استعدادتو پیدا کن

کشف استعداد

کشف استعداد‌هایی که در شما وجود دارد، نقش مهمی برای رسیدن به موفقیت در زندگی شخصی و کاری شما خواهد داشت.

اگر بتوانید استعداد‌های خودتان را پیدا کنید؛ این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که نتایج درخشانی کسب کنید. حال این سوال برای شما پیش خواهد آمد که از چه راه‌هایی می‌توان استعداد خود را کشف کرد.

کشف استعداد در چند قدم

راه‌های مختلفی برای کشف انواع استعداد و کشف استعداد شغلی وجود دارد که در این مطلب برخی از آن‌ها را توضیح خواهیم داد. همچنین مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی بیزینس کوچ حرفه ای در این زمینه منبع خوبی محسوب می‌گردد.

1) باور به خود

در ابتدا به شما بگوییم که برای کشف استعداد نباید از جملات نا‌امید‌کننده استفاده کنید. جملاتی مانند دیگر از من گذشته و به درد سن من نمی‌خوره و… را از زبان افراد مختلف می‌شنویم و همین جملات قاتل انواع استعداد به حساب می‌آیند.

استعداد افراد در گرو خودباوری

برای کشف استعداد شغلی خود لازم است که همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که کشف استعداد برای همه افراد در هر سنی ویزگی مثبتی به حساب می‌آید و می‌تواند کیفیت زندگی شخصی و کاری آن‌ها را بهبود ببخشد.

2) از منطقه امن خود خارج شو

بسیاری از ما منطقه‌ای امن برای خود ایجاد کرده و بخش زیادی از زندگی و عمر خود را در این منطقه سپری می‌کنیم. باقی ماندن در منطقه امن یعنی انجام کار‌ها و فعالیت‌های تکراری و امتناع از برخورد با تجربه‌های جدید.

یکی از راه‌های کشف انواع استعداد این است که از تجربه‌ کار‌ها و فعالیت‌های جدید نترسیم. ممکن است استعداد شما در کار‌هایی خارج از منطقه‌ امنی که برای خود ایجاد کرده‌اید وجود داشته باشد و تا زمانی که از این منطقه خارج نشوید، نمی‌توانید آن‌ را کشف کنید.

3) استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی

موسسات روانشناسی، تست‌های شخصیت‌شناسی مختلفی را طراحی کرده‌اند که استفاده از آن‌ها بسیار مفید است. انجام این تست‌ها و توجه به نتایج آن‌ها می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد ویژگی‌های شخصی به شما بدهد که شاید تا آن زمان کم‌تر به آن‌ها توجه کرده باشید.

ممکن است برخی از استعداد‌ها و توانایی‌های شما نیز با استفاده از تست‌های شخصیت شناسی نمایان شود. در نتیجه یک راه موثر برای کشف استعداد؛ استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی موسسات روانشناسی معتبر می‌باشد.

4) از اطرافیان خود سوال بپرسید

گاهی اوقات اطرافیان ما بهتر از خود ما برخی از ویژگی‌ها و توانایی‌ها را در وجودمان می‌بینند. برای کشف استعداد خود می‌توانید از اطرافیانتان سوال کنید. از آن‌ها بخواهید که ضعف‌ها و کاستی‌های شما را در نظر نگرفته و به چند مورد از استعداد‌ها و توانایی‌های شما اشاره کنند. این کار می‌تواند به کشف انواع استعداد در شما کمک قابل توجهی کند.

5) چه کار‌هایی برایتان راحت است؟

به احتمال خیلی زیاد برای شما هم پیش آمده که برخی از کار‌ها را سریع‌تر از دیگران و در زمان نسبتا کوتاه‌تری انجام می‌دهید و فکر می‌کنید انجام آن کار‌ها برایتان ساده و پیش پا افتاده است. احتمال خیلی زیادی وجود دارد که استعداد شما در همین کار‌ها نهفته باشد؛ در نتیجه به آن‌ها توجه زیادی داشته باشید. از دل همین کار‌ها می‌توانید بسیاری از استعداد‌های خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید. بهتر است کارهای مختلفی را امتحان کرده و ببینید کدام یک از آن‌ها این ویژگی را برای شما دارند.

6) از چه کاری لذت می‌برید

بدون شک انجام برخی از کار‌ها و فعالیت‌ها برای شما لذت بخش بوده و از انجام آن‌ها خسته نمی‌شوید. انجام این کار‌ها به شکلی هستند که بعد از اتمام آن‌ها به جای خستگی احساس شادابی می‌کنید. این بدان معنا است که شما این کار‌ها را از روی علاقه انجام داده‌اید.

شناسایی آنچه دلخواه تان است برای شناسایی استعداد های فردی

اگر می‌خواهید استعداد خود را پیدا کنید؛ لیستی از این کار‌ها را تهیه کنید؛ چرا که می‌توانید انواع استعداد خود را در آن‌ها پیدا کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که علاقه‌ها و استعدادهای شما دارای رابطه بسیار نزدیکی هستند.

7) مراقب عوامل کشنده استعدادها باشید

متاسفانه در اطراف ما پر از افرادی است که چون خودشان نتوانسته‌اند استعداد‌هایی که داشته‌اند را پرورش دهند؛ مرتب از جملات نا‌امید‌کننده استفاده می‌کنند. کافی است در مورد ‌ایده‌ها و فعالیت‌هایی که می‌خواهید انجام بدهید با آن‌ها صحبت کنید.

این افراد سریع‌تر از چیزی که فکرش را هم کنید با یک جمله نا‌امید‌کننده سعی خواهند کرد که مانع شما شوند. به عنوان مثال اگر یک طرح یا ‌ایده نو در زمینه مبلمان داشته و احساس می‌کنید که استعداد انجام و عملی کردن آن ایده را دارید؛ هیچگاه در مورد آن با افراد بی‌انگیزه و نا‌امید صحبت نکنید.

8) رویا پردازی کنید

به طور کلی انسان‌ها در مسیر استعداد‌ها و علایقی که دارند دست به خیال پردازی و رویا پردازی می‌زنند. توجه به این رویا پردازی‌ها می‌تواند در کشف انواع استعداد از جمله کشف استعداد شغلی به شما کمک کند.

برای مثال به عنوان یک فعال در زمینه مبلمان به رویاپردازی‌های شغلی خود توجه زیادی داشته باشید. در صورت امکان بسیاری از آن‌ها را یادداشت کرده و در زمان‌های بعد دوباره برای خودتان یاد‌آوری کنید. بسیاری از رویا پردازی‌های شغلی شما می‌تواند منجر به کشف استعداد شده و رنگ واقعیت به خود بگیرند.

9) به کم راضی نباشید

اگر قرار باشد شما به حداقل‌ها راضی باشید؛ هیچ وقت نخواهید توانست استعداد خود را کشف کنید. برای کشف استعداد‌هایی که دارید، لازم است که اهداف بزرگی داشته باشید. خواسته‌ها و اهداف بزرگ است که استعداد‌های شما را نمایان می‌کند.

همچنین به عنوان کسی که یک مجموعه مبلمانی را اداره می‌کند؛ نباید به حداقل فروش و داشتن یک مجموعه کوچک اکتفا کنید. چرا که اگر اینگونه فکر کنید، چند سال آینده هم در همین جایی قرار خواهید داشت که الان قرار دارید. نترسید و بزرگ فکر کنید تا چیز‌های بزرگی به دست آورید.

10) به افراد خلاق و پر انرژی نزدیک شوید

در پایان به جرات می‌توانیم به شما بگوییم که افراد پیرامون شما، بیش‌ترین تاثیر را بر روی کشف و یا عدم کشف استعداد‌های شما دارند. در مجموعه مبلمانی خود سعی کنید از افراد با انگیزه و خلاق استفاده کنید.

افرادی که کارشان را با علاقه و رغبت بالایی انجام می‌دهند؛ می‌توانند باعث شوند که شما هم استعداد خود را کشف کنید. در انتخاب همکاران خود دقت کنید و حتی علاقه و استعداد را نسبت به تخصص آن‌ها در اولویت قرار دهید.

شما می‌توانید جهت راهنمایی در کشف استعداد‌های خود از طریق برقراری ارتباط با محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای دیگر راهکار‌ها را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید