9 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در محیط کار

داشتن اعتماد به نفس در محل کار می تواند برای موفقیت شما بسیار مهم باشد.

اعتماد به نفس می تواند شما را با انگیزه تر و بلند پروازتر کند و به شما کمک کند بر ترس و اضطراب غلبه کنید تا بتوانید اقدامی مثبت انجام دهید. مهم تر از همه این است که می تواند به شما در بهبود عملکرد و توسعه مهارت ها کمک کند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، ده راهکار را که می توانند بر افزایش اعتماد به نفس شما در محیط کار موثر باشند بررسی می کنیم.

داشتن اعتماد به نفس به چه معناست؟

اعتماد به نفس، از یک وضعیت روحی ناشی می شود که به شما کمک می کند بتوانید به دانش و توانایی های خود اعتماد کنید. داشتن اعتمادبه نفس به این معناست که شما مهارت های کافی و هوش خود آگاهی برای انجام کار مورد نظر را دارید و می توانید اقدامات لازم را برای پیشرفت بیش تر انجام دهید.

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که در آن احساس کمبود اعتماد به نفس داشتید، استراتژی های مختلفی وجود دارند که می توانید برای افزایش اعتماد به نفس خود به کار بگیرید.

استراتژی هایی مانند خودسازی می توانند به شما در یادگیری مهارت های جدید یا توسعه مهارت های فعلی کمک کنند. اعتماد به نفس یک ویژگی مهم در کسب و کار به حساب می آید و می تواند به افزایش انگیزه کلی شما کمک کند.

چگونه اعتماد به نفس خود را در محل کار افزایش دهیم؟

استراتژی های زیر علاوه بر پیشرفت کلی و افزایش مهارت ها، راه کارهایی را برای کمک به شما در افزایش اعتماد به نفس در محل کار ارائه می دهند.

در دوره های آموزشی شرکت کنید

مهارتی جدید بیاموزید

منطقه امن خود را ترک کنید

از همسالان موفق خود الگو بگیرید

برای خود هدف تعیین کنید

بر نقاط قوت تمرکز کنید

از اشتباهات درس بگیرید

از بیان حرف های منفی جلوگیری کنید

سوالات خود را بپرسید

1- در دوره های آموزشی حرفه ای شرکت کنید

توسعه مهارت هایی که برای کار خود به آن ها متکی هستید، می توانند بر خودباوری کلی شما تأثیر بگذارند. هنگامی که سطح مهارت خود را افزایش می دهید یا مهارت خاصی را توسعه می دهید، می توانید نحوه انجام وظایف خود را بهبود بخشید که این می تواند تأثیر مثبتی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است برای یادگیری استراتژی های جدید مدیریت پروژه، در یک کلاس یا یک سمینار آموزشی شرکت کنید یا مجلات و کتاب هایی را بخوانید که می توانند در رزومه ی شما تاثیر مثبتی داشته باشند.

2- مهارت های جدید را بیاموزید

یادگیری مهارت های جدید یا ادامه تحصیل می تواند بر اعتماد به نفس کلی شما تأثیر ماندگار داشته باشد. هنگامی که یک مهارت جدید را یاد می گیرید، می توانید آن را در کسب و کار خود به کار بگیرید که این می تواند به افزایش بهره وری، سازمان دهی و افزایش اعتماد به نفس در انجام کارهای جدید کمک کند.

برای انجام این کار می توانید با کارآموزی شروع کنید و آموزش های رایگان را در آن حوزه به دست آورید. به منظور دستیابی به مهارت هایی با بازار کار خوب، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، توصیه های ارزشمندی را در اختیار شما خواهد گذاشت.

3- منطقه امن خود را ترک کنید

استفاده از این استراتژی دشوار است، اما باید بدانید که ترک منطقه امن می تواند یکی از موثرترین راه ها برای کسب اعتماد به نفس بیشتر در حرفه شما باشد. به عنوان مثال، شما می توانید با داوطلب شدن برای ارائه بعدی جلسات، از محدوده امن خود خارج شوید.

به عنوان مثال، ارائه شما ممکن است فرصتی برای پیشرفت یا جذب مشتری ایجاد کند که در صورت انجام ندادن ممکن بود آن را از دست بدهید.

راهکار افزایش اعتماد به نفس

4- از همسالان موفق خود الگو برداری کنید

افراد موفقی را که می شناسید در نظر بگیرید، یا فردی را پیدا کنید که در کار خود با اعتماد به نفس و اطمینان خاطر به نظر می رسد و رفتارها و نحوه تعامل او با افراد دیگر را مورد بررسی قرار دهید. همچنین می توانید از برخی از استراتژی هایی را که همسالان موفقتان به کار می برند، الگو برداری کنید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

به عنوان مثال، افزایش مهارت های مربوط به زبان بدن در محل کار می تواند بر اعتماد به نفس کلی تأثیر بگذارد.

5- برای خود هدف تعیین کنید

تعیین اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت می تواند بر نحوه درک قدرت و موفقیت شما تأثیر بگذارد. موفقیت خود را با هدف قرار دادن اهداف کوچک اندازه گیری کنید تا به شما در رسیدن به نتیجه کمک کند. ارزیابی هر اقدامک به منظور دستیابی به یک هدف بزرگتر، می تواند به افزایش توانایی های شما کمک کند.

همانطور که هر راه دستیابی به موفقیتی را در جهت افزایش بهره وری خود می یابید، می توانید به شایستگی خود اطمینان بیشتری پیدا کنید.

6- بر نقاط قوت خود تمرکز کنید

تمرکز بر نقاط قوت می تواند به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک کند، زیرا این امر مستلزم آن است که موفقیت و توانایی های خود را بسنجید. غالباً، افرادی که کمال گرایی منفی دارند، بیشتر بر اشتباهات کوچک تمرکز می کنند که یکی از راه های کاهش این گرایش می تواند تهیه لیستی از نقاط قوت و توانایی ها و دستاوردهای شما باشد. می توانید هر روز صبح و هر زمان از روز که نیاز به افزایش اعتماد به نفس دارید، آن ها را بخوانید.

7- از اشتباهات خود درس بگیرید

هنگام اجرای استراتژی ها، اشتباهات معمولاً اجتناب ناپذیر هستند. نکته اصلی این است که باید اشتباهات خود را بررسی کنید و از آن ها درس بگیرید. پذیرش شکست دشوار است، اما شکست می تواند بر نحوه استفاده از مهارت ها در آینده تأثیر بگذارد.

در اکثر مواقع، می توانید با استفاده از اطلاعاتی که هنگام ارزیابی خود جمع آوری کرده اید، آن اشتباه را تصحیح کنید.

8- از بیان حرف های منفی جلوگیری کنید

یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس، ارزیابی نحوه درک شما از خود است. اگر متوجه شدید که بیش از حد نسبت به خود حس انتقاد دارید یا به طور مرتب دچار شک و تردید در خود هستید، بهتر است برای تغییر این طرز فکر اقداماتی انجام دهید.

به ارزیابی پیشرفت های مثبت شغلی که انجام داده اید، بپردازید و هنگامی که پروژه های کاری خود را به طور رضایت بخش انجام می دهید یا زمانی که از انتظارات مدیر خود فراتر می روید، از خود تعریف کنید.

9- سوالات هوشمندانه بپرسید

پرسیدن سوالات و قاطعیت در یادگیری، می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. در جلسات برنامه ریزی شده یا کنفرانس ها، حداقل یک سوال بپرسید تا به روشن شدن هرگونه اطلاعاتی که ممکن است برای شما پیچیده باشد کمک کنید.

در علم بیزینس کوچینگ ، با پرسیدن سوالات هوشمندانه خواهید توانست اطلاعات مورد نظر خود را از افراد متخصص کسب کنید.

در واقع، این موضوع به شما کمک می کند تا بدانید فرد مهمی هستید و از شغل خود بیشتر لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر مزایای اعتماد به نفس و اطمینان از خود در محیط کار، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید