سندروم دیکتاتوری مدیران

سندرم دیکتاتوری مدیران

نگرش سمی و دیکتاتوری بعضی از مدیران عامل اصلی فرار کارمندان از کار است.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، به بررسی عوامل ایجاد کننده نگرش دیکتاتوری و روش های جلوگیری از آن می پردازیم.

سندرم رئیس دیکتاتور اغلب بر مدیران جوانی تأثیر می گذارد که تازه شروع به کار کرده اند و به دنبال اثبات ارزش خود هستند. نگرش سمی آن ها می تواند بر روحیه تیم تأثیر منفی بگذارد، بین آن ها درگیری ایجاد کند و افراد را به سمت ترک سازمان سوق دهد. مطالعه ای که در سال 2015 روی 27 میلیون کارمند در 195 کشور انجام شد به این نتیجه رسید که از هر دو کارمند یک نفر برای فرار از مدیر خود، آن شغل را ترک کرده است. بنابراین، این هیتلرهای کوچک چه کسانی هستند و چرا اینگونه رفتار می کنند؟

هر رئیس دیکتاتور، ویژگی ها و روش های خاص خود را دارد که تیم آن ها را عصبانی می کند:

آن ها مستبد هستند و وسواس زیادی برای کنترل امور دارند

یک مدیر جوان دیکتاتور نیاز به اعتماد اطرافیان دارد، که پس از آن اغلب می تواند مدیریت کارهای خود را بر عهده بگیرد. آن ها باید به جلسه های کاری مربوطه دعوت شوند و همه تصمیمات آن ها تأیید شود اما نمی دانند که به مرور زمان تبدیل به یک مانع و خار در چشم تیم خود می شوند.

آن ها اشتباهات یا انتقادات را نمی پذیرند

هر اشتباه و هر خطایی از جانب کارمندان، هرچقدر هم کوچک باشد، برای این مدیران به عنوان یک شکست تلقی می شود. علاوه بر این، هرگونه بازخورد از طرف همکاران به آن ها مانند حمله مستقیم و زیر سوال بردن مهارت های آن ها به نظر می رسد.

مدیرانی که به شیوه دیکتاتوری عمل می کنند گوش شنوا ندارند

آن ها از ترس اینکه پاسخ سوالات اعضای تیم خود را ندانند، نظرات مستبدانه خودشان را اعلام می کنند و جایی برای نظرات اعضای تیم خود نمی گذارند. این امر باعث می شود آن ها بدون بررسی سایر گزینه های پیشنهادی تصمیمات یک جانبه بگیرند.

آن ها نوآوری و ابتکارات را رد می کنند

در همه حال، پاسخ آن ها “نه” یا “بیایید دربار آن فکر کنیم” است. این مدیران در انجام کارهایی که همیشه توسط آن ها و طبق اصول آن ها انجام میشده ، احساس راحتی می کنند.

چرا افراد تبدیل به مدیران دیکتاتور می شوند و چگونه می توانید از آن ها دوری کنید؟

رئیس دیکتاتور اساساً افراد وحشتناکی نیستند که تنها هدفشان در زندگی سرکوب کردن همکارانشان باشد. مشکل اصلی اغلب ترکیبی از بی تجربگی، استرس، خودخواهی و سایر نواقص است که انسان را بسیار پیچیده می کند. در اینجا سه ​​راه حل وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد و زورگویی را به حداقل رساند:

1- مدیران نباید رسالت اصلی خود را فراموش کنند

مدیر شدن یک انتقالی ساده از آخرین موقعیتی که داشتید نیست. بهترین بودن در موقعیت کارمندی می تواند این توهم را ایجاد کند که در موقعیت جدید نیز بهترین خواهید بود، اما همیشه اینطورنیست.

مدیر شدن به این معنی است که باید مهارت های جدیدی را کسب کنید و دوره های آموزشی برای توسعه مهارت و یادگیری نحوه نظارت بر تیم را بگذرانید.

اثرات دیکتاتوری مدیران در کسب و کار

2- مدیران نباید بیش از حد تحت فشارعملکرد اعضای تیم قرار بگیرند

مدیران جوان نیاز به اثبات ارزش خود و ارائه نتایج را احساس می کنند که این می تواند ناامید کننده باشد زیرا آن ها نه تنها بر اساس عملکرد خود بلکه در مورد عملکرد تیم نیز مورد قضاوت قرار می گیرند.

راه حل اصلی در اینجا یادگیری نحوه مدیریت استرس است. این بسیار شخصی است و بستگی به سازمان و سلسله مراتب آن دارد. وقتی مقامات مافوق فشار زیادی وارد می کنند، باید با آن ها صحبت کنید و آزادی بیشتری بخواهید تا باری که بر دوش شما و تیم شما تحمیل می شود را از بین ببرید. در چنین شرایطی علم بیزینس کوچینگ به کمک شما می آید که بتوانید مشکلات اصلی را جستجو و درمان کنید.

3- مدیران باید بپذیرند که هرکس به شیوه ی منحصر به فرد خود عمل می کند

سال ها طول می کشد تا برخی مدیران بفهمند که همکاران آن ها احمق نیستند، بلکه آن ها به سادگی متفاوت فکر می کنند و عملکردشان متفاوت است. هر فرد منابع الهام بخش و اهداف خود را دارد که واکنش ها و روش های مختلف کار یا تعامل را ایجاد می کند.

طبیعی ترین راه حل این است که به کمک یک بیزینس کوچ حرفه ای به دنبال نحوه عملکرد هر فرد باشید و سپس بهترین سازش را بین نحوه عملکرد همه ی اعضا پیدا کنید

رفتار دیکتاتوری یک مدیر مستبد و زورگو باید تا زمانی که به اعضای سازمان آسیب نرسیده، جدی گرفته شود، زیرا آن ها می توانند تأثیر زیادی بر روحیه و خروجی تیم داشته باشند.

برای افرادی که به طور طبیعی از ویژگی های لازم برای  تبدیل شدن به یک مدیر خوب برخوردار نیستند، هیچ چیزی از دست رفتنی نیست. زمان، تجربه و حمایت افراد مثبت بهترین درمان برای درمان سندرم دیکتاتوری است.

در این بین کارمندان بسیاری شغل خود را ترک می کنند اما نکته ی مهم اینجاست که چنین مدیرانی قابل تغییر هستند و فقط با رعایت نکاتی ساده میتوان از میزان خودخواهی آن ها کم کرد تا میزان همدلی بیشتری با اعضای تیم خود داشته باشند.

در قدم اول باید به این درک برسید که این جزئی از ویژگی های شخصیتی آن هاست و صرفا جهت مقابله و سرکوب شما دست به کارهای خودخواهانه نمیزنند و با شما مشکل شخصی ندارد. در مرحله ی دوم بایستی تمام وظایف و کار های خود را مکتوب کنید تا در صورت نارضایتی، با ارائه ی مدرک نشان دهید که حضورتان موثر و مفید واقع شده و در نهایت میتوانید با محترم شمردن او، نتیجه ی مثبت آن را به مرور زمان ببینید و همچنین سعی کنید به نکات مثبت رفتاری و اخلاقی او اشاره کنید و در مورد آن اغراق کنید تا بتوانید مقاومت وی را از برقراری روابط دوستانه بشکنید و تعامل دوستانه و دلسوزانه ای را با اعضای تیم خود و مدیر داشته باشید، فقط کافیست هوشمندانه عمل کنید.

اگر نیاز به مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و همچنین از مشاوره های حرفه ای محمدرضا سلطانی، مشاوره کسب و کار بهره ببرید. اگر شما هم با چنین مدیرانی برخورد دارید تجربه خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید