امنیت شغلی

وقتی امنیت شغلی داشته باشید، ترس کمی برای از دست دادن شغل خود دارید.

شرایط مختلفی می تواند منجر به از دست دادن شغل شود در بعضی موارد بدون تقصیر خود شما. برای داشتن بهترین فرصت ها برای اطمینان از امنیت شغلی، اقدامی هوشمندانه برای به روز نگه داشتن مهارت های خود و تمایل به انعطاف پذیری با توجه به عنوان شغلی و موقعیت جغرافیایی است.

امنیت شغلی چیست؟

امنیت شغلی این اطمینان است که شما شغل خود را بدون خطر بیکار ماندن حفظ خواهید کرد. شغل شما می تواند از طریق قرارداد کار یا قانون کار که از فسخ خودسرانه جلوگیری می کند، تأمین شود. در مواردی که امنیت شغلی وجود نداشته باشد، کارمندان در معرض خطر از دست دادن شغل خود هستند و مدام استرس دارند.

چگونه یک رکود اقتصادی می تواند بر شما تأثیر بگذارد؟

اول از همه، رکود اقتصادی چیست؟ طبق اداره ملی تحقیقات اقتصادی، این کاهش گسترده و قابل توجهی در فعالیت اقتصادی است که برای چند ماه ادامه دارد. به جای رشد، اقتصاد کوچک می شود و درآمد، اشتغال، تولید صنعتی و خرده فروشی را با خود همراه می کند.

برخی از رکودها نسبتاً کوتاه هستند و تأثیرات ماندگاری کمی دارند. برخی دیگر مانند بحران وام مسکن برای بهبودی به سالها زمان نیاز دارند. در طول یک رکود اقتصادی عمیق، کارفرمایان برای ادامه کار می توانند پرسنل یا حقوق را کاهش دهند. افراد ممکن است در گرفتن وام خودرو یا رهن با مشکل روبرو شوند. نرخ پس انداز شخصی و مسافرت و خرید خرده فروشی کاهش می یابد. حتی اگر بتوانید شغل خود را حفظ کنید، اگر دیگران شغل خود را از دست بدهند، می تواند تأثیر بگذارد.

در صورت بیکار شدن چه باید کرد؟

این قابل درک است که مردم پس از اخراج از کار وحشت می کنند. نکته مهم این است که بلافاصله شروع به برداشتن گام های مثبتی کنید که به شما کمک می کند دوباره به محل کار خود یا محیط کاری جدید وارد شوید. اگر واجد شرایط هستید، برای مزایای بیکاری اقدام کنید. اطمینان از اینکه مقداری پول وارد می کنید به کاهش استرس مرتبط با از دست دادن شغل کمک می کند.

اهمیت امنیت شغلی

رزومه خود را به روز کنید.

نمونه های زیادی در اینترنت وجود دارد که می تواند به شما نشان دهد چگونه می توانید تحصیلات، آموزش و تجربیات خود را برجسته کنید، فارغ از اینکه در کدام صنعت فعالیت می کنید. سایت شبکه اجتماعی LinkedIn نمونه رزومه هایی را برای بررسی دارد و حتی شما هم می توانید برای خودتان رزومه ای بسازید. همچنین می توانید رزومه خود را به صورت رایگان در سایت قرار دهید، جایی که به طور بالقوه توسط ده ها کارفرما مشاهده خواهد شد.

به “بازار کار پنهان” ضربه بزنید.

فراتر از کمک به تبلیغات در روزنامه محلی خود نگاه کنید. لیستی از شرکت هایی را که می خواهید در آنها کار کنید تهیه کنید و برای تنظیم مصاحبه اطلاعاتی با آنها تماس بگیرید. این فرصتی است که استعدادهای خود را بدون انتظار پیشنهاد شغلی به نمایش بگذارید، در صورت ایجاد تأثیر خوب، ممکن است در تاریخ آینده به یکی از آنها تبدیل شود. به دیگران بگویید که به دنبال کار هستید. برای اطلاع از مکان و زمان برگزاری نمایشگاه های شغلی در مناطق خود، به صورت آنلاین بررسی کنید. چند کار داوطلبانه انجام دهید. پیوستن به یک گروه شبکه را در نظر بگیرید. هرچه با افراد بیشتری صحبت کنید، شانس بیشتری برای یافتن کار پیدا می کنید.

آژانس های کاریابی بسته به مهارت و صنعتی که می خواهید در آن کار کنید، ممکن است بتوانند به شما در یافتن کار کمک کنند. قبل از شروع، در مورد هزینه ها سوال کنید.

مراقب کلاهبرداری های استخدامی باشید.

افرادی که از کار مأیوس هستند، می توانند به راحتی قربانی طرح های غیرمعقول شوند. از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید. به دنبال کارفرمایان بالقوه ای نباشید که از شما می خواهند یک “بسته شروع کننده” گران قیمت بخرید، شماره حساب بانکی یا کارت اعتباری را بخواهند یا از شما می خواهند یک چک بزرگ را به یک حساب شخصی واریز کنید. کلاهبرداران می توانند بسیار زیرکانه عمل کنند و ممکن است زمانی که دیر شده متوجه شوید که کلاهبرداری کرده اند.

چگونه می توانید امنیت شغلی را تضمین کنید؟

پاسخ کوتاه این است که شما نمی توانید. حفظ یک شغل در کل زندگی کاری یک موفقیت نادر است، خصوصاً در این عصر که تغییر سریع اتفاق می افتد. شرکت ها ادغام می شوند، کوچک می شوند یا از فعالیت خارج می شوند. مهارتها منسوخ می شوند و روشهای جدید انجام کارها عملی می شوند.

اگر می توانید کلاسهایی را در محل اقامت یا بصورت آنلاین شرکت کنید که به شما کمک می کند مهارتهای فعلی را تقویت کرده یا مهارتهای جدید را بیاموزید. لزوماً نباید گواهینامه یا مدرک تحصیلی کسب کنید. بسته به رشته شغلی، حتی کلاسهای غیر حضوری نیز می توانند در بهبود مجموعه مهارتهای شما کمک کنند.

خدمات داوطلبانه را راهی برای کسب مهارت های جدید و گسترش شبکه های شخصی و حرفه ای خود بدانید.

با افرادی ملاقات کنید که با شما علایق مشترک دارند، به عضوی از سازمان حرفه ای خود یا یک گروه تفریحی، مانند یک باشگاه پیاده روی یا ارکستر جامعه درآید. هنگامی که شبکه های خود را می سازید، در صورت از دست دادن شغل و نداشتن امنیت شغلی، یک سیستم پشتیبانی در اختیار خواهید داشت.

حفظ نگرش مثبت تا حد زیادی به امنیت شغلی کمک می کند. اگر شما مایل به یادگیری مهارت های جدید، جستجوی گزینه های مختلف شغلی یا انتقال به مکان جدید هستید، احتمال اینکه شغل مورد نظر خود را بدست آورید و آن را حفظ کنید بسیار زیاد است.

برای یادگیری مهارت های جدید هیچوقت دیر نیست، شما هر زمانی که تصمیم به رشد بگیرید می توانید شروع کنید. همین حالا با دیدن دوره رایگان ما شروع به آموزش برای راه اندازی کسب و کار و یا رشد و توسعه کسب و کار خود کنید. حتی می توانید از دیگر مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ در سایت محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید