10 نکته طلایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند

استخدام کارمند مناسب فرآیند چالش برانگیزی است.

استخدام یک کارمند اشتباه ممکن است برایتان پرهزینه و وقت گیر باشد. از طرف دیگر استخدام کارمندان مناسب، تأثیر مثبتی بر کل محیط  کار برای شما به ارمغان می آورد.

استخدام یک کارمند مناسب، فرهنگ کار شما را ارتقا می بخشد و با روحیه بالای کارمند، برنامه ریزی، مثبت اندیشی و دستیابی به اهداف چالش برانگیز، هزار برابر به شما پس می دهد. همچنین این اطمینان را می دهد که شما بیشترین استفاده را از وقت و انرژی خود می کنید که این درواقع یک روند پرهزینه و احساسی محسوب می شود.

این یک راهنمای جامع برای استخدام نیست، اما این مراحل هنگام استخدام کارمند کلیدی است. اگر به مراحل گام به گام نیاز دارید، برای موفقیت دراستخدام کارمندان، از این چک لیست استفاده کنید که این یک رویکرد جامع را فراهم می کند.

1- قبل از استخدام کارمند، عنوان شغل را مشخص کنید

استخدام کارمند مناسب، با تجزیه و تحلیل شغل آغاز می شود. تجزیه و تحلیل شغل شما را قادر می سازد تا در مورد وظایف، مسئولیت ها، مهارت های لازم، نتایج و محیط کار یک شغل خاص اطلاعات جمع آوری کنید.

اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل شغل به منظور توسعه شرح کار برای کارمند جدید بسیار اساسی است. شرح شغل به شما کمک می کند تا استراتژی استخدام خود را برای استخدام کارمند مناسب برنامه ریزی کنید.

2- استراتژی استخدام کارمندان خود را برنامه ریزی کنید

با در دست داشتن شرح وظایف، یک برنامه ریزی برای استخدام تنظیم کنید که شامل فاکتورهای استخدام کارمند جدید باشد. نقش مدیر استخدام برای برنامه ریزی بسیار مهم است. در این جلسه، استراتژی جذب شما برنامه ریزی شده و اجرای آن آغاز می شود. تیم هایی که به طور مکرر در استخدام کارمند با یکدیگر همکاری کرده اند، اغلب می توانند این مرحله را از طریق ایمیل انجام دهند.

3- استفاده از یک چک لیست عمومی معتبر برای همه ی کاندیدها

این چک لیست برای استخدام به شما کمک می کند روند استخدام را منظم کنید. اگر اولین کارمند شما باشد یا یکی از بسیاری از کارمندانی که استخدام می کنید، این چک لیست برای استخدام هرکارمندی به شما کمک می کند تا از معیارهای خود مطلع شوید.

پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید: 7 اشتباه رایج در استخدام کارمند

4- هنگام استخدام کارمند، کاندیدهای مناسب را استخدام کنید

شما می توانید قبل از اینکه به استخدام کارمند جدید احتیاج داشته باشید، با آن ها ارتباط برقرار کنید و شناخت کافی داشته باشید. این ایده ها می توانند به شما در جذب تعداد زیادی از کاندیدها کمک کنند.

هرچه کاندیدهای واجد شرایط بیشتری بتوانید هنگام استخدام کارمند انتخاب کنید، احتمال پیدا کردن کارمند بالقوه واجد شرایط بیشتر است. ادامه مطلب را بخوانید تا در هنگام استخدام بهترین راه های توسعه استعداد خود را کشف کنید.

5- مدارک و برنامه ها را با دقت مرور کنید

کار بررسی رزومه، نامه های جلدی، برنامه های شغلی و نامه های درخواست شغل با یک شرح وظایف کاملاً خوب شروع می شود. لیست شما از مطلوب ترین ویژگی های نامزد به عنوان بخشی از روند برنامه ریزی استخدام تهیه شده است.

همه متقاضیان را در برابر این لیست صلاحیت ها،  مهارت ها، تجربه و ویژگی ها غربال کنید. هنگام استخدام کارمند وقت خود را با واجد شرایط ترین کاندیدهای خود سپری کنید. این استفاده خوبی از وقت شماست.

6- نامزد های خود را از قبل بررسی کنید

مهمترین دلیل حضور نامزدها در هنگام استخدام کارمند، صرفه جویی در وقت تیم مصاحبه کننده و انتخاب است. اگرچه ممکن است یک داوطلب روی کاغذ خوب به نظر برسد، اما مصاحبه در مرحله قبل از آزمایش به شما می گوید که آیا صلاحیت آن ها واقعاً مناسب شغل شماست یا خیر.

علاوه بر این، در یک مصاحبه ، می توانید تعیین کنید که آیا انتظارات حقوق آن ها با شغل شما مطابقت دارد یا خیر. یک مصاحبه کننده تلفنی ماهر همچنین شواهدی را در مورد اینکه آیا کاندید می تواند در فرهنگ شما قرار بگیرد یا نه بررسی می کند.

7- سوالات صحیح مصاحبه شغلی را بپرسید

مصاحبه شغلی عامل قدرتمندی در استخدام کارمند است. مصاحبه شغلی ابزاری کلیدی است که کارفرمایان در استخدام از آن استفاده می کنند.

سوالات مصاحبه به شما کمک می کند نامزدهای مطلوب را از داوطلبان متوسط ​​جدا کنید. سوالات مصاحبه شغلی برای کارفرمایان مهم است. در اینجا نمونه سوالات مصاحبه شغلی آورده شده است.

8- هنگام استخدام کارمند سابقه و منابع را بررسی کنید

بررسی موثر پیشینه یکی از مهمترین مراحل هنگام استخدام کارمند است. شما باید تأیید کنید که تمام گواهینامه ها، مهارت ها و تجربیات ارائه شده در واقع توسط نامزد شما است.

بررسی سابقه باید شامل منابع کاری، مدارک تحصیلی، منابع استخدام و سابقه کیفری باشد. سایر بررسی های پیش زمینه هنگام استخدام کارمند، مانند سابقه کار، باید به طور خاص مربوط به شغلی باشد که برای آن کارمند ایجاد می کنید.

9-  عامل حیاتی که باید قبل از استخدام کارمند در نظر گرفته شود

مراقب باشید، که چرا سازمان شما دقیقاً به کارمند دیگری احتیاج دارد؟

اگر فکر می کنید که کاری که مد نظرتان هست را میتوانید به یکی دیگر از پرسنل نیز بسپارید اقدام به استخدام نکنید. استخدام اشتباه میتواند عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

10- پیشنهاد کاری را تمدید کنید

نامه پیشنهاد شغل به کاندیدی که برای موقعیت انتخاب کرده اید ارائه می شود. بیشتر اوقات، داوطلب و سازمان در مورد شرایط استخدام خود به صورت شفاهی مذاکره کرده اند و نامه پیشنهاد کار، موافقت نامه های شفاهی مربوط به حقوق و مزایا را تأیید می کند.

با این وجود هرچه مقام بالاتر باشد، پیشنهاد شغل به یک مذاکره طولانی درمورد حقوق، مزایا، پایان کار، پتانسیل پاداش، حقوق بازنشستگی و موارد دیگر هنگام استخدام کارمند تبدیل می شود.

ما در مجموعه سلطان گروپ شخصیت را استخدام و مهارت را پرورش میدهیدم و به شما هم توصیه میکنم در مجموعه خودتان افراد را پرورش دهید و روی آن ها سرمایه گذاری کنید. محمدرضا سلطانی در امر آموزش پرسنل می تواند به شما کمک های شایانی کند، کافیست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید