تفکر خلاق و خلاقیت در مدیریت

تفکر خلاق، توانایی در نظر گرفتن چیزی به شیوه ای جدید است.

کارفرمایان در همه صنایع خواهان کارمندانی هستند که تفکر خلاق داشته باشند و چشم اندازهای جدیدی را ارائه دهند.

این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به تفکر خلاق ، انواع تفکر خلاق و مزایای آن در محل کار می پردازد.

تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق یعنی تفکر خارج از چارچوب. تفکر خلاق ممکن است به معنای ابداع روش های جدید برای انجام وظایف، حل مشکلات و مواجهه با چالش ها باشد. این بدان معناست که دیدگاهی تازه و گاه غیر متعارف را به کار خود اضافه کنید. این طرز تفکر می تواند به بخش ها و سازمان ها کمک کند تا بهره وری بیشتری داشته باشند. خلاقیت برای موفقیت تجارت شما حیاتی است. در واقع، کارشناسان حتی تا آنجا پیش می روند که می گویند این یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کسب و کار شما است. هر صاحب کسب و کاری تمایل دارد همیشه یک قدم از رقبای خود جلوتر باشد تا بتواند آن ها را شکست دهد.

طبق تحقیقات اخیر، مشخص شد که بین نتایج موفقیت آمیز کسب و کار و تفکر خلاق ارتباط قوی وجود دارد. علاوه بر این، سازمان ها همچنین معتقدند که پرورش تفکر خلاق به شما امکان می دهد در زمینه سهم بازار و رشد درآمد از رقیب خود پیشی بگیرید.

در این امر، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، توصیه هایی را برای صاحبین کسب و کار ارائه می دهد.

تفکر خلاق باعث حل مشکلات می شود

صاحبان مشاغل باید بتوانند به طور موثری مشکلات را حل کنند. چه یک مسئله مالی باشد و چه یک مسئله مربوط به خدمات مشتری، همیشه مسائل پیش بینی نشده ای به وجود می آیند که نیاز به راه حل دارند. با استفاده از مهارت های تفکر خلاق، ایده هایی را که می توانید به دست آورید بهبود بخشید.

تفکر خلاق می تواند به شما کمک کند تا ساده ترین و ارزشمندترین راه حل مورد نیاز برای حل مشکل خود را رمزگشایی کنید. به نوبه خود، این می تواند تأثیر مثبت بیشتری بر تجارت شما داشته باشد زیرا مشکل به طور روان و کارآمد، مدیریت می شود.

تفکر خلاق بهره وری را افزایش می دهد

یکی از مهم ترین جنبه های یک تجارت، افزایش بهره وری است. لازم است اطمینان حاصل شود که خواسته ها برآورده شده و مشتریان راضی هستند. تحریک خلاقیت کارکنان، بهره وری کل سازمان را افزایش می دهد.

با تشویق هر یک از کارکنان به تفکر خارج از چارچوب و ارائه زمان و منابع لازم برای انجام این کار، راه حل های تجاری مقرون به صرفه و ایده های مبتکرانه ای را از طریق آن ها به دست خواهید آورد.

خلاقیت باعث می شود افراد احساس قدردانی کنند

با دادن فرصت ها و منابع خلاقانه به کارکنان خود، به آن ها احساس ارزشمندی می دهید. شما آن ها را قادر می سازید تا در شرکتی که برای آن کار می کنند مشارکت روز افزون داشته باشند.

علاوه بر این، با ارائه بازخورد مثبت و احتمالاً دادن انگیزه، نشان می دهید که گوش شنوا دارید و برای نظرات آن ها ارزش قائل هستید. با ترکیب خلاقیت در محل کار و اجازه دادن به همه برای مشارکت کردن در امور، می توانید روحیه کلی سازمان خود را تقویت کنید.

به منظور برقراری روابط دوستانه با کارمندان خود، اطلاعات خود را در حوزه های روان شناسی فردی و بیزینس کوچینگ افزایش دهید.

تفکر خلاق در مدیریت

تفکر خلاق چگونه عمل می کند؟

فرصت های تفکر خلاق در محل کار در موقعیت های مختلف بسیار متفاوت است. در اینجا چند نمونه از نحوه نمایش تفکر خلاق آورده شده است.

خلاقیت هنری

برای داشتن یک ابتکار هنری لازم نیست هنرمند باشید. کارهای خلاقانه هنرمندانه ممکن است شامل طراحی لوگو، نوشتن طرح تبلیغاتی و بسته بندی محصولات باشند.

حل مسئله خلاقانه

حل مسئله خلاقانه به عنوان عملی مبتکرانه مطرح می شود. یک حلال مشکل خلاق، به جای شناسایی و اجرای هنجارهای تکراری، راه حل های جدیدی را پیدا خواهد کرد.

فواید تفکر خلاق

سازمان هایی که خلاقیت را پرورش می دهند ممکن است رشد درآمد بیشتری داشته باشند. به این فکر کنید که قدرت خلاقیت شما در گذشته چگونه به شما کمک کرده و چگونه ممکن است یک دارایی در شغل مورد نظر شما باشد؟

در رزومه ی خود، یک یا دو مثال خاص از زمان هایی که تفکر خلاق شما منجر به افزایش مهارت هایتان شده اند را اضافه کنید. شاید شما راهی مفید برای صرفه جویی در هزینه های بخش خود ارائه کرده اید یا شاید یک سیستم پرونده سازی جدید ایجاد کرده اید که کارایی را افزایش می دهد.

جلسات خود را با نمونه هایی از نحوه نشان دادن خلاقیت خود آماده کنید.

تکنیک های تفکر خلاق

همانطور که تازه آموخته اید، تفکر خلاق می تواند توسط برخی از تکنیک های پرکاربرد ایجاد شود. اینها روش های موثری هستند که به شما کمک می کنند ایده های جدیدی ارائه دهید.

برخی از بهترین نمونه های مهارت های تفکر خلاق ممکن است شامل: تفکر جانبی، خواندن بصری، تفکر خارج از چارچوب، خلاقیت هنری و ذهن تحلیلی باشند.

در اینجا بهترین تکنیک های تفکر خلاق که می توانید استفاده کنید آورده شده است.

طوفان فکری

این تکنیک می تواند در مشکلات کوچک یا بزرگ که نیاز به راه حل خلاقانه دارند بسیار مفید باشد. هدف اصلی آن، تشکیل گروهی از افراد و ایده پردازی است.

هدف کلی طوفان فکری این است که با داشتن راه حل های بالقوه خلاقانه، دستیابی به راه حلی با بالاترین کیفیت آسان تر شود.

در آن، همه شرکت کنندگان باید از مشکلی که نیاز به راه حل خلاقانه دارد آگاه باشند و با نحوه عملکرد طوفان فکری آشنا باشند.

نقشه برداری ذهن

فرآیند نقشه برداری ذهن به شما کمک می کند ایده هایی را که هرگز تصور نمی کردید با هم ترکیب شوند، به هم متصل کنید. به همین دلیل، ممکن است به شما در دستیابی به راه حل های مناسب در هنگام استفاده از مهارت های تفکر خلاق کمک کند.

نقشه ذهنی یک نمودار است که در آن ایده ها را وارد کرده و آن ها را به هم متصل می کنید. نقشه برداری ذهن حتی می تواند به صورت جداگانه انجام شود. گاهی اوقات، ممکن است شما تمام ایده های مورد نیاز خود را داشته باشید، اما لازم است آن ها را روی کاغذ بیاورید. ایجاد نقشه ذهنی به سازماندهی آن ها و رسیدن به نتیجه طبیعی کمک می کند.

در حالی که تفکر خلاق بدیهی است، برای تداوم نوآوری و ماندن در بازار نیز اهمیت دارد. ایده های عالی و مهارت های قوی حل مسئله همراه با افزایش بهره وری در مجموع منجر به ایجاد یک سازمان با ثبات از نظر مالی می شود. هدف خود را نه تنها پرورش خلاقیت در خود بلکه در کارکنان خود نیز قرار دهید. سپس بنشینید و ببینید چقدر تجارت شما رونق می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ی پردازش سایر ایده های خلاقانه ، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید