کاربردهای قانون پارتو

درک قانون پارتو، در اولویت بندی وظایف و امور روزانه بسیار موثر است.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، قانون پارتو و نحوه ی عملکرد آن در کسب و کار و زندگی را بررسی می کنیم.

اصل 80/20 ( قانون پارتو ) چیست؟

به بیان ساده، اصل 80/20 این ایده را مطرح می کند که 80 درصد نتایج، فقط از 20 درصد علل، ناشی می شوند. در تجارت، این ایده به حوزه های مختلف منتقل شده است.

به عنوان مثال، 80 درصد سود یک شرکت تنها از 20 درصد مشتریان آن است. اگر به درستی از اصل 20/80 استفاده شود، یک ابزار فوق العاده مفید برای تمرکز بر موقعیت هایی است که بهترین نتایج را تولید می کنند.

اصل 80/20 از کجا آمده است؟

اصل 80/20 (قانون پارتو) چیزی جالب و تقریباً جادویی است. این یک قانون است که توسط ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی در سال 1906 کشف شد و اشاره کرد که 80 درصد از ایتالیا متعلق به 20 درصد مردم ثروتمند است.

بنابراین چگونه می توانید این را در تجارت خود اعمال کنید؟ 80 درصد از نتایج شما در تجارت از 20 درصد تلاش هایتان حاصل می شود.

اگر 10 فروشنده استخدام کنید، دو نفر 80 درصد فروش و هشت نفر دیگر تنها 20 درصد فروش را به ثبت می رسانند.

این بدان معناست که هر چه زودتر از این قانون در کسب و کار خود استفاده کنید، سود زیادی خواهید برد، اما اگر این کار را نکنید، ضرر زیادی خواهید کرد.

شما می توانید از این اصل برای ایجاد بیشترین سرمایه با کمترین تلاش استفاده کنید.

استفاده از اصل 80/20 چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

پاسخ ساده است: قانون 80/20 ، هنگامی که به درستی رعایت شود، به سازمان و اعضا کمک می کند تا بر موارد مهم تر تمرکز کنند.

قانون 20/80 به مشاغل کمک می کند تا تلاش خود را برای انجام اکثریت کارها متوقف کنند و زمان، انرژی و سرمایه خود را به سمت چیزهایی هدایت کنند که بالاترین و بهترین نتایج را به همراه دارد. به عبارت دیگر، هرچه تمرکز بر ورودی ها بیشتر باشد، خروجی ها نیز بهتر هستند.

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، به شما آموزش می دهد که چگونه بیشترین بهره را از این قانون در کسب و کار خود ببرید.

کوین کروسه، نویسنده پرفروش نیویورک تایمز در مقاله اخیر خود در مجله فوربس در مورد اصل 80/20 چنین می گوید: “در تحقیقاتم در مورد عادات افراد موفق، مستقیماً با صدها میلیونر خودساخته مصاحبه کردم. از نظر آن ها، انجام هر وظیفه ای که بر سر راهشان قرار بگیرد، غیرممکن است. آن ها از قانون پارتو برای تعیین اولویت های حیاتی استفاده می کنند. سپس، بقیه را واگذار می کنند یا به سادگی آن را رها می کنند. ”

مایکروسافت از اصل 80/20 برای رفع اشکالات در نرم افزار خود استفاده کرد. آن ها دریافتند که با تمرکز بر 20 درصد باگ هایی که بیشترین تاثیر را داشتند، اعضای تیم توانستند 80 درصد خطاها و خرابی های سیستم را خنثی کنند.

کاربرد قانون پارتو

به عنوان مدیر پروژه، می توانید این قانون را با درک این نکته که شاید 80 درصد از وقت و منابع شما صرف 20 درصد از کارها می شود، اعمال کنید.

برای شرکت های B2B یا B2C ، استفاده از قانون 80/20 ، الزامی است.

ما می توانیم قانون پارتو را همیشه در نظر داشته باشیم و تقریباً در هر شرایطی از آن استفاده کنیم. درک این اصل برای یادگیری نحوه اولویت بندی وظایف، ضروری است.

در کسب و کار، برنامه ریزی استراتژیک ضروری است و بین تمام رهبران جهان مشترک می باشد.

این اصل در جنبه های مختلف بیزینس کوچینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این قانون یکی از مهم ترین مفاهیم در زندگی و مدیریت زمان نیز هست و می توان این قانون را تقریبا در هر شرایطی به کار برد.

نحوه ی عملکرد قانون پارتو برای تعیین هدف

ابتدا دفترچه ای تهیه کنید و ده کار روزانه خود را یادداشت کنید. سپس از خود بپرسید: اگر تنها یکی از آن ها را می توانستید انجام دهید، کدامیک را انتخاب می کردید؟

به همین ترتیب دومین هدف خود را نیز تعیین کنید. بعد از اتمام، آنچه حاصل می شود، همان ۲۰ درصدی است که مسیر رسیدن به اهداف را بریتان شفاف می کند.

ممکن است در طول روز با افرادی مواجه شوید که در مقابل کارهای زیادی که انجام می دهند، موفقیت های خیلی کمی را کسب کرده اند و همیشه در انجام کارها با مسئله ی کمبود وقت مواجه هستند.

چنین افرادی باید در ابتدا مهم ترین و پیچیده ترین وظایف خود را انجام دهند و قبل از انجام آن ها بررسی کنند که آیا آن وظایف در دسته ی ۲۰ درصدی ها قرار می گیرند یا خیر؟

به هیچ عنوان روز خود را با انجام کار خرد و کم ارزش شروع نکنید، زیرا به زودی انجام این کارها تبدیل به یک عادت روزانه می شود.

حتی از این قانون در مدیریت کارمندان نیز می توان بهره برد، زیرا کارمندان از عوامل تاثیر گذار در موفقیت و رشد یک کسب و کار هستند. این موضوع به معنای این است که اکثر کار ها را افرادی با رده های بالاتر در سازمان انجام می دهند.

بهترین ویژگی این قانون این است که مدیران و رهبران، مجبور می شوند اعضای تیم خود را پرقدرت پرورش دهند. این کار باعث می شود تا کارمندان خلاقانه عمل کنند، با دقت و سرعت بیشتری کار ها را انجام دهند و مشارکت بیشتری داشته باشند.

پس به عنوان یک ‌مدیر یا صاحب کسب و کار، باید ۸۰درصد از وقتتان را صرف گوش دادن به حرف ها و نظرات اعضای تیم کنید.

در یک کلام، قانون پارتو، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در زندگی و کسب و کار و مدیریت زمان محسوب می شود.

در پایان، بهتر است این قانون را در مورد اطرافیان خود نیز به کار بگیریم و فقط دوستان و آشنایانی را در کنار خود نگه داریم که در صورت بروز مشکل، حاضرند برای حل آن اقدام یا همکاری کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر ویژگی ها و کاربرد های این قانون، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید