مشتری سرد

برقراری ارتباط با مشتری سرد

مشتری سرد در واقع مشتری بالقوه شما می‌باشد و به مشتری‌هایی گفته می‌شود که هیچ گونه آشنایی با محصولات و خدمات شما ندارند.

مشتری سرد یکی از انواع مشتری در کسب و کار می‌باشد. شما قرار است این مشتریان را با کسب و کار خود آشنا کرده و در نهایت اعتماد آن‌ها را نسبت به کسب کارتان جلب نمایید.

مشتریان سرد افرادی هستند که تازه در ابتدا مسیر قرار دارند، مسیری که شما باید تلاش کنید تا در نهایت به فروش منتهی شود. علاوه بر مشتریان سرد، اصطلاح بازاریابی سرد نیز دارای اهمیت می‌باشد. در بازاریابی سرد قرار است شما مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

این کار تنها زمانی میسر خواهد بود که شما با ترفند‌ها و نکات این نوع از بازاریابی آشنا شوید و همچنین تلاش کنید که این نوع از بازاریابی را به کارکنان خود آموزش دهید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که تعداد زیادی از افراد وجود دارند که با کسب و کار شما آشنا نیستند و این یک فرصت طلایی برای شما محسوب خواهد شد.

آشنایی با بازار سرد

مشتری سرد در واقع کسی است که هنوز هیچ آشنایی و تعاملی با کسب و کار شما ندارد. این مشتریان در بازار سرد قرار دارند. در بازار سرد شناخت ما بین مشتری و فروشنده شکل نگرفته و در نتیجه اعتمادی هم بین این دو طرف وجود ندارد.

معرفی مشتری سرد

هر حرکتی که انجام می‌دهید و هر قدمی که در بازار سرد بر می‌دارید، باید هوشمندانه باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است شانس به دست آوردن مشتری و فروش در بازار سرد را از دست بدهید. برای عبور از بازار سرد و رسیدن به دیگر انواع مشتری در کسب و کار، لازم است که از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی استفاده نمایید.

بر انگیختن حس کنجکاوی

مشتری سرد به دلیل عدم آشنایی و اعتماد به کسب و کار شما ممکن است تمایلی به توجه کردن به صحبت‌های شما نداشته باشد و ایجاد مکالمه با مشتری برای شما کمی سخت شود. برای حل این مشکل شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف، مشتری را ترغیب کنید که مدت زمان بیشتری به صحبت‌های شما گوش فرا دهد.

سعی کنید حس کنجکاوی را در اینگونه مشتریان بر انگیخته کنید، به عنوان مثال شما می‌توانید با طرح چند پرسش نسبت به محصولات و کسب و کار خود؛ از مشتریان سرد خود بخواهید که جواب سوالات را به شما بدهند و این کار می‌تواند در ایجاد علاقه به هنگام مکالمه با مشتری تاثیرگذار باشد.

ترسیم آینده استفاده از محصولات برای مشتری سرد

مهم‌ترین ابزار شما برای فروش در بازار سرد، استفاده از بازاریابی سرد و تبلیغات می‌باشد. شما باید به بهترین شکل ممکن محصول یا خدمات خود را معرفی و تبلیغ کنید. سعی کنید در زمان معرفی کسب و کار تان، در درجه اول نیاز مشتریان را به آن‌ها یادآوری کرده و سپس آینده استفاده از محصولات و خدمات خود را برای آن‌ها ترسیم نمایید.

به عنوان مثال فرض می‌کنیم که شما در زمینه فروش محصولات مبلمان فعالیت می‌کنید، شما باید برای مشتری از کاربرد مبلمان تولیدی و تاثیر آن در دکوراسیون منزل توضیحاتی را ارائه دهید. همچنین می‌توانید با مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، اطلاعات لازم را در زمینه برقراری ارتباط با مشتریان برای فروش مبلمان کسب نمایید.

کسب اعتماد از سوی مشتری سرد

مشتری سرد کسی است که تا به حال از محصولات و خدمات شما استفاده نکرده، در نتیجه در مورد کیفیت آن‌ها اطلاعی ندارد. این وظیفه شما است که برای فروش در بازار سرد خیال آن‌ها را در مورد کیفیت محصولات و خدمات خود راحت نمایید.

در مورد کیفیت محصولات و خدمات خود توضیح دهید و برای قانع کردن‌ آن‌ها از دلایل محکم استفاده کنید. اگر موفق به کسب گواهینامه‌ها و استاندار‌هایی در زمینه کسب و کارتان شده‌اید، آن‌ها را برای مشتریان سرد نمایش دهید و در نهایت کاری کنید که خیال مشترین نسبت به کیفیت محصولات ارائه شده توسط شما راحت شود.

تاکید بر نکات مثبت

بعد از جلب اعتماد مشتری، برای فروش در بازار سرد لازم است که نشان دهید که با رقبای کاری‌تان دارای تفاوت هستید. ابتدا نقاط مثبت کسب و کار خود را نسبت به رقبا شناسایی کرده و سپس آن‌ها را به مشتری معرفی کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که بازار کسب کار به شدت رقابتی شده و کسب و کار‌های مختلف سعی می‌کنند که محصولات و خدمات خود را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کنند. در چنین بازاری داشتن ویژگی‌های خاص و تاکید بر روی آن‌ها می‌تواند برگ برنده شما به حساب بیاید.

فراهم کردن امکان ارزیابی برای مشتری

اگر می‌خواهید به مشتری سرد خود اطمینان دهید که بهترین انتخاب را کرده است، یکی از راه‌های فوق‌العاده موثر؛ فراهم کردن امکان تست رایگان بخشی از محصولات و خدمات‌تان می‌باشد. این کار نشان می‌دهد که شما چقدر به محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید اطمینان دارید.

مطمئنا انجام این کار نیازمند صرف هزینه‌هایی می‌باشد، اما مطمئن باشید که تاثیرات شگفت‌انگیزی را برای شما به همراه خواهد داشت.

شناسایی نیاز بازار

برای جذب مشتری سرد لازم است که شما نیاز‌های بازار و مشتریان را بشناسید و با توجه به این موارد محصولات خود را ارائه دهید. جمع‌آوری اطلاعات بازار و توجه به نیاز‌های بازار باید به صورت مستمر انجام گیرد و شما باید کسب و کار خود را به روز کنید.

شناسایی نیاز بازار جهت جذب مشتری سرد

برای آنکه رضایت مشتریان خود را جلب کنید، لازم است که با توجه به سلیقه و خواسته آن‌ها محصولات خود را به روز کنید. شما می‌توانید با صرف زمان و شنیدن نظرات و پیشنهادات مشتریان اطلاعات بسیار ارزشمندی را در این زمینه کسب نمایید.

اهمیت بازاریابی سرد

توجه به بازاریابی سرد دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند باعث موفقیت یک کسب و کار شود. افرادی که با کسب و کار شما آشنا نیستند، تعدادشان از افرادی که با کسب و کار شما قبلا آشنا شده‌اند خیلی بیش‌تر بوده و شما نباید این فرصت را از دست بدهید.

موفقیت در جذب مشتری سرد می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند. اگر بتوانید کارکنانی که در کسب و کار شما مشغول به کار هستند را با بازاریابی سرد آشنا کنید، شاهد گسترش و موفقیت روز افزون کسب و کارتان خواهید بود.

برقراری ارتباط با محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، یکی از بهترین راهکار‌ها برای افزایش موفقیت شما در فروش مبلمان محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید