لمسه کاری چیست؟

ممکن است هنگام خرید مبل چستر و یا مبل راحتی واژه لمسه کوبی یا لمسه دوزی را از زبان فروشنده بشنوید  ولی دقیقاً متوجه نشده‌­اید که فروشنده منظورش چیست؟!

در این مقاله از مقالات آموزشی صنعت مبلمان ، به بررسی نقش لمسه کاری در مبلمان می پردازیم.

چیزی که خیلی زیاد در حوزه مبلمان شنیده می شود و خیلی هم کاربردی هست، لمسه کاری مبل یا در اصطلاحی دیگر  لمسه دوزی می باشد، اما لمسه دوزی چیست و اصلا به چه دلیل از آن استفاده می کنیم؟

لمسه کاری چیست ؟

لمسه کاری به شکل و فرم دادن پارچه گفته می‌شود که در آن پارچه به صورت برجستگی و فرورفتگی‌های منظمی فرم داده می‌شود و نهایتا پس از حالت دادن روی فوم قرار می گیرد و معمولا به شکل لوزی است و اصولا برای پوشاندن فرورفتگی های پارچه از دکمه استفاده می شود.

از آن عموما برای پارچه های چرمی استفاده می شود اما این بدین معنا نیست که روی باقی پارچه های مبل لمسه کاری صورت نمی گیرد حتی در برخی از پارچه مبل راحتی لمسه کاری با دقت بالا صورت می گیرد.

اگر علاقه مند به تغییر مدل پارچه مبلمان خود هستید، محمدرضا سلطانی ، اولین بیزینس کوچ تخصصی صنعت مبلمان ، راهکار های ویژه ای را به شما ارائه می دهد.

مروری بر گذشته لمسه کاری

طبق متون آکسفورد لمسه کاری اولین بار در هنگام اختراع مبل چستر در انگلستان ابداع شد. اگرچه در گذشته لمسه دوزی شکل و فرم خاصی نداشت، اما امروزه توسط دستگاه ها و یا به صورت صنعتی دوخته می شود.

آیا این کار فقط بر روی مبل چستر امکان پذیر است؟

اگر شما فکر می کنید که لمسه کاری فقط برای مبلمان چستر یا یک مبل خاص می باشد، سخت در اشتباه هستید. هر شکل و فرمی که بر روی مبلمان راحتی و مبلمان استیل انجام می ­شود و باعث تغییر شکل پارچه و فرورفتگی آن می­‌شود. این کار نه تنها بر روی مبلمان راحتی، مبلمان استیل، مبلمان کلاسیک و سلطنتی انجام می شود بلکه روی در قسمت تاج سرویس خواب و تخت خواب نیز انجام می شود.

برای توضیحات بیشتر در رابطه با مدل های مختلف چندین مثال و توضیحات اختصاصی آماده کردیم که در ادامه، مطالعه می کنید.

لمسه کاری در مبل راحتی

لمسه دوزی در مبل راحتی با باقی مبل ها متفاوت می باشد. در مبل راحتی استفاده از این روش فقط برای زیبایی و ظرافت بخشیدن به قسمت کوچکی از مبل است و عموماً بیشتر مبل ساده می­‌باشد. لمسه کاری مبل راحتی اصولا فاقد دکمه های بزرگ می باشد و با دکمه های ریز انجام می­‌شود که با این کار زیبایی و زینت محصول حفظ می­ شود.

توجه داشته باشید اگر به دنبال خرید مبل راحتی ارزان هستید، مبلی انتخاب کنید که ساده باشد زیرا لمسه دوزی به دلیل وقت گیر بودن، تأثیر مستقیمی بر روی بالا بردن قیمت مبل دارد.

لمسه دوزی در مبلمان

لمسه در مبل استیل یا مبل سلطنتی 

لمسه کوبی مبل استیل دقیقا مانند مبلمان راحتی با دقت زیادی انجام می شود. در مبل استیل یا مبلمان سلطنتی خود در قسمت نشمینگاه لمسه کوبی نکنید چون اصولا این کار در قسمت تکیه گاه و یا زیر دسته مبل ها و یا پشتی صندلی ها توصیه نمی شود.

لمسه دوزی در مبل چستر

مهم ترین و کاربردی ترین مدل مبلمان که حدود 80 درصد این مدل لمسه دوزی می شود، مدل چستر نامیده می شود. لمسه دوزی برای مبلمان چستر اکثرا بدون دکمه می باشد ولی برای زیبایی و زینت کار میتوان دکمه نیز به آن اضافه کرد.

با انجام این کار می توانید مبلمان یا دکوراسیون خانه خود را زیبا و دلنشین کنید ولی توجه کنید که برای انجام این کار باید حتما از پارچه ی مبل یا چرم با کیفیت استغاده کنید و بخاطر وقت گیر بودن آن حتما توسط افرادی باید انجام شود که مهارت کافی برای انجام این کار را داشته باشند.

طراحان دکوراسیون اغلب مبل های چستر و لمسه ای را به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی انتخاب می کنند. از آنجایی که این مبل ها ظاهری لوکس و باشکوه دارند که نیازی به رنگ های ترکیبی یا پارچه های طرح دار برای خودنمایی ندارند، خود مبل به تنهایی به قدری زیبا و غنی است که می تواند به دکوراسیون عظمت و جلال ببخشد. در مبل های لمسه کاری شده ظاهر دکمه دکمه آن ها بوسیله بافتن لایه های پارچه ای یا چرمی ایجاد می شود که برخی مواقع الگویی خاص نیز به خود می گیرند. انتهای گره های دوخته شده، دکمه یا نقطه ای قرار می گیرد تا گره را پنهان کند، در حقیقت این دکمه ها برای پنهان کردن گره ها نصب شده اند که از ویژگی های اصلی مبل های لمسه ای نیز بشمار می روند.

هیچوقت از آب زیاد و حلال های پاک کننده و صابون برای تمیز کردن مبل چرم استفاده نکنید که به چرم آسیب می زنند. برایتمیز کردن مبل چرم باید با احتیاط بیشتری عمل کنید. مبل چرم را می شود با یک دستمال کتان و مایعاتی مانند الکل یا آب لیمو تمیز کرد. بهترین راه برای تمیز کرد مبل های پارچه ای و مخملی نیز استفاده از بخارشوی است اما از شامپو فرش هم می شود استفاده کرد.

ازجمله اماکنی که تقریباً در طراحی دکوراسیون داخلی آن از این مدل مبلمان استفاده شده، کتابخانه، سینما، تالار تئاتر و سالن های کنفرانس است. همین مسئله موجب استفاده بیشتر از آن در آموزشگاه موسیقی، اتاق مدیران، استودیوها و اماکنی از این قبیل است. به دلیل مقاومت بالای آن در برابر خط و خش و زیبایی بینظیر آن، این مبلمان به خصوص برای شرکت ها و دفترها کاری بسیار پرطرفدار است.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی تغییر مدل پارچه های مبلمان هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید