راه اندازی کسب و کار و مشکلات رایج آن

راه اندازی کسب و کار جدید

راه اندازی کسب و کار جدید اصلا موضوع ساده و پیش پا افتاده ای نیست، برعکس میتواند کارآفرینان را با مشکلات و چالش های جدیدی روبرو کند.

مشکلات و سختی هایی که اگر ندانید چطور باید با آنها برخورد کنید میتواند باعث آسیب رساندن به فرآیند راه اندازی کسب وکار شما شود.

امروزه اکثر کارآفرینان برای راه اندازی کسب وکار به سراغ مشاوران و متخصصان این حوزه رفته و از دانش و تجربه این متخصصین برای شروع کار خود کمک میگیرند. البته مشورت با مشاوران و متخصصان این امر تاثیر شگفت انگیزی بر روند کار دارد اما انجام این فرایند به هزینه بالایی نیاز دارد که باعث میشود عده زیادی از افراد از انجام این کار منصرف شوند و همین موضوع میتواند سرآغازی برای مشکلات و چالش های پیش روی آنها باشد.

در این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ میخواهیم به شرح مشکلات راه اندازی کسب وکار بپردازیم و تا جایی که امکان دارد راه حل های مربوط به این مشکلات را نیز توضیح دهیم.  پس تا پایان این مقاله آموزشی ما را همراهی کنید.

 مشکلات و چالش های مالی برای راه اندازی کسب و کار

هر فرد کارآفرین در شروع کار خود ممکن است با مشکلات و کمبودهای مالی دست و پنجه نرم کند. داشتن خلاهای مالی باعث میشود کارآفرین از انجام بعضی کارها مثل مشاوره گرفتن با متخصصین، اجتناب کند و به خیال خودش در هزینه هایش صرفه جویی کند. غافل از اینکه این صرفه جویی بعدها به ضررش تمام خواهد شد.

برای حل این مشکل راهکارهای بسیار متفاوتی وجود دارد. مثلا قرض گرفتن از خانواده و دوستان و یا وام های بانکی ویژه کارآفرینی. راه حل دیگر این است که به جای تلاش برای ساخت یک شبه یک کسب وکار بزرگ، به ارزش هایی فکر کنید که میتوانید به مشتریانتان ارائه دهید و باعث توسعه کسب وکارتان به شیوه بازاریابی دهان به دهان شوید.

راهکار رفع مشکلات راه اندازی کسب و کار

چشم انداز کسب و کار

مشکل دیگری که ممکن است شما به عنوان یک کارآفرین با آن درگیر شوید، توسعه و بهبود ایده تجاریتان است. قطعا راه اندازی و ایجاد یک ایده خلاقانه کار آسانی نیست اما شما در نقش یک شخص کارآفرین لازم است که همیشه از دیگران چند قدمی جلوتر باشید. یک کارآفرین همیشه باید در دل چالش ها، فرصت ها را ببیند و برای بهبود چشم انداز کاری خود، آینده را پیش بینی کند.

راهکار استخدام همکار

ممکن است به عنوان یک کارآفرین، فرآیند استخدام و بعد آن؛ تشکیل تیم، کاری دشوار و طاقت فرسا برای شما باشد. پس از بررسی رزومه ها بهتر است آنها را طبقه بندی و سازماندهی کنید و افرادی را متناسب با توانایی و موقعیت شغلیتان برای مصاحبه دعوت کنید. در این مرحله لازم است فرد مناسب را با آینده شغلی و جایگاهش به خوبی آشنا کنید.

اگر در حال تشکیل یک تیم هستید باید به عنوان یک کارآفرین اطمینان حاصل کنید که آنها هم همان آینده ای را میبینند که شما میبینید و در این مسیر، وظایفشان را با علاقه و اشتیاق انجام میدهند و اگر آنها توانایی درک شما را ندارند مناسب تیمتان نخواهند بود.

پیدا کردن مشتریان وفادار

یکی از مشکلات اصلی که در مسیر هر کسب و کار جدیدی قطعا وجود دارد، پیدا کردن مشتریان و بهتر از آن مشتریان وفادار است. در روند ایجاد کسب وکار با 2 نوع مشتری روبه رو میشوید: مشتریان بد و مشتریان وفادار.

پیدا کردن مشتریان وفادار واقعا کار سختی است. آنها همیشه به شما و کسب و کارتان وفادار هستد و تلاش میکنند کاری را انجام دهند که به نفع شما و خودشان باشد. در مقابل آنها مشتریان بد هستند که همیشه تلاش برای از بین بردن کسب و کار شما دارند. پیشنهاد میکنم زمانتان را بیهوده بخاطر این دسته از مشتریان بی ارزش تلف نکنید. البته همیشه صبر و شکیبایی خودتان را حفظ کنید و با ارائه محصولات یا خدمات ارزشمند به مشتریانتان، به راحتی آنها را به مشتریان همیشگی و وفادار خودتان تبدیل کنید.

نقش رقبا در راه اندازی کسب و کار جدید

رقبا

اکثر افراد از کار با رقبای زیاد ترس دارند و از آن به عنوان یک مشکل بزرگ یاد میکنند. گاهی اوقات لازم است از زاویه دید دیگری به مسائل نگاه کنیم. در واقع رقابت ملاکی برای خلاقیت و تحریک کننده نوآوری است. این رقابت است که ما را به سمت رشد همیشگی خدمات و محصولاتمان سوق میدهد، پس به جای فرار، از آن استقبال کنید. تنها نکته ای که باید مد نظرتان قرار دهید این است که تازه کارهای بازار خود را شناسایی کنید و همیشه دانش و اطلاعاتتان را به روز نگه دارید تا توان رقابت با رقبایتان را از دست ندهید.

مدیریت درست زمان و تفویض کارها

قطعا یکی از بزرگترین مشکلات راه اندازی کسب و کار برای اکثر کارآفرینان، مدیریت زمانشان است. چون آنها باید برخلاف زمانی که تنها یک کار مشخص داشته اند، مواظب همه چیز باشند. برای رفع این مشکل لازم است مهارت های خودتان در زمینه مدیریت زمان را بهبود دهید. به این صورت که اول لیستی از اهداف سالانه خود تهیه کنید و بعد آنها را خرد کرده و به اهداف کوچکتری شامل اهداف ماهانه، هفتگی و روزانه تقسیم کنید. کارهای غیر ضروری را حذف کنید یا برای صرفه جویی در وقتتان، آنها را به افراد تیمتان واگذار کنید. در پایان برای دور نشدن از مسیر اصلی، در بازه های زمانی مشخص عملکرد خودتان را مورد بازنگری و ارزیابی قرار دهید.

ترک شغل فعلی برای راه اندازی کسب و کار

ممکن است بتوان این موضوع را از علل اصلی شکست خوردن بسیاری از تجارت های نوپا دانست. خیلی از افراد بدون داشتن هیچگونه برنامه ریزی از قبل و خیلی سریع شغل فعلی خودشان را ترک میکنند در حالی که در حساب های خودشان هم هیچ پس اندازی برای آینده ندارند. پیشنهاد میکنم قبل از اقدام به ترک شغلتان و تصمیم گیری عجله ای، تمامی جوانب را به درستی و با دقت بسنجید و حداقل مبلغ مورد نیاز یک زندگی ساده تا چند ماه آینده را در حساب پس اندازتان داشته باشید چون در این صورت است که قادر خواهید بود قوی تر عمل کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ به طور کلی در مورد چالش های راه اندازی کسب و کار صحبت کردیم. اصلا فرقی نمیکند که این اولین تجربه کارآفرینی شماست یا قبلا هم در این حوزه تجربه دیگری داشته اید؛ به هر حال در این مسیر با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. قبل از شروع باید تحقیقات گسترده ای انجام دهید تا بتوانید کاری را انتخاب کنید که هم توانایی لازم برای انجام آن را داشته باشید و هم نیاز بازار باشد فقط این موضوع را در نظر داشته باشید که مشکلات برای تقویت شما به وجود آمده اند پس تمامی نکات لازم را رعایت کنید تا بتوانید از این میدان، سربلند و پیروز بیرون بیایید. اگر قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید و نیاز به یک مشاور کسب و کار حرفه ای دارید کافیست با ما در ارتباط باشید تا بتوانید از تجارت و مهارت های محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید