تصمیمات داده محور

مدیران از تصمیمات داده محور برای به حداکثر رساندن رشد کسب و کار خود استفاده می کنند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی نحوه ی عملکرد تصمیمات داده محور و مزایای آن می پردازیم.

این اصطلاح اخیراً به یک کلمه رایج در تجارت تبدیل شده است. داده ها و اطلاعات کافی به صاحبان مشاغل اجازه می دهند تا از قدرت هوش تجاری استفاده کنند و تصمیمات آگاهانه تری بگیرند و از آن به منظور رشد و تکامل کسب و کار و  افزایش سود استفاده کنند.

با درک نحوه ارزیابی و تجزیه و تحلیل دقیق داده‌ها و استفاده از ابزارهای گزارش‌دهی مناسب، تصمیمات داده‌ محور آسان تر خواهند شد. امروزه، تصمیمات داده محور مهم تر از همیشه هستند و اکثر تصمیمات تجاری باید بر اساس حقایق، ارقام و معیارهای مناسب با هدف باشند.

تصمیمات داده محور چیست؟

شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و اهداف قابل اندازه گیری، عوامل کلیدی در تصمیمات داده محور هستند. حقایق و الگوهای به‌ دست‌ آمده، تجزیه و تحلیل می‌شوند و سپس برای توسعه فعالیت‌ها و استراتژی‌هایی که بیشترین سود را در بر دارند، استفاده می‌شوند. تصمیمات داده محور، به جای تکیه بر حدس و گمان، به متخصصان کسب و کار اجازه می دهند تا از اطلاعات معتبر و تأیید شده در هنگام کار برای دستیابی به اهداف اصلی استفاده کنند. امروزه، نرم افزارهای هوش تجاری، تصمیمات داده محور را به فرآیندی بسیار آسان تر تبدیل کرده است. حتی کاربرانی که تخصص فنی عمیقی ندارند، به راحتی می توانند با استفاده از این برنامه ها بهترین اطلاعات را استخراج کنند.

تصمیمات داده محور در سازمان

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، با ارائه ی راهکار های حرفه ای به شما در دستیابی به اطلاعات معتبر و استراتژی های کاربردی کمک می کند.

اطلاعات کمی

تجزیه و تحلیل داده های کمی، تمرکز زیادی بر آمار و اعداد دارد و عواملی مانند انحراف معیار، میانه و سایر آمارهای توصیفی نقش بسیار مهمی دارند. این نوع تجزیه و تحلیل به صاحبان و مدیران کسب و کار کمک می کند تا بر اساس اعداد و ارقام تصمیمات داده محور آگاهانه تری بگیرند. تجزیه و تحلیل داده های کمی اغلب توسط کسانی مورد استفاده قرار می گیرند که به دنبال حقایق و ارقامی هستند که نمی توانند آن ها را نادیده بگیرند.

اطلاعات کیفی

از سوی دیگر، تجزیه و تحلیل داده های کیفی بر داده هایی تمرکز می کند که نمی توان آن ها را با نگاهی ساده به معیارها، اعداد و آمار تعریف کرد. این نوع داده‌ها را می‌توان از مکالمات، مصاحبه‌ها، حکایت‌ها و مصاحبه‌ها جمع‌آوری کرد. بر خلاف اطلاعات کمی که مبتنی بر اندازه گیری هستند، داده های کیفی از طریق مشاهده، تجزیه و تحلیل می شوند.

چرا تصمیمات داده محور برای کسب و کارهای امروزی بسیار اهمیت دارند؟

تجزیه و تحلیل داده‌ها به سازمان ها اجازه می‌دهد تا فرصت‌های جدیدی را ایجاد کنند و سطح درآمد بیشتری تولید کنند. استفاده از تصمیمات داده محور، کسب‌وکار شما را در مسیر درست نگه می‌دارد و تلاش‌های فعلی و آتی شما را بهینه می‌کند. تصمیمات داده محور، اغلب، قدرت ایجاد یا شکست یک شرکت را دارند، به همین دلیل است که کسب اطلاعات کافی بسیار مهم می باشد.

نکاتی برای گرفتن تصمیمات داده محور بهتر

استفاده از داده ها به طور خودکار روند فعالیت ها را دقیق تر و شفاف تر می کند. با این حال، این استراتژی باید با اقدامات مختلفی همراه باشد تا بیشترین بهره را از این فرآیند ببرید و کسب‌وکار خود را به سمت موفقیت با استفاده از داده‌ها سوق دهید. این نکات کاربردی را در ذهن داشته باشید:

اهداف خود را مشخص کنید

اگر هنوز اهداف خود را مشخص نکرده اید، استفاده از داده ها برای هدایت تصمیمات شما می تواند بی معنی باشد. قبل از شروع تجزیه و تحلیل داده ها، تعیین اهداف به شما این امکان را می دهد که از داده هایی که جمع آوری کرده اید بیشترین بهره را ببرید.  KPI خود را تعریف کنید تا ببینید دقیقاً چه مواردی را ارزیابی می کنید.

از احساسات خود آگاه باشید

بسیاری از کارهایی که ما انجام می دهیم آگاهانه انجام نمی شوند، که این امر می تواند گاهی اوقات ارزیابی منطقی را دشوار کند و باعث شود تصمیمات داده محور صورت نگیرند. اینجاست که با کمک اعضای تیم خود می توانید نظرات متعصبانه خود را کنترل کنید و همچنین آن ها به شما کمک می کنند تا تاثیری را که بر نتیجه کلی می گذارید، محدود کنید.

سوالات بی پاسخ را پیدا کنید

هنگامی که اهداف روشن و استراتژی مشخصی در ذهن دارید، به دنبال سؤالاتی باشید که تاکنون برای آن ها پاسخی نیافته اید. پرسیدن سوالات مناسب در طول فرآیند تجزیه و تحلیل داده‌ها، تمرکز اعضای تیم‌ را بر روی مرتبط‌ترین داده‌ها افزایش می دهد، که به نوبه خود به شما کمک می‌کند روند تصمیمات داده محور خود را سرعت بخشید و از هزینه‌های بیش از حد لازم برای دستیابی به نتایج مورد نیاز خودداری کنید.

داده های مناسب را جمع آوری کنید

جمع آوری داده های مناسب برای این فرآیند تحلیلی بسیار مهم است. جمع آوری داده ها باید هر چه زودتر برای هر کسب و کاری آغاز شود. صرف نظر از اینکه کسب و کار شما چقدر جدید است، شروع به جمع‌آوری داده‌ها در اسرع وقت کنید زیرا به شما کمک می‌کند  بهترین تصمیمات داده محور را با توجه به اعداد و ارقام بگیرید. برای مثال، بازخورد کاربران می‌تواند ابزار فوق‌العاده مفیدی برای کسب‌وکارهایی باشد که باید تصمیم‌گیری‌های کلیدی درباره ی تجربیات مشتری بگیرند.

گزینه های جایگزین را در نظر بگیرید

در مورد تجزیه و تحلیل داده ها، اغلب بازبینی و ارزیابی مجدد داده ها برای بار دوم می تواند بسیار مفید باشد. حتی اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری کرده باشید، باید هر مرحله از این فرآیند را آگاهانه بگذرانید و اگر احساس می‌کنید که ممکن است مسیر درستی نباشد، دوباره به داده‌ها مراجعه کنید.

با استفاده از مهارت های کاربردی بیزینس کوچینگ و طوفان فکری، خواهید توانست با در نظر گرفتن سایر گزینه ها، به مسیر خود ادامه دهید.

اهداف قابل اندازه گیری را تعیین کنید

هنگامی که داده ها و ابزارهای تحلیلی به کار گرفته شد، اکنون دشوارترین بخش، تصمیم گیری است. در این مرحله است که شما باید همه آنچه را که از داده‌ها تاکنون یافته‌اید، در تصمیمی که باید بگیرید اعمال کنید. با این حال، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هر تصمیمی که می‌گیرید با ارزش‌ها و چشم‌انداز سازمان همخوانی داشته باشد. برای انجام این کار، بهتر است که اهداف قابل اندازه گیری را تعیین کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست حرکت می کنید.

در نهایت، هدف از گرفتن تصمیمات داده محور، تصمیم‌گیری بر اساس فرآیند ها و اطلاعات دقیق است، نه تصمیم‌گیری بر اساس احساسات، مفروضات و ایده‌ها.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر روش های تصمیم گیری و مدیریت هستید، با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید