انواع تیپ های شخصیتی

16 نوع تیپ شخصیتی

مروری کامل بر 16 نوع تیپ شخصیتی. اطلاعات عمیق و کاربردی رایگان در مورد 16 نوع شخصیت، از جمله مشاغل، روابط و ارزشهای اصلی. لذت ببرید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

بازرس- شخصیت ISTJ

ISTJ را می توان یک نوع شخصیت ترسناک دانست، خصوصاً بدون داشتن شناخت قبلی. ISTJ ها جدی و رسمی به نظر می رسند. این تیپ شخصیتی اهمیت زیادی به سنت و ارزشهای مکتب قدیمی می دهد. صبر، سخت کوشی، عزت و مسئولیت اجتماعی و فرهنگی همه توسط ISTJ گرامی داشته می شوند. آنها محفوظ، آرام، ساکت و قائم هستند. این صفات ناشی از ترکیب درون گرایی، حس کردن، تفکر و قضاوت است. نتیجه یک تیپ شخصیتی است که اغلب سوتفاهم نمی شود.

مشاور- شخصیت INFJ

INFJ ها با بصیرت و ایده آلیست هستند. این تیپ شخصیتی تخیل خلاق و ایده های درخشان بسیاری دارند. آنها روشی متفاوت و غالباً عمیق، در نگاه به جهان دارند که همیشه قابل درک نیست. INFJ ها طرز تفکر جوهر و عمق را ترجیح می دهند. این تیپ شخصیتی هرگز چیزی را در حد سطحی نمی پذیرد یا از روش بهتر برای نزدیک شدن به مشکلات استفاده می کند. دیگران ممکن است INFJ را به دلیل این دیدگاه متغیر در زندگی عجیب یا سرگرم کننده تلقی کنند.

مغز متفکر- شخصیت INTJ

INTJ درون گرایان واقعی هستند. این تیپ شخصیتی در شرکت خودشان ساکت، محفوظ و راحت است. INTJ ها معمولاً خودکفا هستند و ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند تا در یک گروه. معاشرت، انرژی این تیپ شخصیتی را به میزان قابل توجهی تخلیه می کند و باعث می شود آنها نیاز به شارژ مجدد داشته باشند. با بحث های کوچک، انرژی یک INTJ را کاهش ندهید! آنها بیشتر به ایده ها و نظریه های بزرگ علاقه مند هستند. هنگام مشاهده جهان، INTJ ها مرتباً سوال می کنند که چرا همه چیز به روشی که اتفاق می افتد رخ می دهد؟ عدم اطمینان دشمن INTJ است. آنها در تدوین برنامه ها و استراتژی ها برای هر احتمالی سرآمد هستند.

بخشنده- شخصیت ENFJ

ENFJ ها مردم پسند همیشگی هستند. آنها برون گرا، ایده آلیست، کاریزماتیک، صریح، کاملاً اصولی و با اخلاق هستند. این مجموعه ویژگی ها اطمینان می دهد که یک ENFJ معمولاً می تواند با دیگران با پیشینه و شخصیت متفاوت ارتباط برقرار کند. ENFJ ها بیشتر به شهود و احساسات تکیه می کنند و بیش از دنیای واقعی در تخیل خود زندگی می کنند. این می تواند برای خود فرد و اطرافیان دردسرساز باشد. ENFJ به جای زندگی در “اکنون” و آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد، تمرکز خود را بر روی چکیده و آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد متمرکز کنید.

پیشه ور- شخصیت ISTP

ISTP افراد مرموز و اغلب مورد سوتفاهم هستند. این تیپ شخصیتی به طور معمول توسط عقلانیت و منطق تعریف می شود اما همچنین قادر به خودجوشی و اشتیاق است. ویژگی های شخصیتی ISTP نسبت به انواع دیگر سخت تر است. حتی افرادی که ISTP را به خوبی می شناسند نمی توانند همیشه واکنش های خود را پیش بینی کنند. در اعماق آن، ISTP افراد خودجوش و غیرقابل پیش بینی هستند، اما گاهی اوقات این ویژگی ها را از دنیای خارج پنهان می کنند و طرفدار رویکرد منطقی و مقصر هستند.

ارائه دهنده- شخصیت ESFJ

ESFJ ها برون گراهای کلیشه ای هستند. این تیپ شخصیتی بدون زحمت اجتماعی است که ناشی از نیاز به تعامل با دیگران است. این میل به خوشحالی دیگران معمولاً باعث محبوبیت ESFJ می شود. ESFJ معمولاً در دبیرستان و دانشگاه به عنوان تشویق کننده یا قهرمان ورزشی شناخته می شود. در اواخر زندگی، آنها همچنان در کانون توجهات سرگرم می شوند. ESFJ ها در درجه اول بر سازماندهی رویدادهای اجتماعی برای خانواده ها، دوستان و جوامع خود متمرکز هستند. ESFJ یک نوع شخصیت رایج است و مورد علاقه بسیاری از افراد است.

ایده آلیست- شخصیت INFP

INFP مانند اکثر افراد درونگرا ساکت و محفوظ است. این تیپ شخصیتی ترجیح می دهد در مورد خودشان صحبت نکند، خصوصاً در اولین ملاقات با شخص جدید. آنها ترجیح می دهند وقت خود را تنها در مکان های ساکت بگذرانند. این فرصت را برای INFP فراهم می کند تا دنیای اطراف خود را درک کند. INFP ها عاشق تجزیه و تحلیل علائم و نشانه ها هستند و اغلب آنها را استعاره هایی می دانند که معنای عمیق تری در رابطه با زندگی دارند. این تیپ شخصیتی می تواند در تصورات و رویاهای روزمره گم شود. این امر گاهاً منجر به غرق شدن INFP در عمق افکار، تخیلات و ایده های آنها می شود.

مجری- شخصیت ESFP

ESFP شخصیتی برونگرا، مشاهده گر، احساس و درک می کنند و معمولاً به عنوان سرگرمی دیده می شوند. ESFP ها که برای تأمین سرگرمی و حواس پرتی دیگران و برای جلب توجه مردم متولد شده اند، دوست دارند در یک گروه دادگاه برگزار کنند. ESFP کاوشگران متفکری هستند که از یادگیری لذت می برند و آنچه را که می آموزند با دیگران به اشتراک می گذارند. ESFP برای شرکت زندگی می کند و به طور معمول مهارت های قوی بین فردی دارند. آنها سرزنده و سرگرم کننده هستند و هرگز فرصت حضور در مرکز توجه را از بین نخواهند برد. علیرغم این رفتار محکم مانند دادگاه، ESFP ها گرم، سخاوتمندانه و صمیمی هستند. آنها همچنین معمولاً دلسوز بوده و به فکر رفاه دیگران هستند.

قهرمان- شخصیت ENFP

ENFP شخصیتی برونگرا، شهودی، احساساتی و ادراکی دارند. این تیپ شخصیتی بسیار فردگرایانه است. قهرمانان پیرو نیستند و کمی به وضعیت موجود اهمیت می دهند. در عوض، آنها در ایجاد روش ها، نگاه ها، اعمال، عادت ها و ایده های خود تلاش می کنند. ENFP از افراد برش دهنده کوکی در حلقه خود استقبال نمی کند و از اینکه مجبور به زندگی در داخل یک جعبه شود متنفر است. هرچند که آنها از همراهی لذت می برند با فرض اینکه این شرکت “درست” باشد از شهود قوی هنگام صحبت از خود و دیگران لذت می برند. ENFP بیشتر اوقات از روی احساساتشان کار می کند. این چیز بدی نیست، زیرا آنها بسیار باهوش و متفکر هستند.

انجام دهنده- شخصیت ESTP

ESTP ها شخصیتی برونگرا، حسی، تفکر و ادراک دارند. ESTP ها برای تعامل اجتماعی زندگی می کنند و از احساسات و عواطف نیرو می گیرند. این به این معنا نیست که ESTP ها نرم هستند. آنها از فرآیندهای منطقی و استدلال لذت می برند، به شرطی که مانع آزادی فکر و عمل نباشد. نظریه و چکیده ها توجه یا علاقه یک ESTP را برای مدت طولانی حفظ نمی کنند. این تیپ شخصیتی ترجیح می دهد قبل از نگاه کردن، جهش داشته باشد و اشتباهات را برطرف کند. این کار به بیکار ماندن یا تهیه برنامه های احتمالی ارجح است.

استاد راهنما- شخصیت ESTJ

ESTJ تأکید زیادی بر ارزشهای سنتی دارند. اینها شامل سازماندهی، صداقت، فداکاری و وقار است. این تیپ شخصیتی قاطعانه به انجام آنچه معتقدند درست و قابل قبول از نظر اجتماعی است اعتقاد دارند. اگرچه تعریف مسیرهای “خوب” و “درست” دشوار است، یک ESTJ به عنوان رهبر بسته عمل خواهد کرد و نظرات شخصی را تعالی می بخشد. آنها مظهر شهروندی خوب هستند. افراد معمولاً برای راهنمایی و مشاوره به ESTJ مراجعه می کنند و این تیپ شخصیتی همیشه با ارائه چنین کمکی خوشحال خواهد شد.

فرماند – شخصیت ENTJ

مهمترین نگرانی ENTJ تمرکز مدیریت شرایط بیرونی با منطق و نظم است. پس از دستیابی به این امر، شهود و استدلال تأثیرگذار است. ENTJ طبیعی ترین رهبران در میان 16 تیپ شخصیتی هستند. این تیپ شخصیتی همیشه از فرصت مسئولیت پذیری لذت می برد. ENTJ ها در دنیایی از امکانات زندگی می کنند، اغلب چالش ها و موانع را برای فرصت دادن به خود مشاهده می کنند آنها هدایای طبیعی برای رهبری دارند و هرگز از تصمیم گیری شانه خالی نمی کنند. گزینه ها و ایده ها به سرعت و در عین حال با دقت بررسی می شوند. ENTJ ها “مسئولیت پذیر” هستند که دوست ندارند آرام بنشینند و اجازه می دهند زندگی در اطراف آنها اتفاق بیفتد.

متفکر- شخصیت INTP

INTP ها به دلیل نظریه های درخشان و منطق بی امان بسیار مورد توجه قرار می گیرند. این منطقی است، زیرا بدون شک این تیپ شخصیتی از همه منطقی ترین است. INTP ها الگوها را دوست دارند، مشتاقانه مشتاق انتخاب اختلافات هستند و توانایی خواندن ذهن افراد را دارند. این دروغ گفتن به یک INTP را غیر قابل توصیه می کند. افراد از این تیپ شخصیتی علاقه ای به فعالیتهای عملی و روزمره و نگهداری ندارند. هنگامی که یک INTP محیطی را پیدا می کند که فرصتی برای کشش عضلات خلاق آنها فراهم می کند، محدودیتی در زمان و انرژی صرف شده وجود ندارد. یک راه حل منطقی و بی طرف ممکن است.

پرورش دهنده- شخصیت ISFJ

ISFJ ها نیکوکار هستند. این تیپ شخصیتی همیشه آماده بازپرداخت است و هر سخاوت دریافتی سه برابر برمی گردد. مردم و چیزهایی که ISFJ به آنها اعتقاد دارد، مورد حمایت قرار می گیرند و با اشتیاق و ازخودگذشتگی پشتیبانی می شوند. این باعث می شود که این یکی از گرم ترین و مهربان ترین تیپ های شخصیتی باشد. هماهنگی و همکاری برای ISFJ مهم است و این نوع احتمالاً به احساسات دیگران حساس است. ISFJ به دلیل توجه و آگاهی بسیار ارزشمند است و اغلب بهترین ها را در دیگران به نمایش می گذارد.

چشم انداز- شخصیت ENTP

شخصیت ENTP در میان نادرترین افراد جهان است که قابل درک است. اگرچه آنها برون گرا هستند، اما ENTP گفتگوهای کوچک را رد می کنند و ممکن است در موقعیت های اجتماعی پیشرفت نکنند. این امر به ویژه در مورد ENTP بسیار متفاوت است. ENTP ها باهوش و آگاه هستند و در نتیجه باید به طور مداوم از نظر ذهنی تحریک شوند. این تیپ های شخصیتی فرصت بحث در مورد نظریه ها و واقعیت ها را با جزئیات گسترده پیدا می کنند و برای تنظیم حقوق جهان به تشویق کمی نیاز دارند. ENTP ها در برخورد با اطلاعات و استدلال ها منطقی و عینی هستند. آنها همین انتظار را از یک شریک بحث دارند.

آهنگساز- شخصیت ISFP

ISFP ها درون گرا هستند اما ممکن است همیشه اینگونه به نظر نرسند. حتی اگر یک ISFP در ابتدا با اتصال به سایر افراد مشکل داشته باشد، آنها سرانجام گرم، نزدیک و صمیمی می شوند. ISFP بودن بسیار سرگرم کننده است و بسیار خودجوش است. این باعث می شود آنها دوست خوبی برای برچسب گذاری همراه با فعالیتی، برنامه ریزی شده یا برنامه ریزی نشده باشند. ISFP ها دنبال این هستند که زندگی را به کمال برسانند و حال را بپذیرند. این اطمینان می دهد که آنها همیشه مشتاق دیدن یک تجربه جدید یا کشف هستند. ISFP درک درستی پیدا می کند، بنابراین در ملاقات با افراد جدید ارزش بیشتری نسبت به سایر تیپ های شخصیت درونگرا دارند.

 

می توانید پس از تشخیص تیپ شخصیتی خودتان با ما در ارتباط باشید تا شما را در پیدا کردن کسب و کار مناسب با شخصیت خودتان راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید