قانون پارتو

قانون پارتو در صنعت مبلمان

قانون پارتو حوزه‌های گوناگون و متنوعی مانند مدیریت زمان، افزایش بهره وری، بازاریابی، فروش و… را پوشش‌ می دهد.

قانون پارتو که با نام اصل پارتو و اصل ۸۰ / ۲۰ هم معروف است در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد و مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مقاله به تحلیل پارتو و کاربرد اصل پارتو خواهیم پرداخت و اینکه چگونه میتواند تغییری اساسی در زندگی و کسب و کار شما ایجاد کند.

منشاء و تعریف قانون پارتو

قانون پارتو را می‌توان یک قانون جهانی دانست، چرا که می‌تواند تا حد قابل توجهی بر روی زندگی افراد زیادی تاثیر‌گذار باشد. قبل از تعریف این قانون مهم لازم است در مورد منشا و تاریخچه قانون پارتو بیش‌تر بدانیم.

کسی که این قانون را مشهور کرده ژوزف جوران می باشد. ژوزف جوران یکی از افراد فعال در زمینه کنترل فرآیند‌ها و کنترل کیفیت می‌باشد. آلفرد پارتو اقتصاد‌دان ایتالیایی در جایی می‌گوید که ۸۰% ثروت ایتالیا در کنترل ۲۰% از مردم آن کشور می‌باشد.

ژوزف جوران این جمله را در مورد مسائل دیگر نیز به کار برد، به این صورت که در هر مجموعه‌ای ما می‌توانیم ۸۰% اکثریت کم اهمیت و ۲۰% اقلیت مهم را مشاهده کنیم.

 قانون پارتو مربوط به جمله‌ای از اقتصاد‌دان ایتالیایی آلفرد پارتو است، اما گسترش این قانون در اصل توسط افراد فعالی مانند جوران انجام می گیرد. در زمان‌های بعد هم افراد مختلفی بر روی اصل پارتو کار کرده اند؛ به عنوان مثال ریچارد کخ با نوشتن کتاب اصل پارتو تاثیر قابل توجهی در معرفی بیش‌تر این قانون داشته است.

اصل پارتو به ما می‌گوید که ۲۰% از تلاش‌های افراد می‌تواند ۸۰% از نتایج را رقم بزند. با توجه به این قانون لازم است کار‌ها و مسائل ضروری و غیر ضروری را در حوزه‌های مختلف شناسایی کرده و تمرکز خود را بر روی ۲۰% ضروریات معطوف کنیم. اگر با اصل پارتو آشنا نباشیم ممکن است به اشتباه بر روی ۸۰% از مسائل غیر ضروری تمرکز کرده و ۲۰% نتیجه بگیریم.

مثال‌هایی از کاربرد اصل پارتو

قانون پارتو در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد ولی نکته طلایی برای استفاده از این قانون این است که یاد بگیریم ۲۰% مهم را شناسایی کرده و بر روی آن وقت و انرژی بگذاریم و توجه کم‌تری به ۸۰% باقیمانده داشته باشیم. برای بهتر جا افتادن مفهوم این قانون بهتر است از مثال‌هایی استفاده کنیم تا بهتر با کاربرد اصل پارتو آشنا شوید.

شناخت مفاهیم قانون پارتو با چند مثال

در واقع %20 از تلاش و صرف وقت شما برای تولید می‌تواند ۸۰% نتایج مورد انتظارتان را حاصل کند.

20% از محصولات مبل و خدمات شما ۸۰% از سود شما را ایجاد می‌کنند.

لازم به ذکر است %20 از مشتریان مجموعه شما ۸۰% سود کسب و کار شما را تامین می‌کنند.

همچنین %20 از مراحل کاری شما باعث ایجاد ۸۰% از ارزش کسب و کار شما خواهد بود.

و در نهایت %20 از کسانی که برای شما کار می‌کنند ۸۰% نتایج و خروجی کار شما را ایجاد خواهند کرد.

قانون پارتو در فروش

کاربرد اصل پارتو در فروش دارای اهمیت زیادی بوده و توجه به آن می‌تواند نتایج بسیار خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. همانطور که گفته شد و با توجه به قانون پارتو در فروش، ۲۰% از مشتریان شما باعث ایجاد ۸۰% از سود کسب و کار شما خواهند بود.

این مشتریان کسانی هستند که به کسب و کار شما وفادار بوده و در دوره‌های زمانی مختلف از شما خرید می‌کنند. شما می‌توانید با شناسایی این افراد و تمرکز بر روی آن‌ها فروش مجموعه خود را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید.

همچنین شما می‌توانید شرایط فروش بهتری را برای این اقلیت مهم در نظر بگیرید تا فروش بیش‌تری داشته باشید. شما می‌توانید با تماس گرفتن، نظرسنجی، پیشنهاد تخفیفات و… باعث تشویق بیش‌تر آن‌ها به خرید کردن شوید.

پیشنهاد میکنم بخوانید : ۸ تکنیک تخفیف برای افزایش فروش

قانون پارتو در فروش در زمینه محصولات و خدمات نیز اهمیت زیادی دارد و می‌تواند کسب و کار شما را تا حد زیادی متحول کرده و باعث افزایش فروش شما شود. بر طبق قانون پارتو، ۲۰% از محصولات و خدمات شما باعث ایجاد ۸۰% از سود کسب و کار شما هستند.

فرض کنید شما مجموعه تولیدی مبلمان داشته و در زمینه فروش آن فعالیت می‌کنید، با توجه به فروش خود متوجه طرفداران زیادی برای خرید یک مدل خاص یا برندی ویژه می‌شوید که با آگاهی به این مسئله و صرف انرژی و تمرکز خود، قادر به افزایش فروش خود خواهید بود.

می‌توانید تلاش کنید با افزایش کیفیت و کمی کاهش قیمت جذابیت بیش‌تری را برای این گروه از محصولات خود ایجاد کرده و فروش بیش‌تری را تجربه کنید. قانون پارتو تنها ایده افزایش فروش نبوده و با مراجعه به مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی بیزنس کوچ حرفه ای می‌توانید از فروش بالایی برخوردار شوید.

کاربرد اصل پارتو برای فروشندگان

قانون پارتو در فروش، به کارکنان و فروشندگان شما نیز خواهد پرداخت. کسب و کار شما به گونه‌ای است که از تعدادی فروشنده یا بازاریاب استفاده شده و بر طبق قانون پارتو؛ ۲۰% از فروشندگان و بازاریابان باعث و ایجاد‌کننده ۸۰% فروش شما هستند.

قانون پارتو و کاربرد آن برای فروشندگان

با توجه به قانون پارتو شما می‌توانید با شناسایی این افراد و توجه به آن‌ها فروش خود را افزایش دهید. می‌توانید تشویق‌هایی را برای فروشندگان و بازاریابان موفق خود در نظر بگیرید تا با انگیزه بیش‌تری به فعالیت‌شان ادامه دهند، همچنین از این بازاریابان و فروشندگان می‌توانید برای آموزش دیگر کارکنان هم استفاده نمایید.

اصل پارتو و مدیریت زمان

یکی از اصول موفقیت در زندگی شخصی و کاری، توانایی مدیریت زمان می‌باشد. قانون پارتو در زمینه مدیریت زمان می‌تواند نتایج بسیار ارزشمندی را نصیب شما کند. شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را بر اساس اهمیت دسته‌بندی کنید.

حتما بخوانید : نقش تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

در آن زمان خواهید دید که ۲۰% از فعالیت‌های روزانه شما دارای اهمیت بیش‌تری بوده و ۸۰ % نتایج شما را رقم می‌زند و در نقطه مقابل ۸۰% از فعالیت‌های شما در طول روز دارای اهمیت کم‌تری بوده و نتایج کمی را برای شما ایجاد می‌کند.

با استفاده از قانون پارتو می‌توانید زمان خود را به شکل مناسبی مدیریت کرده و وقت خود را صرف فعالیت‌های مهم کنید که با این کار میزان تولیدات مجموعه افزایش یافته و فروش بالایی خواهید داشت.

به منظور کسب موفقیت در مجموعه خود و مدیریت بهتر آن با استفاده از اصول پارتو، با محمدرضا سلطانی بیزنس کوچ حرفه ای ارتباط برقرار کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید