11 ویژگی قدرتمند رهبران موفق

رهبران موفق، قدرت و ستون سازمانهایشان هستند.

رهبران چشم اندازانی دارند که برای هدایت نام تجاری خود در برابر مشکلات انتخاب شده اند. آنها باید بدانند که چه موقع فرصت ها را غنیمت بشمارند و چگونه کارکنان را جمع کنند تا در جهت رسیدن به اهداف شرکت خود سخت کار کنند. ما با مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ قصد داریم شما را با تمام نیازهایی که برای کسب و کارتان دارید آشنا سازیم.

رهبران موثر از عنوان “مدیر” یا “رئیس” فراتر می روند. آنها راهی برای دستیابی به ترکیبی مناسب از جذابیت، اشتیاق و اعتماد به نفس پیدا کرده اند، احتمالاً با دوز سالم شانس و زمان.

ممکن است به نظر برسد که بعضی از افراد فقط دارای این مهارت ها هستند، اما حقیقت این است که بیشتر ویژگی های رهبری را می توان با گذشت زمان و تمرین یاد گرفت و بر روی آنها تمرکز کرد. شما می توانید موفقیت خود را با توسعه این 11 ویژگی لازم برای یک رهبر مقتدر و موفق شروع کنید.

1. مدیریت خود

اگر نتوانید خودتان را مدیریت کنید، مدیریت موثر دیگران دشوار است. مدیریت خود به معنای اولویت بخشیدن به اهداف خود و مسئولیت تحقق این اهداف است. به عنوان یک رهبر موثر، باید بتواند زمان، توجه و احساسات خود را تنظیم کند، در حالی که از نقاط قوت، ضعف و منابع بالقوه تعصب خود آگاه باشید.

رهبران استثنایی در کنترل استرس مهارت دارند و زندگی شخصی و شغلی خود را متعادل می کنند. اما همچنین باید اهمیت دلسوزی را به خاطر بسپارید و بتوانید به شیوه ای مناسب به مردم و رویدادها پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که در اعمال خود کنترل و نظم و انضباط را حفظ کنید، گرچه باید بیش از حد مقید یا انعطاف پذیر نشوید.

2. اقدام استراتژیک

یک رویکرد آینده نگر و ذهن باز برای رهبران امروز لازم است. بر اساس گزارش انتشارات بازرگانی هاروارد، توانایی های حیاتی برای یک جهان پیچیده، “رهبران باید همیشه آماده باشند تا استراتژی های خود را برای به دست آوردن فرصت های نوظهور یا مقابله با چالش های غیر منتظره تنظیم کنند.” تفکر استراتژیک یک روند مداوم است که شامل ارزیابی فضای کسب و کار شما است. شما می توانید تفکر استراتژیک را با استفاده از موارد زیر پرورش دهید:

  • کنجکاو بودن و علاقه واقعی به شرکت شما و فضای تجاری گسترده تر
  • انعطاف پذیر بودن در ذهنیت و تلاش برای رویکردها و ایده های جدید
  • تمرکز بر آینده و فکر کردن در مورد شرایط عملیاتی شرکت خود
  • حفظ چشم انداز مثبت

رهبران با قدرت

3. داشتن یک ارتباط موثر

رهبران قدرتمند می دانند چه موقع باید صحبت کنند و چه موقع گوش دهند. آنها ارتباطات موثری دارند و قادرند همه چیز، از اهداف سازمانی گرفته تا وظایف خاص را برای کارمندان خود به روشنی و مختصر توضیح دهند. اگر مردم انتظارات شما را درک نکنند یا از آن آگاه نباشند، از آن صرف نظر می کنند، بنابراین هرچه ویژگی خاص تری داشته باشید، بهتر است.

شما باید بتوانید در همه سطوح ارتباط برقرار کنید: یک به یک، با گروه و کل کارمندان، و همچنین از طریق تلفن، ایمیل و رسانه های اجتماعی. ارتباطات بر اساس یک جریان ثابت تبادل افکار و اطلاعات کلامی و غیرکلامی بنا شده است، بنابراین روی قابلیت دسترسی و مشارکت افراد از سطوح مختلف کار کنید.

4. پاسخگو و مسئول بودن

مدیران موفق می دانند که چگونه از قدرت و اقتدار بدون استفاده بیش از حد از کارمندان و قدرت آنها استفاده کنند. رهبران موثر خود را مسئول می دانند و مسئولیت اشتباهات خود را به عهده می گیرند و انتظار دارند دیگران نیز همین کار را انجام دهند. آنها می توانند در رویه های تعیین شده کار کنند و در تصمیم گیری های خود مثمر ثمر و کارآمد باشند.

آنها اهمیت حمایت و تشویق از فرد را درک می کنند در حالی که ساختارهای سازمانی و نیاز به پیروی از قوانین و سیاست ها را نیز درک می کنند. آنها ضمن اقدام مناسب می توانند دیدگاه های مختلف را متعادل کنند.

5. تعیین اهداف واضح و پایدار در دستیابی به آنها

در اینجا یک نسخه خلاصه برای به دست آوردن کاریزما آورده شده است: اهداف مشخص را تعیین کنید و در رسیدن به آنها مصمم و هدفمند باشید. با اعتماد به نفس تزلزل ناپذیر همه چیز را برگردانید. اگر برای کاری که انجام می دهید اشتیاق و نشاط داشته باشید و واقعاً هیجان زده باشید، مردم به طور طبیعی به سمت شما جذب می شوند.

پیشنهاد می کنم بخوانید : تفاوت بین مدیریت و رهبری چیست و چرا باید فرق بين مدير و رهبر را بدانیم؟

به یاد داشته باشید که نوشتن اهداف خود رمز موفقیت هم شما و هم شرکت شماست. اما تحقق این اهداف به زمان نیاز دارد. اگر منصرف شوید، همه اطرافیان نیز چنین خواهند کرد. برای اینکه یک رهبر موفق باشید، باید مایل باشید که وقتی دیگران وسوسه می شوند که کار را رها کنند شما ادامه دهید.

رهبران کاردان

6. داشتن چشم انداز برای آینده

رهبران استثنایی این توانایی را دارند که به آینده شرکت خود نگاه کنند و اهداف مشخصی را که به نفع سازمان آنها است، مشخص کنند. آنها اعتماد به نفس و خوش بینی دارند و باعث ایجاد شور و شوق در اطرافیان می شوند.

بصیر بودن به معنای مدیریت تغییر است ضمن ایجاد تعادل بین ثبات و رشد. شما باید از رویکردهای جدید استفاده کنید بدون اینکه از اهداف اصلی منحرف شوید.

بصیر بودن به معنای درک این نکته است که تغییرات مداوم در اطراف شما اتفاق می افتد، بنابراین آنچه که در گذشته کار می کرده است ممکن است اکنون کارساز نباشد. با اجرای استراتژی های جدید، سازگار و چابک باشید و اجازه دهید مدل تجاری شما به مرور زمان تکامل یابد.

7. مدیریت پیچیدگی ها

رهبران باید مشکل گشا باشند که بتوانند در شرایطی که به سرعت تغییر می کند تصمیم بگیرند. یادگیری رهبری در یک محیط پیچیده برای هر رهبر یک مهارت حیاتی است. حتی قبل از اینکه اطلاعات قطعی در دسترس باشد، رهبران موثر باید پیچیدگی شرایط را ارزیابی کرده و اقدامات مناسب را انتخاب کنند.

این بدان معنی است که شما می توانید در جستجوی روندهای ظریف و شاخص های تغییر مختل، محیط را اسکن کرده و روشهایی را ایجاد کنید که به سازمان شما اجازه می دهد سریع پاسخ دهد.

8. پرورش خلاقیت و نوآوری

رهبران باید شهامت ریسک آزمایش و تشویق خلاقیت را داشته باشند. انجام این کار نوآوری را تقویت می کند که سازمان شما را به سمت مقاصد جدید و پیچ و تاب های تغییر فضای کسب و کار سوق می دهد.

نکته اصلی این است که همیشه در پیگیری اهداف خود پایدار باشید و در چگونگی رسیدن به آن ها دارای ذهن باز و انعطاف پذیر باشید. افراد اطراف خود را تشویق کنید که حداقل 15 درصد از وقت خود را با ایده پردازی و نمونه سازی از ایده های جدید کاوش کنند.

9. تیم سازی و ارتقا کار تیمی

رهبری موفق بر پایه افراد پیرامون شما بنا شده است. تیم سازی برای هدایت گروه متنوع و منحصر به فردی از شخصیت ها، انگیزه ها و مهارت های اساسی است.

تیم های قدرتمند و کار گروهی برای دستیابی به بسیاری از موارد موجود در این لیست از جمله تقویت نوآوری، ارتباطات موثر و دستیابی به اهداف سازمان شما کلیدی است. اگر تیم مناسبی را جذب و توسعه دهید، نیرویی مهارنشدنی ایجاد خواهید کرد که موفقیت سازمان شما را به دنبال خواهد داشت.

رهبران قدرتمند

10. ایجاد روابط پایدار

رهبران فریبنده چیزهای دیگری جز الهام بخشیدن به دیگران برای پیروی از آنها ندارند آنها می دانند چگونه به کارمندان خود انگیزه دهند تا با تمام وجود برای اهداف شرکت خود تلاش کنند. کارکنانی که احساس ارزش و قدردانی می کنند و احساس می کنند کاری که انجام می دهند باعث ایجاد تغییر می شود، احساس نشاط می کنند تا برای رسیدن به موفقیت برای شرکت خود فشار بیشتری وارد کنند.

رهبران برجسته همچنین می فهمند که آنها نه فقط برای پیشرفت شغل خود، بلکه برای منافع سازمان خود باید در شبکه سازی موثر باشند. با ایجاد یک شبکه گسترده و متنوع از افراد، رهبران روابط تأثیرگذاری با مشتریان، شرکا و حتی رقبا برقرار می کنند.

11. یادگیری چابکی

رهبران واقعاً بزرگ می دانند که قدرت رهبری آنها بر اساس توانایی آنها در انطباق با شرایط ناگهانی در حال تغییر و دانستن چگونگی و زمان استفاده از فرصت ها در میان فضای تغییر یافته است.

داشتن یک کنجکاوی سیری ناپذیر به اشتیاق شما برای یادگیری و رشد مداوم دامن می زند. مهارت یادگیری به توسعه مهارت های تفکر انتقادی، پذیرش عدم اطمینان، داشتن هوش اجتماعی و عاطفی و همیشه داشتن میل و عزم برای پیشبرد بستگی دارد.

حتی اگر شما تمام ویژگی های یک رهبر قدرتمند را داشته باشید باز هم نیاز به یک بیزینس کوچ حرفه ای در کنار خودتان خواهید داشت. ما در مجموعه رشد و توسعه کسب و کار سلطان گروپ تمام تلاشمان را می کنیم تا شما بتوانید کسب و کاری اصولی و ثروت ساز برای خودتان ایجاد کنید و چالش های فعلی کسب و کارتان را نیز حل کنید. محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای در این مسیر در کنار شما خواهد بود، کافیست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید