تاریخچه مبلمان سلطنتی و کاربرد آن

از قرن شانزدهم، اولین اشکال صندلی ها، طراحی شد و مورد استفاده قرار گرفت.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی نحوه ی پیدایش مبلمان سلطنتی و کاربرد آن می پردازیم.

صندلی های خاص فقط توسط افراد سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفتند و به ندرت برای افراد عادی ساخته می شدند. بسیاری از سبک ها و طرح ها از همان دورانی که فقط افراد سلطنتی و باکلاس می توانستند صندلی داشته باشند، مطرح شده اند.

به منظور کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر درباره ی خرید مبلمان سلطنتی، محمد رضا سلطانی ، اولین بیزینس کوچ تخصصی صنعت مبلمان ، راهکار های حرفه ای را به شما پیشنهاد می دهد.

تاریخچه مبلمان سلطنتی

در حدود 1500 سال پیش، بیشتر مردم روی نیمکت و چهارپایه می نشستند. صندلی به ندرت ساخته می شد و فقط برای استفاده افراد سلطنتی در نظر گرفته شده بود. در زمان هنری هشتم و الیزابت اول، صندلی‌های سلطنتی در انواع مختلف ساخته شدند و اکنون تعداد زیادی نیز از آن ها باقی مانده است. آن ها از چوب درخت بلوط ساخته شدند و با پایه های برگردان و دسته های منحنی، با کنده کاری یا منبت کاری تزئین شده اند.

صندلی‌های تکی (آن هایی که دسته ندارند) از استحکام کمتری برخوردارند و تعداد کمی از آن ها در حال حاضر باقی مانده است. بیشتر آن ها کاملاً ساده هستند و قسمت بالایی پشت و صندلی با ابریشم یا گلدوزی پوشانده شده است. با پیشرفت قرن هفدهم، چوب گردو و چوب راش، جایگزین چوب درخت بلوط شد. بسیاری از این صندلی‌ها از فرانسه و هلند وارد انگلستان شده‌اند و این موضوع که بسیاری از این صندلی‌ها از چه موقع ساخته شدند، قابل بحث می باشد.

در سال 1715، پشتی صندلی به شکل مربعی درآمد و دیگر مانند قبل باریک و بلند نبود، برخی دیگر از صندلی های بسیار ظریف حکاکی شده بودند و دارای پایه هایی به شکل پنجه های شیر بودند.

در سال 1740، با آمدن چوب ماهون، استفاده از حکاکی روی صندلی ها رواج یافت و همچنان پشتی صندلی و نشیمنگاه آن سبک مربعی خود را حفظ کرده بود.

رایج‌ترین چوب‌هایی که برای ساختن صندلی استفاده می‌شد، گردو، ماهون، بلوط و غیره بود، پایه های صندلی ها متفاوت طراحی شده بودند و به طور مداوم از سبک های مختلفی پیروی می کردند.

مبلمان تئودور

قرن شانزدهم در زمان سلطنت هنری هفتم (1485-1509)، اولین سلسله تئودور آغاز شد و توسط هنری هشتم شروع به فعالیت کرد. اولین پادشاهان تئودور، آخرین پادشاهان قرون وسطی در انگلستان بودند که سبک های جدیدی از مدرنیته را آغاز کردند.
سازندگان مبلمان تئودور الگوهای مختلفی را در بیشتر سطوح حک کردند، یکی از محبوب ترین الگوهایی که در این دوره زمانی رواج داشت، نقش های مختلف چینی بود که اساساً مجموعه ای از اشکال باریک و عمودی بود. با این حال، تعداد بسیار کمی از مردم می‌توانستند مانند مردم سلطنتی زندگی کنند.

انواع مبلمان سلطنتی

مبل سلطنتی مصری

مردم مصر علاقه مند به تزئین کردن وسایل با جواهرات و زیور آلات هستند و این موضوع را در ساخت تمامی وسایل هنری به کار می گیرند.

امروز مبل سلطنتی مصری یکی از پر نقش ترین انواع مبلمان سلطنتی است که روی دسته ها و پایه های آن نقش های بی نظیری طراحی شده است.

این نوع مبلمان به افرادی که طرفدار تجمل گرایی و زرق و برق هستند، پیشنهاد می شود اما قبل از آن بایستی متراژ و فضای خانه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

مبل سلطنتی ترک

این نوع مبلمان نسبت به مدل مصری بسیار ساده تر می باشد و از پارچه های شلوغ در آن استفاده نشده است.

در این مبلمان اغلب از ترکیب دو طرح استفاده می شود و مناسب افرادی که سبک کلاسیک را می پسندند، قرار گرفته است.

در مبلمان ترک، کوسن ها نقش مهمی در زیبایی و جلوه کلی ایفا می کنند. در کل، این مبلمان، لوکس ترین مدل سلطنتی است که نظر تمام افراد را به خود جلب می کند.

مبلمان سلطنتی ترک

مبل سلطنتی پرنس

مبل سلطنتی پرنس معمولا دارای منبت کاری های پیچیده و تاج های زیاد است. به طوری که هر کاناپه سه نفره دست کم سه تاج حکاکی شده روی پشتی خود دارد. رنگ های مبل سلطنتی پرنس متنوع است. برخی افراد، مبل سلطنتی پرنس را نمونه ویژه ای از همان مبلمان مصری می دانند. مبل سلطنتی پرنس یکی از انواع مبل سلطنتی جدید پرکار و سنگین است که مناسب فضاهای بزرگ و سالن های دلباز می باشد.

به دلیل تمایل بسیاری از افراد به خرید مبلمان سلطنتی، حتی مدل های مبلمان سلطنتی راحتی نیز به بازار عرضه شده است.

مشتریانی که به دنبال ترکیبی از سبک سلطنتی و راحتی هستند، انتخاب این مدل مبلمان را در اولویت قرار می دهند. انتخاب پارچه به کار رفته در آن ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اکثر اوقات از پارچه های ابریشم و کتان در ساخت آن ها استفاده می شود.

قبل از خرید مبلمان سلطنتی باید به نحوه چیدن آن نیز دقت کنید. این مدل مبلمان برای فضای بزرگ طراحی شده‌اند، معمولا مبل های سلطنتی در مقایسه با مبل راحتی یا سایر انواع مبلمان، دارای ابعاد بزرگتری می باشد، بنابراین برای استفاده از یک ست هفت نفره این نوع مبلمان نیاز به فضای بزرگی دارید.

اگر فضای مورد نظر شما کوچک است به هیچ عنوان این مدل را انتخاب نکنید زیرا باعث شلوغ دیده شدن فضا می شود.

مبلمان های سلطنتی از گذشته تا به حال، یکی از پرطرفدار ترین انتخاب های ایرانیان بوده که بسیاری از تولید کنندگان را به ساخت مبلمان های نامرغوب و بی کیفیت ترغیب می کند.

در بسیاری از موارد، با ترکیب آن با سایر مدل ها، خواهید توانست جلوه ی ویژه ای به آن ها دهید و سبک های جدیدی نیز ایجاد کنید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نکات مهم قبل از خرید مبلمان سلطنتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید