زبان بدن اکسیر موفقیت برای مدیران

اهمیت زبان بدن برای مدیران

زبان بدن برای تمامی رهبران و مدیران یکی از ابزارهای بسیار مهم ارتباطی است و آشنایی با اصول آن از مهارت های پایه برای هر فردی محسوب می شود.

در طول تاریخ انسان ها همیشه مجبور بودن که با هم ارتباط برقرار کنند. علت این امر، این است که انسان ها موجوداتی ذاتا اجتماعی هستن و بدون برقراری ارتباط، نمیتونن به خوبی زندگی کنن. در یک ارتباط، علاوه بر صحبت کردن، زبان بدن یعنی حرکات بدن هم اهمیت زیادی دارد. زبان بدن میتواند تعیین کننده میزان احترام افراد نسبت به یکدیگر در هر ارتباطی باشد. اما به این نکته توجه کنید که مدیران، اقشاری هستند که به زبان بدن، نیاز بسیار زیادی دارند چون باید به خوبی با کارمندهاشون ارتباط موثر برقرار کنند. در این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ با ما همراه باشید تا درباره زبان بدن مدیران مطالبی را به شما ارائه کنیم.

زبان بدن چیست و چرا اهمیت دارد؟

در طول یک ارتباط مهم، 2 نفر از راه صحبت کردن و همچنین حرکات بدن خودشان پیام هایی را به یکدیگر منتقل می کنند. به این حرکات، به اصطلاح زبان بدن گفته می شود. این پیام ها میتواند فرد را در ذهن مخاطب تثبیت کند و همچنین باعث موثرتر بودن ارتباط شود. پس زبان بدن یا بادی لنگویچ در ارتباط بسیار تاثیر گذار است و باید به خوبی رعایت شود. اما مدیران، باید از زبان بدن بهره بیشتری ببرند. چون مدیران باید به کارمندهای خودشان پیام هایی را انتقال دهند که هم باعث ایجاد صمیمیت و هم باعث انتقال خوب پیام شود. در ادامه نکاتی در این مورد ذکر می شود که به این امر کمک می کند.

مفهوم زبان بدن

به مجموعه حرکات غیر کلامی و فیزیکی گفته می شود که در آن فرد بدون استفاده از کلام می تواند پیام خود را منتقل سازد.

از آنجایی که انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند، همیشه در تلاش برای ایجاد یک ارتباط مناسب با یکدیگراند. حال این ارتباط هنگامی به اوج خود می رسد که علاوه برکلام بتوان از زبان بدن Body Language درست استفاده کرد. همچنین می توان زبان بدن را میاری برای سنجش ادب و احترام افراد نسبت به یکدیگر نیز دانست. اما مدیران، افرادی هستندکه به زبان بدن، نیازفراوانی دارند زیرا می بایست باکارمندان ارتباط مناسب و بدون ابهام برقرار کنند.

شما دراین مقاله از مقالات آموزش بیزینس کوچینگ که درسایت محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ایی قرار گرفته است اهمیت این موضوع را خواهید فهمید.

پیتر دراکر: مهم ترین قسمت ارتباط، شنیدن آن چیزی است که گفته نمی‌شود.

چرا زبان بدن مهم است؟

اهمیت زبان بدن برای مدیران

برای رهبران و مدیران زبان بدن یکی از ابزارهای مهم ارتباطی تلقی می گردد و آشنایی با اصول آن از مهارتهای پایه فردی محسوب می شود.
با توجه به این که هر حرفه ایی نیازمند مدیری با اطلاعات انبوه در مورد آن حرفه می باشد ولی چیزی که فی مابین تمامی مدیران مشترک می باشد، مهارت های ارتباطی است. راز جادویی در اثر بخشی یک مدیر نحوه ارتباط غیرکلامی وی با دیگران است.

مدیران هنگامی که با طرف مقابل می خواهند ارتباط برقرار کنند از زبان کلامی و زبان بدن استفاده می کنند که هر دو از اهمیت بالایی برخوردار هستند. هر دو می بایست با یکدیگر همخوانی داشته باشند زیرا عدم تطابق این دو باعث درک نادرست طرف مقابل از پیام ما می شود. هنگامیکه پیام به صورت درست انتقال پیدا نکند و شخص بخواهد از میان چیزی که می گویید و چیزی که نشان می دهید یکی را انتخاب کند قطعا قید کلام را می زند وانتخاب وی چیزی است که می بیند. این امر باعث شده است که اکثر مدیران دچار مشکل با اعضاء تیم خود شوند زیرا زبان کلام و زبان بدنشان دو چیز متفاوت را بیان میکنند و اعضاء تیم را به اشتباه می اندازند.
زمانیکه یک مدیر دارای زبان بدن قوی باشد می تواند بازدهی کارمندان خود را به صورت چشم گیری افزایش دهد و با مخاطبان خود ارتباط قوی تری ایجاد کند . ایده ها و طرز فکر خود را با تاثیر بیشتری ارائه می کند.

شما نیز می توانید با یادگیری زبان بدن، ارتباطی موثر و قدرتمند داشته باشید. پس همین الان به یادگیری این اکسیر موفقیت بپردازید و ارتباطات خود را قوی تر سازید.

از اینکه تا آخر با ما همراه بودید سپاسگزاریم. پیشنهاد میکنیم که دیگر مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ را نیز مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید