاعد سازی

توانایی تأثیرگذاری بر دیگران یک مهارت مهم در جلسات می باشد. این می تواند به شما کمک کند تا نشان دهید که چرا راه حل پیشنهادی شما برای همه مفید خواهد بود و دیگران را تشویق کنید تا از دیدگاه شما حمایت کنند. علاوه بر متقاعد کننده بودن، مذاکره کنندگان باید در مواقع لزوم قاطعیت داشته باشند. قاطعیت به شما این امکان را می دهد که نظرات خود را بیان کنید و در عین حال به دیدگاه های طرف مقابل نیز احترام بگذارید.

7- برنامه ریزی

مذاکره مستلزم برنامه ریزی است تا به شما در تعیین آنچه می خواهید کمک کند. شما باید بهترین نتیجه ممکن را پیش بینی کنید و در نظر بگیرید که حتی اگر توافقی حاصل نشد چه خواهید کرد. توانایی آماده‌سازی، برنامه‌ریزی و فکر کردن از قبل برای یک مذاکره موفق، بسیار مهم است. مهارت های برنامه ریزی نه تنها برای فرآیند مذاکره بلکه برای تصمیم گیری در مورد نحوه اجرای شرایط نیز ضروری است.

8- صداقت

صداقت یا داشتن اصول اخلاقی، یک مهارت ضروری برای جلسه مذاکره است. متفکر بودن و صادق بودن به طرف مقابل اجازه می دهد به آنچه شما می گویید اعتماد کند. به عنوان یک مذاکره کننده، باید بتوانید به تعهدات خود عمل کنید. برای نشان دادن قابل اعتماد بودن، از قول دادن بیش از حد خودداری کنید.

9- حل مسئله

مذاکره، مستلزم توانایی درک مشکل و یافتن راه حل است. برای مثال اگر قیمت یک محصول خیلی زیاد است چگونه می توان آن را کاهش داد؟ اگر منبعی با کمبود مواجه باشد، برای افزایش آن چه باید کرد؟ توانایی یافتن راه حل های منحصر به فرد برای مشکلات ممکن است عامل تعیین کننده در سازش باشد.

برای دستیابی به بهترین استراتژی ها و راهکار ها، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، پیشنهادات ویژه ای را به شما ارائه می دهد.

حل مسئله در مذاکره

10- تصمیم گیری

مذاکره کنندگان خوب می توانند در طول یک مذاکره قاطعانه عمل کنند. شما باید بتوانید قاطعانه واکنش نشان دهید. به خاطر داشته باشید که تصمیمات شما ممکن است تأثیرات ماندگاری بر خود یا شرکتتان داشته باشد. در انتخاب گزینه های خود با دقت فکر کنید.

مهارت تصمیم گیری، یکی از مهارت های بسیار پرکاربرد در بیزینس کوچینگ می باشد.

به خاطر داشته باشید که تغییر رفتار های تجاری می تواند چالش های جدیدی را ایجاد کند. علاوه بر یادگیری مهارت های مذاکره، همچنین لازم است بدانید که چگونه آن ها را با یک موقعیت خاص تنظیم کنید. به عنوان مثال، بسیاری از جلسات امروزه تلفنی یا از طریق اینترنت هستند و برخی مذاکرات ممکن است از طریق ایمیل انجام شوند.

مهارت های مذاکره می توانند به شما کمک کنند تا کسب و کار خود را توسعه دهید، حقوق بالاتری دریافت کنید و نیازهای مهم تجاری را برآورده کنید.

برای افزایش مهارت مذاکره خود می توانید در دوره های فن بیان نیز شرکت کنید و یک مذاکره کننده حرفه ای شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر مهارت های ضروری در مذاکره، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید