مدیریت کارکنان چیست و چگونه می توان کارکنان را به طور موثر مدیریت کرد؟

مدیریت کارکنان یک سازمان

مدیریت کارکنان چالش برانگیزترین قسمت مسئولیت های روزمره یک مدیر است.

با این حال، با توجه به اینکه کارمندان برای موفقیت شرکت شما بسیار مهم هستند، مدیریت کارکنان چیزی است که باید برای آن درست کنید.

جنبه های اساسی مدیریت کارکنان چیست؟

انتخاب

شما باید کاندیداهای مناسب را در طی مراحل استخدام انتخاب کنید.

اندازه گیری

شما باید تعیین کنید که آیا کارمندی اهداف را برآورده می کند یا عملکرد استثنایی دارد.

نظارت

شما باید در واقع اندازه گیری را کنترل کنید.

با فرد متقابل شما باید ارتباط برقرار کنید، بازخورد بخواهید و با کارمندان تعامل داشته باشید و بالعکس.

جایزه

شما باید برای کارایی استثنایی به کارمندان پاداش دهید.

انضباط

شما باید کارمندان را هنگامی که عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند نظم دهی، این ممکن است منجر به خاتمه کار شود.

این جنبه ها فقط اصول مدیریت کارکنان است، اما شما هنوز هم می توانید بپرسید، مدیریت کارکنان چیست؟

مدیریت کارمندان این است که چگونه می توانید به کارمندان کم عملکرد به استثنایی تبدیل شوید و همچنین می توانید از کم کاری کارمندان برتر جلوگیری کنید. مدیریت کارمندان فراتر از اینکه کارمندان فقط وظیفه خود را انجام دهند، “این روش ها و استراتژی های مختلفی است که می تواند به شما در اندازه گیری، نظارت و تعامل با نیروی کار که در شرکت شما نقش بزرگی دارد، کمک کند.”

بنابراین، مدیریت کارکنان چگونه کار می کند؟

در مجله مدیریت تنوع، پروفسور دانشگاه رابرت موریس، دین آر مانا، نوشت: “مدیریت کارکنان مبتنی بر ایده ها و روش هایی است که برای افزایش انگیزه، بهره وری و عملکرد کارگران ایجاد شده است.”

نکته اصلی، مدیریت کارکنان یک نقش اساسی است که بخشی اساسی از چرخه عمر کارمند است و در طول فرایند استخدام شروع می شود. مدیران باید بر ایجاد و حفظ روابط سالم با کارمندان و پیروی از نکات زیر برای مدیریت موثر کارمندان تمرکز کنند.

ما در این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ به چگونگی مدیریت موثر کارمندان می پردازیم:

بهترین شیوه مدیریت کارکنان

تقویت ارتباطات آزاد

بررسی بیش از 1000 کارمند نشان داد که 81٪ از کارکنان به شرکتی می پیوندند که “ارتباطات آزاد” را نسبت به سایر مزایا ارزش دارد. این بررسی همچنین نتیجه گرفت که فقط 15٪ از کارکنان از نحوه ارتباط شرکت خود با آنها راضی هستند.

ارتباطات نیز فقط صحبت نیست. سیستمی را تنظیم کنید که در آن کارمندان صدا داشته باشند و شما بتوانید ایده ها، افکار و شکایات آنها را واقعاً گوش دهید و بشنوید. این شامل:

در اطراف باشید. بگذارید کارمندان شما را در اطراف دفتر ببینند و یک سیاست درب باز داشته باشید تا در صورت نیاز کارمندان بتوانند به شما نزدیک شوند.

شفافیت

به روزرسانی ها، اطلاعات و اطلاعیه های شرکت را با کارمندان به اشتراک بگذارید. اجازه ندهید اخبار شرکت را از طریق دیگران بشنوند! با نگه داشتن آنها در حلقه، احساس راحتی بیشتری می کنند.

بازخورد باز

در معرض انتقاد باشید! لازم است یک سیستم مناسب وجود داشته باشد تا کارمندان بتوانند نظرات خود را اعلام کنند. از بازخورد آنها برای شناسایی مشکلات احتمالی استفاده کنید که می تواند اثر منفی موجی ایجاد کند.

ما توصیه می کنیم که به طور منظم نظرسنجی های مربوط به مشاغل کارمندان را ارسال کنید تا همیشه از میزان رضایت کارمندان و موضوعات مختلف آگاه باشید.

در مورد روند برقراری ارتباطات داخلی بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که از خط منحنی پیش می روید و کارمندان را درگیر خود می کنید.

انتظارات را پاک کنید

در اینجا این مسئله است، شما باید بدانید که چه می خواهید تا کارمندان شما بتوانند تحویل دهند. خواه فروش خاص باشد، کیفیت کار، فرهنگ اداری، ساعت کار و غیره بدانید چه می خواهید.

پس از دانستن اینکه چه می خواهید، به کارمندان خود بگویید اما به آنها بگویید که چه چیزی می خواهید، برای چه زمانی می خواهید و چگونه می خواهید این کار انجام شود. شما باید همه آن را برقرار کنید. واضح و دقیق باشید، به عنوان مثال، آیا می خواهید چیزی به معنای وسیع حاصل شود؟ مانند نگرش یا خروجی کارمند؟ یا آیا شما در مورد زمانی که باید انجام شود، مانند هر شیفت یا هفتگی، متمرکز هستید؟

وقتی کارمندان نمی دانند شما چه می خواهید، فقط گیج می شوند، از انجام هر کاری می ترسند زیرا فکر می کنند شکست می خورند، و چون در سطح شما کار نمی کنند، غیرمولد خواهند بود. همه اینها به این دلیل است که آنها نمی دانند شما از آنها چه انتظاری دارید.

شفاف باشید و دور نزنید

این موثرترین قانون مدیریت کارمندان است که می توانید ارائه دهید.

اهمیت مدیریت کارکنان

 به کارمندان کمک کنید تا توسعه پیدا کنند

طبق یک نظرسنجی 72٪ از پاسخ دهندگان احساس می کنند مدیرشان به رشد شغلی خود اهمیتی نمی دهد. بنابراین، بسیار مهم است که به کارمندان فرصت رشد در نقش های جدید را بدهیم. این کار کارمندان را درگیر خود می کند و به آنها کمک می کند مجموعه مهارت های خود را بسازند تا بتوانند سهم بیشتری در شرکت شما داشته باشند. به کارمندان خود کمک کنید تا رشد کنند:

ارائه آموزش های داخلی (برنامه های یک به یک یا آنلاین)

کارمندان را به کنفرانس ها و سمینارها بفرستید

به کارمندان اجازه دهید بر اساس نقاط قوت و علایق سازگار شوند

یکی از مهم ترین اصولی که در کوچینگ بر آن تاکید می شود اهمیت آموزش دیدن پرسنل است زیرا آن ها هستند که می توانند منجر به رشد بیشتر مجموعه شوند.

اعتماد سازی کنید

کارمندان خود را زیر ذره بین نگذارید! یک مطالعه نشان داد که 46٪ از کارکنان از سطح اعتماد مدیران در شرکت خود راضی هستند. بنابراین چگونه می توانید به جلوگیری از این امر کمک کنید؟

میکرو کنترل نکنید اگر به کارمندان خود بگویید که چگونه هر کار کوچکی را انجام دهند، بر آنها و خودتان استرس وارد می کنید. شما مدیر هستید و آنها کارمند هستند، بنابراین اجازه دهید کار خود را انجام دهند.

از بازخورد مداوم خودداری کنید. بله، بازخورد عالی است اما اگر بخواهید از همه کارهایی که کارمند انجام می دهد بازخورد بگیرید، نه. مثل این است که شما بعد از واقعیت مدیریت خرد را انجام می دهید و این فقط به اعتماد به نفس پایین منجر می شود.

حفظ حریم خصوصی فیزیکی کارمندان را مجبور نکنید که صفحه های رایانه خود را در جایی مشاهده کنند که اجازه می دهد در جایی کار کنند که چشم شما همیشه به آنها نباشد. به آنها حریم خصوصی دهید.

تعامل در شبکه های اجتماعی برای مدیریت کارکنان

برخی از مدیران ممکن است تصور کنند که دوستانه یا دنبال کردن کارمندان در کانال های شبکه های اجتماعی روش خوبی برای دانستن اینکه آیا یک کارمند در ساعات کار از شبکه های اجتماعی استفاده می کند یا نه با این حال، این کمی ناراحت کننده است زیرا این ایده را تقویت می کند که شما به کارمند خود اعتماد ندارید و از زندگی شخصی وی جاسوسی می کنید.

از نرم افزار مدیریت کارکنان استفاده کنید

نرم افزار مدیریت کارکنان می تواند به شما کمک کند اطمینان حاصل کنید که کارمندان هر روز بهترین کار خود را انجام می دهند. از لیستی که در بالا توضیح دادیم، یک راه حل نرم افزاری پیشرو در مدیریت کارمندان، می تواند در انجام همه کارها به شما کمک کند. از تقویت ارتباطات آزاد، ایجاد شفافیت و اعتماد، کمک به توسعه کارمندان و موارد دیگر، می توانید همه کارها را با یک برنامه انجام دهید.

نظرسنجی ها، جعبه پیشنهادات و نظرسنجی های زنده

اطمینان حاصل کنید که هر یک از اعضای تیم شنیده می شود و براساس نظرسنجی های سازمانی و نظرسنجی های زنده تصمیم گیری می کنید، جعبه پیشنهادی را برای به دست آوردن بازخورد سازمان دهید و کانال های ساختاری را برای نزدیک شدن به مدیریت ارشد ارسال کنید

اطلاعیه ها، خبرنامه ها و به روزرسانی ها

برقراری ارتباط با یک فرد، یک گروه یا کل سازمان از طریق به روزرسانی های از پیش تعیین شده، پشتیبانی تعامل اجتماعی برای پسندیدن، نظرات و غیره و قابلیت پیگیری خودکار. توزیع محتوای بصری، غنی و جذاب و اندازه گیری میزان تأثیر و تأثیر آن با یک کلیک آسان است.

تشکر و قدردانی از کارمندان

کارمندان برتر را تشخیص دهید، “کانون توجه” کارمندان را به اشتراک بگذارید و به کارمندان اجازه دهید هم سالان خود را برای جوایز معرفی کنند. با به اشتراک گذاشتن آرزوها، سالگردها، نقاط عطف شخصی و دستاوردهای سازمانی، جشن بگیرید. با درگیر کردن با هر شناخت و قدردانی، به تیم خود اجازه دهید در آن شرکت کند و احساس تعلق را بهبود بخشد.

اهداف را به صورت تیمی تعیین کنید

برای اینکه تک تک اعضای تیم بتوانند به طور موثر با هم کار کنند و همکاری خوبی داشته باشند، باید برای کاری با هم کار کنند. اهداف فردی عالی هستند اما می توانند منجر به انزوا و محدودیت فضای همکاری شوند. در عوض، می توانید با همکاری همه کارمندان خود در یک هدف متمرکز به اهداف شرکت برسید.

یک راه عالی برای تعیین اهداف به صورت تیمی، دستیابی به اهداف هوشمند است.

شناخت کارکنان بسیار طولانی است

کارمندان شما به رسمیت شناختن واقعی و خاص مدیران ، مدیران ارشد و همکاران اهمیت می دهند. این شناخت به آنها کمک می کند تا نسبت به نقش شغلی خود اطمینان داشته باشند و به نوبه خود کارمندانی با بهره وری و انگیزه بیشتر می شوند.

بهترین مدیران می فهمند که قدردانی و قدردانی بسیار طولانی است. و همچنین لازم نیست که پیچیده باشد از شما متشکریم، یک یادداشت شخصی بنویسید، یا از طریق به روزرسانی یا در طول یک جلسه فریاد عمومی به آنها بدهید و غیره.

سازگاری طلایی است

مهارت های مدیریتی شما اگر سازگار نباشد، نمی تواند موثر باشد. بنابراین، شما باید رفتارهای مشابه را پاداش دهید در حالی که رفتارهای مضر را دلسرد می کنید. برخورد یکسان با همه موجب وحدت و فرهنگ سالم شرکت خواهد شد.

در اینجا نکته مهم این است که داشتن یک مدیر کارآمد بیش از این نیست که هرکسی را مجبور به کار بیشتر یا حتی کارآمدتر کند. در عوض، این در مورد ایجاد یک فرهنگ سالم، پر جنب و جوش و درک شرکت است. اگرچه هیچ راهی برای مدیریت وجود ندارد، اما درک اینکه چه عواملی موثر نیست و چه عواملی مفید است ، مفید است.

 

شما می توانید با استفاده از آموزش های مدیریتی و بیزینس کوچینگ تمام مهارت های مورد نیاز برای مدیریت و برخورد صحیح با کارمندانتان را بیاموزید. بیزینس کوچ حرفه ای، محمدرضا سلطانی این آموزش ها را برای شما تهیه کرده است و به شما ارائه می دهد. در صورت  وجود هرگونه ابهامی نیز می توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید