تکنیک فاینمن و مراحل آن

با استفاده از تکنیک فاینمن می توانید هر چیزی را که می خواهید به راحتی و با درک بیشتر یاد بگیرید.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، خواهید آموخت که تکنیک فاینمن چیست و چگونه می توانید از آن برای یادگیری موثر استفاده کنید.

تکنیک فاینمن چیست؟

از این تکنیک بیشتر برای یادگیری مطالب علمی استفاده می شود. در اصل، از آن برای به خاطر سپاری مطالب مهم نیز استفاده می شود. این تکنیک توسط فیزیکدان نظری ریچارد پی فاینمن، که در سال 1965 برنده جایزه نوبل شد، توسعه یافت. او همچنین به خاطر ابداع این فرآیند منحصر به فرد، مشهور است.

بر اساس روشی که ریچارد فاینمن در ابتدا از آن استفاده می کرد، چهار مرحله تا یادگیری تکنیک فاینمن وجود دارد.

این فرآیند چگونه عمل می کند؟

اکنون، بیایید کمی بیشتر به روش یادگیری تکنیک فاینمن بپردازیم و هر یک از مراحل مربوطه را بررسی کنیم.

مرحله 1: موضوع را مشخص کنید

اولین قدم در فرآیند یادگیری فاینمن این است که به موضوعی که می خواهید یاد بگیرید، فکر کنید، زیرا شناخت  مفاهیم بنیادی به شما درک بسیار بهتری از حوزه کلی می دهد. به عنوان مثال، بهتر است به جای کل حوزه ی فیزیک کوانتوم، دانش خود را بر روی یکی از مفاهیم بنیادی آن مانند برهم نهی، اصل عدم قطعیت یا انسجام، آزمایش کنید.

سپس، هر آنچه را که درباره آن موضوع اهمیت دارد، یادداشت کنید. قبل از اینکه به مرحله بعدی بروید، می توانید مطالب فعلی را بخوانید و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، یا می توانید دانش خود را در همان سطح نگه دارید.

انتخاب موضوع و تکنیک فاینمن

مرحله 2: آن را به یک نوجوان یا تازه کار بیاموزید

گام بعدی در تکنیک فاینمن در مورد چگونگی یادگیری سریع مطالب، این است که آنچه را که درباره موضوع انتخابی خود می دانید به یک نوجوان بیاموزید.

اکنون، البته، نیازی به یافتن یک فرد کم سن و سال ندارید. در عوض، درک خود را از موضوع تا حد ممکن برای یک شخص تازه کار توضیح دهید تا مطمئن شوید حتی یک نوجوان نیز می تواند مفهوم مورد نظر را درک کند.

به طور کلی، هدف این است که توضیحات شما برای یک دانش آموز قابل درک باشد. این بدان معناست که شما باید از زبان ساده و غیر پیچیده نیز استفاده کنید. هدف نهایی از این توضیحات، شما را مجبور می کند که عبارات را ساده کرده و مفاهیم اضافی را حذف کنید.

در قدم اول، اگر می خواهید درک خود را به سادگی آزمایش کنید، می توانید موضوع مورد نظر را برای خود توضیح دهید.

مرحله 3: توضیحات خود را مرور کنید

سومین قدم در تکنیک فاینمن این است که توضیحاتی را که به تازگی ارائه کرده اید، مرور کنید. در اینجا، می توانید چند سوال از خود بپرسید، مانند:

آیا توضیحات من در مورد این مبحث به اندازه کافی آسان است؟

درک شخصی من از این موضوع چقدر ممکن است برای شخص دیگری، منطقی به نظر برسد؟

آیا در دانش من یا در توضیحات من خللی وجود دارد؟

آیا من از زبان پیچیده یا واژگان خاصی استفاده کرده ام؟

آیا چیزی هست که فراموش کرده باشم؟

به این سوالات در مورد موضوع خود پاسخ دهید و به مرحله بعدی بروید.

مرحله 4: مطالب را ساده و اصلاح کنید

شاید در آخرین مرحله از تکنیک فاینمن نیاز داشته باشید به مرحله دوم بازگردید. در مرحله چهارم، باید نواقص دانش و سایر مسائل موجود را در توضیحات خود اصلاح کنید.

اگر متوجه شدید که توضیحات یا درک شما از موضوع نیاز به تلاش بیشتر دارد، موضوع مورد نظر را دوباره پیگیری کنید و نقاط ضعف خود را بررسی کنید. برای پر کردن هرگونه خلاء موجود در دانشتان، منابع اصلی را بازخوانی کنید.

اگر توضیحات بیشتر درباره ی موضوع مورد نظر برای مخاطبان جوان قابل درک نبود، آن را به موارد کوچک تری طبقه بندی کنید. یکی از راهکار های ایده آل، استفاده از قیاس های ساده است، زیرا مقایسه کردن راهی برای برقراری ارتباط با یک موضوع پیچیده با استفاده از مفاهیم قابل درک است.

هنگامی که احساس کردید درک بهتری از موضوع و مطالب مرتبط دارید و فکر می کنید که قادر خواهید بود این دانش را واضح تر ارائه دهید، به مرحله دوم برگردید.

به منظور آسان سازی تمامی این مراحل، با ارائه ی چند مثال ساده برای هر بخش از مطالب کلیدی و مهم، خواهید توانست تسلط بیشتری پیدا کنید.

با کمک توصیه های محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، خواهید توانست اطلاعات خود را در حوزه ی کسب و کار افزایش دهید و آن ها را عمیقا یاد بگیرید.

آیا تکنیک فاینمن بهترین راه برای یادگیری است؟

تکنیک فاینمن به عنوان یک روش یادگیری ساده برای درک سریع و آسان مسائل در نظر گرفته می شود. با این حال، آن بیشتر شبیه به یک روش خود ارزیابی است تا درک خود را از چیزی که آموخته اید، آزمایش کنید.

یکی از مهمترین مزایای این فرآیند یادگیری، این است که اگر نقش خود را به درستی انجام دهید، به خاطر سپاری مطالب به طور عمیق صورت می گیرد.

با فکر کردن در مورد تکنیک فاینمن، متوجه خواهیم شد برای درک بهتر موضوعات باید آن ها را دسته بندی کنیم، زیرا به تجزیه و تحلیل بهتر مطالب در مغز کمک خواهد کرد.

در آخر، اگر بتوان مطالب آموخته شده را به صورت داستان روایت کرد، احتمال فراموشی آن بسیار کمتر از گذشته خواهد بود.

با کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز می توان مهارت های یادگیری را به صورت تجربی و کاربردی تر آموخت.

همچنین می توانید با یادگیری مهارت های جدید و آموزش آن ها به افراد تازه کار یا علاقمند، از نظر درآمد بهبود پیدا کنید و وقت بیشتری برای خود بخرید.

تکنیک یادگیری فاینمن به شما کمک خواهد کرد تا مطالب را با روش های متفاوت بیاموزید و درک کنید. این تکنیک می تواند برای ایجاد کسب و کار، ایجاد استارت آپ ها، مدل های ذهنی و موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک برای یادآوری مطالب مهم نیز به کار گرفته می شود.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش های یادگیری و مراحل آن هستید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید