تفاوت مصرف کننده و مشتری در بازاریابی

درک تفاوت بین مشتری و مصرف کننده برای طبقه بندی کردن آن ها در ایدئولوژی اقتصادی بسیار مهم است.

در این مقاله ی آموزشی محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، به بررسی تفاوت بین مصرف کننده و مشتری و تاثیر آن در بازاریابی می پردازیم.

بیایید برای درک تفاوت بین مشتری و مصرف کننده، وارد دنیای بازاریابی شویم.

مصرف کننده کیست؟

مصرف کننده کسی است که محصول را مصرف می کند یا از خدمات استفاده می کند. مصرف کنندگان گروهی از افراد هستند که از کالاها، صرفا استفاده می کنند.

به عنوان مثال، فردی که برای فرزند خود شیرخشک میخرد، مشتری محسوب می شود. با این حال، در زمان مصرف، بچه ای که شیرخشک را می خورد، مصرف کننده آن برند شیرخشک است.

مشتری کیست؟

شخصی که محصولات یا خدمات مورد نیاز خود را از بازار خریداری می کند، مشتری محسوب می شود. مشتریان گروهی از افراد هستند که کالا یا خدمات را خریداری می کنند، در حالی که ممکن است خودشان استفاده یا مصرف نکنند.

اگر مثال فوق را در اینجا دوباره در نظر بگیریم، مادری که برای تغذیه نوزاد خود شیرخشک خریداری می کند، مشتری است و نوزاد مصرف کننده.

صاحبان برند و فروشگاه ها باید خریداران و مصرف کنندگان را تحت تأثیر قرار دهند تا فروش محصولات یا خدمات خود را افزایش دهند. در قدم اول، مشتریان توسط  تبلیغات جذب می شوند، تا زمانی که مشتریان خرید نکنند، مصرف کننده نمی تواند به محصول یا کالا دسترسی داشته باشد.

انگیزه اصلی بازاریابان و صاحبین کسب و کار، این است که مشتریان را به خرید محصول ترغیب کنند. سپس مصرف کنندگان تحت تأثیر کیفیت محصول قرار می گیرند و مشتریان را متقاعد می کنند که خرید را تکرار کنند. بنابراین، مصرف کننده و مشتری مکمل یکدیگر هستند.

همیشه به یاد داشته باشید، هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید، پنج برابر بیشتر از حفظ مشتری قدیمی است. سپس باید ارتباطات خود را با مشتریان قدیمی افزایش دهید تا تبدیل به مشتریان وفادار شما شوند.

در اینجا، باید به این نکته توجه کنید که در روند تجزیه و تحلیل مسیر فروش، این مصرف کننده است که ترجیحات و علایق او می توانند بر تصمیم مشتری تأثیر بگذارد. بنابراین، صاحبین کسب و کار و فروشگاه ها باید به هر دو گروه توجه ویژه ای داشته باشند.

چرا مشتریان و مصرف کنندگان اینقدر مهم هستند؟

در کسب و کار، همیشه زمانی فرا می رسد که صاحبین کسب و کار از خود می پرسند کدام گروه برای تجارت آن ها مهم تر است؟ مشتریان یا مصرف کنندگان؟

اجازه دهید نگاهی به دلایلی بیندازیم که نشان می دهند چرا یک کسب و کار باید رضایت خریداران و کاربران خود را جلب کند؟

فروش کالاهای مصرفی، تقاضا را افزایش می دهد

ماندگاری یا فروش و جایگزینی کالاهای مصرفی، کاملا به انتخاب ها و اولویت های مشتریان و مصرف کنندگان بستگی دارد و در واقع مشتریان و مصرف کنندگان به این فرآیند ارزش می افزایند یا بهتر است بگوییم آن ها ستون فقرات این فرآیند هستند. بدون حضور مشتریان، هیچ تقاضایی وجود نخواهد داشت.

مصرف کننده مهم تر است یا مشتری؟

ایجاد تعادل در نمودار تقاضا-عرضه

هر اقتصادی باید بین عرضه و تقاضای محصول، تعادل ایده آلی برقرار کند. پیامدهای عدم تعادل می تواند منجر به رکود اقتصادی، بیکاری و غیره شود. بنابراین، مشتریان و مصرف کنندگان چرخه اقتصاد را با خرید کالاها و مصرف آن ها کامل می کنند.

روی هم رفته، شخصی که خرید می کند مشتری است، در حالی که کاربری که محصول یا خدمات را مصرف می کند، مصرف کننده است. مشتری ممکن است کاربر باشد یا نباشد، اما مصرف کننده همیشه کاربر محصولات یا خدمات خواهد بود.

در بازاریابی و تبلیغات کلمات پیچیده ای ممکن است به کار برده شوند که درک آن برای مردم عادی دشوار است. به همین ترتیب، بسیاری از مردم تصور می کنند که کلمه مشتری و مصرف کننده معنای مشابهی دارند، اما از نظر یک بازاریاب، اگرچه شبیه به هم هستند، اما معنای متفاوتی دارند. شرایط مختلفی وجود دارند که می توانیم درک کنیم مشتری و مصرف کننده ممکن است یک شخص باشد، اما این کلمات در کل معنای متفاوتی دارند.

هر انسانی روی کره زمین یا مصرف کننده است یا مشتری، به نحوی که در سال های ابتدایی زندگی خود، به دلیل داشتن وابستگی مالی به والدین یا بستگان خود، تا دوران جوانی به عنوان مصرف کننده زندگی خود را می گذراند اما در اوایل دوران جوانی به آرامی این وابستگی کم تر می شود و فرد به تنهایی در نقش مشتری کالا یا خدمات مورد نیاز خود را، خریداری می کند. افراد در صورت افزایش اطلاعات خود در زمینه ی بیزینس کوچینگ، خواهند توانست در زمان کمتری، به آزادی مالی بیشتری دست یابند.

وقتی شخصی برای مصارف شخصی خود خرید می کند، آن فرد، هم مشتری به حساب می آید و هم مصرف کننده. همه فرآیندهای بازاریابی به منظور تأثیرگذاری بر رفتار مشتریان است، به این معنی که  این فرآیند ها بر مشتری تأثیر می گذارند تا آن ها اقدامات دلخواه مورد انتظار بازاریابان را انجام دهند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم در بحث بین مصرف کننده و مشتری این است که مشتریان نیز می توانند نقش واسطه داشته باشند و با در نظر گرفتن درصد سود خود، آن کالاها یا خدمات خریداری شده را به مصرف کنندگانی که مشتری نیز هستند ارائه دهند. همکاری در فروش، اصطلاحی است که برای این توضیحات به کار برده می شود.

بنابراین از بحث فوق مشخص می شود که شخصی که مشتری است لزوماً مصرف کننده نیست و بالعکس. اکنون، این سوال مهم برای بسیاری از مدیران بازاریابی به وجود می آید که تمرکز آن ها بر مشتری باشد یا مصرف کننده؟

شرکت ها و فروشگاه ها باید بر روی هر دو تمرکز کنند زیرا هم باید به خواسته های مصرف کنندگان توجه داشته باشند و هم باید محصول را به خوبی تبلیغ کنند تا توجه میلیون ها مشتری را فورا جلب کنند، زیرا تصمیم خرید توسط این دو با هم یا با در نظر گرفتن دیگری انجام می شود. پس شرکت ها باید به هر دو اهمیت مساوی بدهند.

اگر علاقمند به حوزه های مختلف بازاریابی و فروش سریع تر محصولات خود هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید