5 قدم برای تفکر سیستماتیک

تفکر سیستماتیک برای کسانی که در زندگی و حرفه خود سرآمد هستند راهی برای زندگی بهتر است.

تفکر سیستماتیک به شما امکان می دهد با رسیدن به راه حل های عملی و علمی، چه در مشاغل و چه در زندگی، مشکلات را حل کنید.

در اینجا، ما به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه همه می توانند عادت تفکر سیستماتیک را پرورش دهند. اما در ابتدا خلاصه ای مختصر از مراحل تفکر سیستماتیک ارائه می شود

مراحل تفکر سیستماتیک

در اینجا مراحل تفکر سیستماتیک برای حل مشکلات شما آورده شده است:

  1. قبل از شروع به کار، مسئله را شناسایی و تحلیل کنید
  2. چند گزینه را فرمول کنید
  3. معیارهای انتخاب را تعریف و تعیین کنید
  4. جسور باشید و تصمیم نهایی بگیرید
  5. قدم برای دستیابی به تفکر سیستماتیک بردارید

تفکر سیستماتیک یک روند بی پایان است و می تواند از هر سنی شروع شود. اما شروع به موقع به دلایل واضح بهتر است.

1. اهداف بزرگ مشخص کنید

با عبور از هر مانعی می توانید در گام های کوچک شروع به فکر کنید تا راه را برای رسیدن به هدف بزرگتر خود هموار کنید. خیلی از صاحبین کسب و کار نیاز به سیستم سازی را در کسب و کار خود احساس می کنند اما به دلیل نداشتن تفکر سیستماتیک اقدامی نمی کنند، می خواهند به اهداف بلند پروازانه خود برسند اما برای آن تلاشی نمی کنند. برای اینکه بتوانید کسب و کاری سازمان یافته و سیستم سازی شده داشته باشید نیاز به کمک گرفتن از یک بیزینس کوچ حرفه ای دارید که بتواند به مرور زمان شما را با تفکر سیستماتیک نیز همراه کند. حتما زمانی که حس کردید کسب و کار فعلی شما دیگر مورد رضایتتان نیست سریعا به یک کوچ مراجعه کنید.

2. در زمان مناسب فکر خود را بیان کنید

افکار کوتاه ممکن است راه حل های شگفت انگیزی ایجاد کند، اما نه همیشه. با پیچیدگی مشکلات تجاری و زندگی هرچه بیشتر در جاده حرکت می کنید، جستجوی راه سریع می تواند یک اشتباه فاحش باشد. تفکر سخت و طولانی در مورد مشکلات می تواند راهی برای دستیابی به اطلاعات مفید باشد. گاهی اوقات ایده بسیار ارزشمندی به دلیل بیان بی موقع هدر می رود و توجهی به آن نمی شود و این می تواند یک فرصت پیشرفت را از شما بگیرد.

مزایای داشتن تفکر سیستماتیک

3. از افسانه ها سرپیچی کنید

مشکلات پیچیده گاه نیاز به تفکر رادیکال دارند. به جرات می توانید افسانه ها را نادیده بگیرید. گالیله این باور طبیعی را که زمین گرد است از ریشه  نقض می کرد. گشتن به دور زمین به گالیله نشان نمی داد که زمین گرد است. در عوض، او تصمیم گرفت که به روشهای بنیادی فکر کند. در طول تاریخ، ثابت شده است که کسانی با تفکرات بهم ریخته بوده اند که نتوانسته اند وضع موجود را به چالش بکشند.

4. افکار خود را کنترل کنید

مستند سازی و ضبط افکار شما کمک می کند تا همه چیز در منظر قرار گیرد و آنها را برای بررسی های بعدی ذخیره می کند. ایده ها و افکار بسیاری هر روز در ذهن همه می گذرد. حتی افکار غیر عملی قبل از دور انداختن، شایسته بررسی هستند. توماس ادیسون چندین سال طول کشید تا آن لامپ را بسازد، و گزینه های مختلف را امتحان کرد اما او هرگز فراموش نکرد که هر یک از مراحل خود را ضبط کند، از جمله شکست ها، که در نهایت مانع از تکرار تلاش های بی فایده او شد.

5. در یک چارچوب زمانی کار کنید

برای حل یک مشکل خاص، یک بازه زمانی خاص به خود اختصاص دهید. در غیر این صورت، ممکن است هرگز به آخر نرسید. حتما با قانون پارکینسون آشنا هستید که می گوید هرکاری را هرچقدر که به کش بدهید، کش می آید. پس برای انجام هرکار سیستمی زمانی مشخص کنید و تلاش کنید در زمان مشخص شده آن را به انجام برسانید.

مراحل فوق ابزاری را در اختیار شما قرار می دهد که کارآیی و تأثیرگذاری بیشتری برای تفکر سیستماتیک و حل مسئله داشته باشید.

اگر احساس می کنید که کسب و کار شما به سیستم سازی و حضور یک بیزینس کوچ نیاز دارید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید