مشتری گرم

آشنایی با مشتری گرم

مشتری گرم به مشتری گفته می‌شود که به شکلی علاقه خود را به کسب و کار شما نشان داده است. این مشتریان ممکن است در رسانه‌های اجتماعی شما را دنبال کرده باشند و یا اینکه در خبرنامه‌ایمیلی شما عضو شده باشند.

مشتری گرم اگر توسط شما در مسیر درستی قرار بگیرد، باعث افزایش فروش در کسب و کارتان می‌شود. مشتری گرم در شبکه توزیع و فروش یک کسب و کار، جایگاه ویژه‌ای دارد.

این مشتریان در حالت کلی از محصولات و کسب و کار شما آگاه هستند و شما را می‌شناسند. با توجه به آشنایی اولیه، احتمال خرید کردن این افراد نسبت به کسانی که شما را نمی‌شناسند بیش‌تر است. در این مطلب نکاتی را در مورد مشتریان گرم و همچنین نحوه ارتباط با آن‌ها بیان خواهیم کرد.

معرفی مشتری گرم

مشتری گرم را تا حدودی شناختید و به احتمال زیاد این سوال برای شما پیش خواهد آمد که بازار گرم چیست؟ بازار گرم مجموعه‌ای از افراد هستند که شما را شناخته و با کسب و کار شما آشنایی دارند. وسعت این بازار به میزان ارتباطات شما بستگی دارد.

تاثیر ارتباطات شما در جذب مشتری گرم

هر چقدر که وسعت بازار گرم شما بیش‌تر باشد، پتانسیل بیش‎تری برای فروش خواهید داشت. شما می‌توانید با انجام اقداماتی بازار گرم خود را افزایش دهید. در مقابل مفهوم بازار گرم، مفهومی با نام بازار سرد قرار می‌گیرد که شامل افرادی می‌شود که شما را نمی‌شناسند. با مراجعه به مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، با مفهوم مشتریان سرد نیز آشنا خواهید شد.

مهم‌ترین نکته در بازار گرم این است که یک نوع شناخت و اعتماد نسبی در مشتریان این بازار نسبت به محصولات و خدمات شما وجود دارد و فروش در این بازار نسبت به بازار سرد راحت‌تر می‌باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از معایب فروش گرم این است که افرادی که شما را نمی‌شناسند خیلی بیش‌تر از افرادی هستند که شما و کسب و کارتان را می‌شناسند.

برقراری تماس با مشتریان گرم

برای فروش بیش‌تر لازم است که شما بتوانید با مشتری گرم خود ارتباط برقرار کرده و مکالمه داشته باشید، این مکالمه می‌تواند به روش‌های مختلفی ایجاد شود که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

الف) استفاده از رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر بخش قابل توجهی از افراد جامعه از یک یا چند رسانه اجتماعی استفاده کرده و در طول شبانه روز بخشی از وقت خود را در این فضا‌ها سپری می‌کنند. شما می‌توانید در این رسانه‌ها با تولید محتوا مفید و معرفی کسب و کارتان مشتریان گرم زیادی پیدا کنید و همچنین در این رسانه‌ها بستر مناسبی برای گفتگو بین شما و مشتریان گرم وجود دارد. یکی از بهترین راه‌های تماس با مشتری گرم، رسانه‌های اجتماعی می‌باشد.

ب) ارسال‌ایمیل به مشتریان گرم

اگر شما یک خبر نامه ‌ایمیلی داشته باشید و مشتریان بتوانند در این خبرنامه عضو شوند، یک راه ارتباطی بسیار موثر با مشتریان گرم خود خواهید داشت. با داشتن لیست ‌ایمیل مشتریان گرم، شما می‌توانید اطلاعات مختلف را مانند محصولات جدید، تخفیف‌ها، تبلیغات و… را برای مشتری گرم خود ارسال کنید.

ارسال ایمیل برای مشتریان گرم

ج) ارسال پیامک

اگر به اطراف‌تان نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که کم‌تر کسی را می‌توانید ببینید که از گوشی همراه استفاده نکند. شما می‌توانید از این فرصت برای ارتباط و تماس با مشتری گرم خود استفاده کنید. سعی کنید لیستی از شماره‌‌های افرادی که کسب و کار شما را می‌شناسند را تهیه کرده و در مواقع مورد نیاز اطلاعات مرتبط با کسب و کارتان را برای آن‌ها ارسال کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید تخفیفاتی را در مورد محصولات خود اعمال کنید، می‌توانید از طریق پیامک این خبر را به مشتریان گرم خود برسانید.

بازاریابی در بازار گرم

حال شما با مفهوم بازار گرم و مشتری گرم آشنا شده‌اید. شما مجموعه‌ای از افراد آشنا با کسب و کارتان دارید، اما این آشنایی و اعتماد نسبی به تنهایی کافی نمی‌باشد و شما باید مشتری گرم را در مسیری مناسب قرار داده تا در نهایت به فروش بهتری دست پیدا کنید. نکات زیادی در بازاریابی گرم وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

الف) کیفیت خود را بالا ببرید

اگر می‌خواهید که مشتری گرم خود را از دست ندهید، سعی کنید به کیفیت محصول و خدمات خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. کاری کنید که مشتریان گرم شما حس کنند که کسب و کار شما می‌تواند با کیفیت قابل قبولی نیاز‌های آن‌ها را برآورده کند و در چنین حالتی این مشتریان به کسب و کار شما وفادار خواهند بود.

ب) تخفیفات و پیشنهادات ویژه

ممکن است تعدادی از مشتریان گرم شما هنوز در تصمیم‌گیری برای خرید کردن دچار تردید باشند. برخی از این افراد به شما و کسب و کارتان اعتماد دارند اما هنوز هم منتظر فرصت‌ها و پیشنهادات بهتری هستند. سعی کنید به مناسبت‌های مختلف تخفیفات و پیشنهادات ویژه‌ای را در نظر بگیرید. علاوه بر در نظر گرفتن این تخفیفات و پیشنهادات، لازم است که شما از طریق کانال‌های مختلف، مشتری گرم خود را از این اتفاقات با خبر سازید.

ج) امکان تست محصولات را فراهم کنید

شما یک بازار گرم با تعدادی مشتری گرم در اختیار دارید. بسیاری از این افراد تنها یک قدم تا خرید کردن فاصله دارند. ممکن است هنوز نسبت به محصول شما کمی تردید داشته باشند. در صورت امکان اجازه دهید که بخشی از محصول شما را به عنوان ‌اشانتیون تست کنند.

فرقی نمی‌کند ارزش هدیه و ‌اشانتیونی که می‌دهید چقدر باشد، در هر صورت مردم عاشق هدیه‌ها هستند. همچنین با این کار شما اعتماد خود را نسبت به محصولات و خدماتی که دارید نشان خواهید داد.

د) ضمانت و خدمات پس از فروش

در نظر گرفتن ضمانت‌هایی برای محصولات خود می‌تواند تا حد خیلی زیاد خیال مشتریان را راحت کند و تردید را در آن‌ها از بین ببرد. اگر بتوانید برای محصولات خود ضمانت‌هایی را در نظر بگیرید، فروش خوبی در بازار گرم خواهید داشت. سعی کنید در زمان مکالمه با مشتری گرم خود ضمانت‌های در نظر گرفته شده را برای آن‌ها توضیح دهید.

علاوه بر ضمانت در نظر گرفتن خدمات پس از فروش هم می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بازاریابی گرم شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر در زمینه فروش مبلمان فعالیت می‌کنید می‌توانید با فراهم کردن امکان حمل و نقل رایگان و رفع یکی از نیاز‌های مشتریان فروش بیش‌تری داشته باشید.

از طریق برقراری ارتباط با محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی می‌توانید در مورد مشتری گرم اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید