پاداش کارمندان و مزایای آن

هر سازمانی به یک سیستم پاداش استراتژیک به منظور افزایش انگیزه و بهره وری کارمندان خود نیاز دارد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی مزایای در نظر گرفتن پاداش برای کارمندان می پردازیم.

یک مدیر موفق باید نحوه ی عملکرد و رفتار مثبت کارمندان را تشخیص دهد و به آن ها پاداش دهد.

اولین قدم، شناسایی رفتارهایی است که برای سازمان شما ارزشمند هستند. این فعالیت ها ممکن است شامل روابط با مشتری، تنظیم دقیق فرآیندهای مهم یا کمک به سایر همکاران باشند.

کارمندان دوست دارند بدانند آیا عملکردشان خوب است یا بد؟ قدردانی از کارمندان خود از طریق سیستم پاداش به دلیل عملکرد عالی آن ها، از بیان عبارات و جملات ساده، بهتر است.

چرا مدیریت سیستم پاداش اهمیت دارد؟

جوایز به اشکال مختلفی در می آیند. اما آنچه واقعا مهم است این است که چگونه فرآیند های سیستم پاداش را مدیریت کنید؟ زمانی که پاداش ها به طور عادلانه و مؤثر مدیریت شوند، به افزایش شادی و انگیزه کارکنان نیز می افزایند و این افراد به سازمان شما وفادار می مانند. اهدای جوایز در محل کار می تواند دور از دفتر کار یا سازمان نیز باشد.

مزایای مدیریت پاداش

1- به شما کمک می کند استعدادهای برتر را جذب کنید

استعدادهای برتر می خواهند بدانند که آیا ارزششان در سازمان به خوبی قابل درک است یا خیر؟ اگر به دنبال افرادی هستید که می خواهید به رشد شرکت شما کمک کنند، می‌توانید افرادی را جذب کنید که آماده انجام کارهای بیشتری هستند. شما می‌توانید با بیان جزئیات سیستم پاداش، به آن‌ها نشان دهید که چگونه به این امر دست یابند.

2- به حفظ این استعدادهای برتر کمک می کند

حفظ کارمندان پرتلاش و با استعداد، سخت است. نگه داشتن کارمندانی با بهره وری بالا برای موفقیت در کسب‌ و کار، حیاتی است و این افراد اگر احساس کنند مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند، ممکن است سازمان شما را ترک کنند و به سازمان رقیبتان بپیوندند. علاوه بر این، ترک آن ها می تواند هزینه و زمان زیادی را نیز برای شما به همراه داشته باشد.

3- به ایجاد فرهنگ مثبت در شرکت کمک می کند

اگر به دنبال ایجاد یک فرهنگ قوی و مثبت در سازمان خود هستید، سیستم های پاداش را فراموش نکنید. نحوه قدردانی و تجلیل از کارمندان، نقش مهمی در خلق و خوی آن ها دارد. آن بر نحوه صحبت کارمندان با یکدیگر و با افراد خارج از سازمان تأثیر می گذارد.

4- بهره وری را افزایش می دهد

مدیریت پاداش می تواند منجر به بهبود بهره وری شود. اگر کارکنان بدانند که پاداش های هدفمندی برای آن ها در نظر گرفته شده است، با کیفیت بالاتری به ادامه فعالیت های خود می پردازند.

به منظور افزایش بهره وری در کارمندان، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های مناسبی را به شما ارائه می دهد.

5- به شما کمک می کند شهرت خوبی کسب کنید

مانند فرهنگ شرکت، شهرت و برند سازی نیز بر بسیاری از جنبه های کسب و کار تأثیر می گذارند و همچنین یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذاری بر مشتریان است. اگر مشتریان بدانند کارمندان خود شرکت به آن ها اعتماد ندارند، متقاعد سازی مشتریان از هر زمان دیگری سخت تر خواهد بود.

6- سیستم مدیریت عملکرد را بهبود می بخشد

در مدیریت کسب و کار مدرن، فرآیند مدیریت عملکرد بسیار تاثیرگذار است که هدف آن بهبود مستمر و رشد عملکرد هر کارمند می باشد.  به طور فزاینده ای، مدیریت پاداش در چنین سیستم هایی به کار گرفته می شود تا کارکنان را در حال پیشرفت نگه دارد.

7– وفاداری کارمندان را افزایش می دهد

یک سیستم مدیریت پاداش موثر، تضمین می کند که کارمندان شما می توانند پیوند معناداری با سازمان ایجاد کنند. این امر موجب بهبود بسیاری از زمینه ها می شود و همدلی و همکاری را در سازمان تقویت می کند.

8- تعامل را افزایش می دهد

اغلب مردم در مورد افزایش سودآوری، بهره وری بالاتر یا افزایش انگیزه صحبت می کنند. همه آن ها بخشی از چیزی بزرگتر هستند. در چنین شرایطی مشارکت کارکنان اهمیت پیدا می کند. وقتی فکر می‌کنید که پاداش دادن به کارمندان اتلاف وقت و پول است، فراموش نکنید که می‌تواند تعامل را افزایش دهد. تعامل کارمندان می‌تواند سودآوری را تا ۲۲ درصد افزایش دهد.

پاداش و افزایش تعامل

9- روحیه افراد را تقویت می کند

کارمندان وقتی بدانند برای ارائه ی ایده های عالی، تشویق خواهند شد، خلاقیت و ایده پردازی بیشتری از خود بروز می دهند. اگر برای چیزهایی از این دست، جوایزی را در نظر بگیرید، کارمندان انگیزه و حمایت بیشتری برای صحبت کردن دارند.

10- کارمندان شادتر مشتریان شادتر و بیشتری را ایجاد می کنند

همه ما می دانیم که خلق و خوی ما مستقیماً بر نحوه ی رفتار دیگران تأثیر می گذارد. بنابراین، با اطمینان از نحوه ی رفتار کارکنان خود  می دانید که مشتریان شما با لبخند و نگرش مثبت روبرو خواهند شد. نحوه برخورد شخصی با مشتریان، اغلب منعکس کننده نحوه برخورد مدیران با آن کارمندان است. 

11- به کاهش سطح استرس کمک می کند

مردم زمان زیادی را در محل کار می گذرانند. در محیطی متعادل، افراد کمتر احساس استرس خواهند کرد. شرایط استرس آور، نه تنها بر سلامت روحی و جسمی تأثیر منفی می گذارد، بلکه بر کسب و کار شما نیز تأثیر گذار است. افراد افسرده نه تنها عملکرد ضعیفی خواهند داشت، بلکه به زودی سازمان شما را ترک خواهند کرد.

با استفاده از مهارت های بیزینس کوچینگ ، خواهید توانست با برنامه ریزی های تخصصی، میزان استرس و فشار کاری را در سازمان خود کاهش دهید.

انواع مدیریت پاداش

شما می توانید انواع مختلفی از پاداش ها را بر اساس ارزش های شرکت خود و کاری که در حال انجام است ارائه دهید. به عنوان مثال، می توانید پاداش های فیزیکی ارائه دهید. اینها می توانند پول یا اشیاء مادی باشند. از طرف دیگر، می‌توانید پاداش‌های نامشهود را انتخاب کنید، مانند تمجید از کارمندان.

پاداش های درونی و بیرونی کدامند؟

پاداش های درونی شامل تشویق و تمجید های کلامی هستند، آن ها به شما احساس موفقیت و شادمانی می دهند اما مادی گرا نیستند. پاداش بیرونی چیزی است که به صورت فیزیکی به شما داده می شود و دارای ارزش مالی است.

راه های بسیار دیگری برای مدیریت سیستم پاداش وجود دارند که می توانند کسب و کار شما را متحول کند.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی مدیریت و سیستم سازی هستید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید