چرا نظافت محیط کار مهم است؟

نظافت محیط کار

برای داشتن احساس بهتر در محیط کار باید به نظافت آن توجه شود.

چرا نظافت در محل کار مهم است؟

شما یک سوم یا بیشتر از روز خود را در محل کار خود می گذرانید و هر ثانیه از حضور در آنجا تحت تأثیر محیط قرار می گیرید. بسیاری از افراد اهمیت زیادی به نظافت منازل خود می دهند اما به پاکیزگی محل کار خود اهمیت زیادی نمی دهند. داشتن محل کار تمیز برای همه کارمندان سازمان مهم است. بیایید نگاهی بیندازیم به دلایل اصلی که چرا تمیز بودن محل کار شما باید در اولویت شما و شرکت شما باشد.

بهبود تصویر شرکت و رضایتمندی کارکنان

چه کسی می خواهد در یک فضای نامرتب کار کند؟ کارمندان ترجیح می دهند در یک مکان مرتب و در یک محل کار تمیز کار کنند. یک محیط تمیز منجر به افزایش سطح تعامل می شود و در فرهنگ سازمانی شما تأثیر مثبت می گذارد. کارمندان تنها افرادی نیستند که به محیط شما دسترسی دارند. مشتری ها، سرمایه گذاران و سایر افرادی که از محل کارتان بازدید می کنند، براساس اولین برداشت از محیط کار شما را قضاوت می کنند. یک ساختمان کثیف می تواند تأثیر بدی روی وجهه شما بگذارد، بیشتر تصور می کنند که شما در کار خود جدی نیستید. این ممکن است در تصمیم مشتری برای کار با یک رقیب نقش داشته باشد. یک مرکز تمیز نشان می دهد که شما به کارمندان خود اهمیت می دهید و تجارت خود را جدی می گیرید.

حفظ دارایی های شرکت

تجهیزات اداری و سایر وسایل سازمان سرمایه های ارزشمندی برای هر شغلی هستند. طول عمر این تجهیزات پرهزینه باید افزایش یابد. اگر به درستی نگهداری نشود، ممکن است نیاز به تعویض زودرس باشد، به این معنی که این سهل انگاری منجر به افزایش هزینه های سازمان می شود.

دارایی های مهم دیگر مانند کف و اثاثیه باید مرتباً نظافت شوند تا جذابیت بصری آن ها حفظ شود و عمر مفید آن ها افزایش یابد. کف های زمین باید براق باشند و همچنین همیشه عاری از عایق و لکه های سیاه باشند. فرش ها را باید مرتباً جارو برقی بکشند و عاری از لکه باشند. وسایلی مانند میز نباید عاری از گرد و غبار، لکه و خراش باشد. همه اینها نه تنها از هزینه های غیرضروری تعویض جلوگیری می کند بلکه به اولین برداشت مشتریان و یا همکاران بزرگ و ایجاد یک محیط سالم برای کارمندان کمک می کند. یکی از راهکارهایی که یک کوچ برای کم شدن هزینه ها به شما می دهد قطعا مواظبت از وسایل برای جلوگیری از تعویض آن ها است.

اهمیت نظافت در محیط کار

داشتن محیط کار تمیز برای کارفرمایان، کارمندان، مشتریان و سرمایه گذاران مهم است زیرا این امر بر سلامتی و رضایت مندی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد ظاهر مثبت شرکت می شود. نکته اصلی این است که وقتی همه افراد سالم هستند، بهره وری افزایش می یابد و همه در مزایای آن سهیم هستند.

انگیزه و عملکرد کارکنان بهبود می یابد

برای بسیاری از کارمندان که روزانه 8 تا 10 ساعت را در فضای کاری خود سپری می کنند، قدم زدن در یک دفتر آشفته و کثیف انگیزه خاصی ندارد. با این حال، قدم زدن در یک محیط تمیز راه خوبی برای شروع روز با یادداشت مثبت است. یک منطقه تمیز برای کار می تواند به شما انرژی خوب و انگیزه دهد تا همه کارهای روزمره خود را به طور موثر انجام دهید. کارمندان از حضور در فضایی تمیز و راحت خوشحال هستند و وقتی از حضور در محل کارشان راضی هستند عملکرد بهتری دارند.

امنیت شغلی

خطرات شغلی هر چیزی هستند که در محل کار که می تواند باعث آسیب شود و این هنگامی اتفاق می افتد که کارمندان در یک محیط آشفته کار می کنند. این خطرات ناشی از بی توجهی کارفرما است. وقتی دفتر یا محل کار نظافت نشود، خطر ممکن است مورد توجه قرار نگیرد و در همین زمان است که کارمندان آسیب می بینند. به عنوان مثال، چراغ ها همه کثیف هستند آنقدر کثیف هستند که نور کم می شود و یک کارمند یک قدم را از دست می دهد و می افتد. یا سرویس بهداشتی سوراخی دارد و یک گودال آب ایجاد می کند که خطر لغزش ایجاد می شود.

اگر سطل زباله یا جعبه ها روی هم انباشته شده باشد، ممکن است روی کارگر بیفتد و باعث آسیب شود. خالی بودن محل کار از آوار برای ایمنی کارگر مهم است. ما همه چیز را مرتب نگه می داریم، می توانیم هرگونه خرابکاری را که می تواند باعث حادثه شود، اصلاح کنیم و کف های تمیز و خشک و سایر عناصر اساسی را برای جلوگیری از لغزش و سقوط فراهم کنیم.

اگر از این مقاله لذت برده اید می توانید از دیگر مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید