معیارهایی برای استخدام مربی کسب و کار

مربی کسب و کار

تصمیم گیری در مورد استخدام مربی کسب و کار نه تنها برای هر کسب و کاری اهمیت دارد، بلکه نشان دهنده یک سرمایه گذاری قابل توجه و بلند مدت است.

در این مقاله آموزشی محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، به بررسی علل مختلف لزوم استخدام مربی کسب و کار و مراحل و فواید آن می پردازیم.

در حالی که تصمیم اولیه در مورد استخدام  بیزینس کوچ ممکن است آسان باشد،  آنچه ساده نیست این است که مطمئن شوید که مراحل صحیح استخدام مربی کسب و کار را گذرانده اید.

نکاتی در مورد استخدام مربی کسب و کار برای مدیران

شفاف سازی کنید که می خواهید به کجا برسید

با درنظر گرفتن پایان کار، مسیر را  شروع کنید و اهداف خود را با مشاور آینده تان در میان بگذارید. سپس مشاور در موقعیتی قرار خواهد گرفت که بتواند نقشه راه را ارائه دهد و شما را از جایی که اکنون هستید به جایی که می خواهید باشید برساند.

پذیرای هر اشتباهی باشید

گاهی اوقات نمی دانید که چه می خواهید و اغلب در وهله اول، با چالش انتخاب مشاور مناسب رو به رو می شوید. آمادگی داشته باشید تا  در مورد خواسته ها، نیازها و مفروضات خود مورد سوال و چالش قرار بگیرید، گاهی اوقات حتی اهداف شما ممکن است غیرواقعی یا اشتباه باشد.

وقتی درباره نتایج خود با مشاوره تان صحبت می کنید، مایل باشید که آنچه را که واقعاً مورد نیاز است بررسی کنید، نه آنچه که می خواهید بدانید.

به دنبال دیدگاه متفاوتی باشید

وقتی به دنبال رفع یک راه حل یا نیاز خاص هستید، ممکن است بخواهید از یک مربی که اطلاعات عمیقی از صنعت یا حوزه شما دارد، استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در بخش استخدام کار می کنید، جستجوی مربی متخصص در امر استخدام ممکن است یک انتخاب بدیهی به نظر برسد.

زمانی را برای مصاحبه با مربیانی که دارای اعتبار بالاتری در یک صنعت  هستند صرف کنید و با آن ها صحبت کنید.

زمینه سازی کنید

اگر به دنبال برنامه ای در مقیاس بزرگ هستید، قبل از عقد قرارداد، یک جلسه ی پرسش و پاسخ برای ارزیابی جوانب این مقیاس برگزار کنید. برخی از مربیان این کار را رایگان انجام می دهند اما برخی دیگر با پرداخت هزینه انجام می دهند.

برای کسب و کار خود مناسب ترین راهنما را پیدا کنید

اگر با فهرستی به خرید بروید، به احتمال زیاد با آنچه در آن لیست نوشته شده است برمی گردید. برای پیدا کردن بهترین مربی، در مورد معیارها و کیفیت مربی ای که می خواهید با او کار کنید تصمیم بگیرید و سوالاتی از این قبیل از آن ها بپرسید:

به نظر شما چرا ما شرایط خوبی داریم؟

این را از کجا می دانید؟

اگر شرایط خوبی نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

چگونه با آن موقعیت برخورد می کنید؟

مشارکت ذینفعان را به دست آورید

اگر به دنبال یک مربی برای همکاری با افراد دیگر در شرکت خود هستید، باید نیازها و خواسته های آن ها را در نظر بگیرید. در مورد آنچه که آن ها به عنوان یک مربی به دنبال آن هستند صحبت کنید و تمایل آن ها را برای مربیگری ارزیابی کنید.

انتظارات خود را مدیریت کنید

وقتی مربیان آینده نگر را جستجو می کنید و با آن ها مصاحبه می کنید، همیشه به دنبال بهترین چیزی باشید که می توانید از عهده آن برآیید. بالاترین قیمت همیشه معیاری برای اثربخشی مربیگری نیست، اما مانند بیشتر چیزهای زندگی، آنچه را که برای آن هزینه می کنید دریافت می کنید.

مربیان حرفه ای مانند سایر حرفه ای ها برای وقت و تخصص خود ارزش قائل هستند. اگر می خواهید مربی ای باشد که هزاران ساعت را برای تکمیل تجربیات خود سرمایه گذاری کرده، انتظار نداشته باشید که هزینه ای برابر با یک مربی تازه کار را صرف کنید.

یک مربی باتجربه شرایط و ضوابط استاندارد خود را معمولاً به عنوان بخشی از قرارداد به شما ارائه می دهد. این امر نشان می دهد که او تجربه دارد و می خواهد مطمئن شود که شرایط برای هر دو طرف به صورت برد-برد کار می کند.

شرایط و ضوابط باید شامل موارد زیر باشد:

هزینه ها و شرایط پرداخت

توضیحات در مورد حضور یا لغو قرار ملاقات

هزینه های سفر مربی، هزینه های اضافی برای روزهای سفر و غیره

ارائه شرایط لغو قرارداد و عدم همکاری

استخدام مربی کسب و کار

سوالات متداول برای استخدام مربی کسب و کار

در اینجا برخی از سوالات متداول در مورد استخدام و کار با مربی کسب و کار آمده است:

چرا باید بیزینس کوچ استخدام کنم؟

به عنوان یک صاحب کسب و کار، ممکن است متوجه شوید که برای پیشرفت کسب و کار خود نیاز به پشتیبانی بیشتری دارید. یک مربی حرفه ای مزایای زیادی را ارائه می دهد، از جمله:

ارائه دیدگاه بی طرفانه

ارائه انتقاد سازنده

رفع موانع ذهنی

پیشنهاد روش ها یا برنامه های جدید

ارائه فرصت های جدید

در حالی که یک مشاور می تواند به زوایای مختلف شرکت کمک کند، تمرکز اصلی بر رشد کلی شرکت شما است. هرچه یک شرکت شاهد رشد بیشتری باشد، موفق تر و سودآورتر خواهد بود. از آنجا که همه صاحبان مشاغل می خواهند شرکت آن ها موفق باشد، مربیان کسب و کارمی توانند در کنار آن ها کار کنند تا این امر محقق شود.

جنبه های دیگر ممکن است شامل برنامه ریزی مالی، استراتژی های بازاریابی یا برنامه ریزی کلی باشد. یک مربی همچنین می تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

راه اندازی کسب و کار خود

ایجاد یک طرح تجاری

بازاریابی و ترویج استراتژی ها

تدوین یا استراتژی های مالی خاص

عیب یابی مشکلات یا ناکارآمدی های تجاری

از یک مشاور کسب و کار چه انتظاری باید داشته باشم؟

یک مربی کسب و کار باید بتواند به شما کمک کند تا درآمد حاصل از کسب و کار را افزایش دهید، رشد کلی را ارتقا دهید و اهداف سازمان را برآورده کنید. مشاوران موفق اغلب برنامه ها، اقدامات و اهداف قابل اندازه گیری ثابتی را طراحی می کنند.

مربی کسب و کار چه انتظاراتی از شما می تواند داشته باشد؟

مربی شما توجه و صداقت کامل شما را می خواهد. شما باید بتوانید زمانی را برای پاسخگویی صادقانه به سوالات او اختصاص دهید و اگر می خواهید به اهداف خود برسید، به توصیه هایش گوش دهید.

در نهایت، قبل از استخدام مشاور کسب و کار باید به موارد فوق دقت کنید تا بتوانید یک بیزینس کوچ متخصص در حوزه خودتان پیدا کنید و به همکاری با او ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر روش های استخدام مربی کسب و کار مناسب و حرفه ای با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید