تکنیک 70 20 10 در یادگیری

تکنیک 70 20 10 ، نحوه ی یادگیری موثر افراد را نشان می دهد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی کاربرد تکنیک 70 20 10 و مزایای آن می پردازیم.

تکنیک 70 20 10 فقط یک دنباله عددی نیست بلکه دیدگاهی جدید از عملکرد و یادگیری در قرن بیست و یکم است.

این تکنیک، یک دستورالعمل تحقیق محور و آزمایش شده برای مدیرانی است که به بررسی نحوه ی یادگیری، رشد و تغییر در طول دوره شغلی خود می پردازند‌.

بر اساس این قانون باید این سه اصل را رعایت کنید:

70 درصد از یادگیری از تجربه، آزمایش و تفکر حاصل می شود.

20 درصد از همکاری با دیگران و 10 درصد از راه حل های برنامه ریزی شده، ناشی می شود.

مدل 70 20 10 چیست؟

این تکنیک در دهه 1980 ابداع شد و یک مدل یادگیری و توسعه است. این فرمول توسط مورگان مک کال ابداع شد و بر اساس آن از ۲۰۰ مدیر اجرایی پرسیده شد که چگونه از این تکنیک در محل کار خود استفاده می کنند.

مک کال و تیمش با در نظر گرفتن نتایج این نظر سنجی، فرمولی را ارائه کردند که نحوه ی یادگیری افراد در محل کار را نشان می دهد. آن ها دریافتند که سه نوع حوزه ی اصلی که برای یادگیری و توسعه شخصی بسیار می باشند، به شرح زیر است:

70% یادگیری تجربی

اینجاست که مهارت ها در محل کار به طور روزانه یاد گرفته می شوند. اتفاقات چالش برانگیز برای دستیابی به پیشرفت مستمر و همچنین داشتن یک پلتفرم مناسب که میزان یادگیری و پیشرفت افراد را ثبت و ارزیابی کند، از نکات کلیدی این مرحله هستند.

20% یادگیری اجتماعی

مهارت های ناشی از  یادگیری اجتماعی از طریق تعامل و همکاری با دیگران می باشد. این نوعی از توسعه شخصی است که معمولا به طور طبیعی در هر محل کاری اتفاق می افتد. ایجاد یک پلتفرم مدیریت و توسعه شخصی برای این امر، بسیار مهم است.

تکنیک 70 20 10 در کسب و کار

10% یادگیری رسمی

نوع نهایی یادگیری شامل آموزش رسمی و دوره هایی است که نیاز به مشارکت افراد یا تیم ها دارند.

طبق گزارشات اخیر، کسب و کار هایی که از این تکنیک استفاده کنند بهره وری آن ها تا ۴ برابر و انگیزه ی کارمندان آن ها نیز تا سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

تکنیک 70 20 10  یک مدل مرجع است

این اعداد اساسا یادآور این نکته هستند که افراد از کار و تعامل با دیگران در محل کار بیشتر یاد می گیرد و این نسبت در هر موقعیتی، متفاوت خواهد بود.

تکنیک 70 20 10 در تجارت و کسب و کار

این تکنیک، این واقعیت را نشان می دهد که افراد در هر مکان و زمان از همکاری با یکدیگر، نکات بیشتری یاد می گیرند. دنیای همیشه فعال از فناوری برای پیوند زندگی، کار و یادگیری مستمر استفاده می کند. هدف از بکار گیری این مدل، جدا سازی یادگیری و کار نیست، بلکه تقویت پیوند بین آن هاست.

اگر علاقه مند به بکار بستن تکنیک های کسب و کار در محل کار خود هستید، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های حرفه ای را به شما ارائه می دهد.

چرا تکنیک 70 20 10 برای کسب و کار های کوچک مفید است؟

در حالی که برخی از کسب و کار ها بر یک سیستم یادگیری رسمی و برنامه ریزی شده تکیه می کنند، این مدل یادگیری غیر رسمی در محل کار می تواند موثر تر باشد.

برخی از مزایای این تکنیک:

کارمندان حین کار کردن، آموزش می بینند

تکنیک 70 20 10 برای کارمندان و کسب و کار ها مفید است زیرا بر یادگیری تجربی و اجتماعی تمرکز دارد که در آن کارمندان حین کار کردن توسعه می یابند. این یک تکنیک مقرون به صرفه است که به کارمندان کمک می کند تا مهارت های مرتبط شغل خود را اصلاح کنند.

می توان از آن برای توسعه ی شخصی استفاده کرد

این تکنیک افراد را قادر می سازد تا از طریق کسب تجربیات جدید و بدون ترس از شکست به روند یادگیری خود ادامه دهند و با ایجاد حلقه های ارتباطی مختلف، پیشرفت و عملکرد خود را ارزیابی کنند. همچنین بازخورد سازنده به کارمندان اجازه می دهد تا مسیر یادگیری خود را تعیین کنند و به منابع مرتبط با کسب و کار خود دسترسی داشته باشند.

باعث ایجاد تغییرات مثبت در کارمندان می شود

مطالعات اخیر نشان داده است که تکنیک 70 20 10 به کارمندان اجازه می دهد تا آنچه را که می آموزند سریع تر بکار بگیرند و عملی کنند. کسب و کار هایی که این تکنیک را در توسعه خود ادغام می کنند، متوجه تغییرات مثبت در رفتار کارمندان شده اند. این مطالعات نشان داد که مشاغلی که از این تکنیک استفاده می کنند 5 برابر بیشتر احتمال دارد که استعداد های برتر را جذب کنند و 2 برابر بیشتر احتمال دارد که رضایت مشتریان خود را جلب کنند.

چگونه تکنیک 70 20 10 را در کسب و کار خود پیاده سازی کنید؟

تاثیری که این مدل می تواند بر کسب و کار ها داشته باشد، با نحوه ی اجرای آن تعیین می شود. در اینجا، ما چند نکته عملی در مورد نحوه ی ادغام تکنیک 70 20 10 در کسب و کار را ارائه می دهیم:

افزایش آگاهی

هم مدیران و هم کارمندان باید از نقشی که در موقعیت شغلی خود دارند آگاه باشند. بنابراین با اعضای تیم خود صحبت کنید و مکالمات سازنده بین کارمندان را ترویج دهید.

استفاده از امکانات موجود

یکی دیگر از دلایل محبوبیت تکنیک 70 20 10 افزایش در دسترس بودن مواد آموزشی و امکانات است.به لطف بستر های یادگیری امروزه، شرکت ها می توانند از امکانات آموزشی مقرون به صرفه ای بهره ببرند.

ترویج یادگیری تجربی

با توجه به اینکه 70 درصد یادگیری از انجام کار حاصل می شود، به کارمندان بستری داده می شود که بر اساس آن مهارت های خود را توسعه دهند. دادن مسئولیت ها و چالش های بیشتر به کارمندان باعث می شود تا آن ها جنبه ی یادگیری تجربی خود را افزایش دهند و با انواع مختلف مدیریت بحران آشنا شوند.

با کسب اطلاعات بیشتر در حوزه ی بیزینس کوچینگ نیز قادرید تکنیک های مختلف کسب و کار را با یکدیگر ادغام کرده و به بهترین راه حل برسید.

در نهایت، یادگیری موارد مذکور و استفاده از این تکنیک در همه ی استراتژی ها، موفقیت کسب و کار شما را در پی خواهد داشت.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر تکنیک های کسب و کار هستید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید