انعطاف پذیری در مدیریت

انعطاف پذیری در مدیریت

راه اندازی کسب و کار به تنهایی به معنای تبدیل شدن به یک مدیر خوب نیست.

انعطاف پذیری اغلب به عنوان توانایی خم شدن بدون شکستگی تعریف می شود و در محیط کار، انعطاف پذیری متکی بر مهارت هایی مانند تاب آوری، آزادی عمل و همکاری است و همچنین بر نحوه ارتباط ما با یکدیگر و مشکلاتی که باید حل کنیم تأثیر می گذارد.

در این مقاله آموزشی محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای، می توانید به نقش انعطاف پذیری مدیر و کارمندان در کسب و کار و رابطه ی آن با تعادل و سیستم سازی کارها پی ببرید.

این یک ویژگی فزاینده مهم در یک محیط اقتصادی و اجتماعی است که به سرعت در حال تغییر است. رهبران انعطاف پذیر کسانی هستند که می توانند در پاسخ به شرایط نامشخص یا غیرقابل پیش بینی، سبک یا شیوه رهبری خود را تغییر دهند و علاوه بر این، رهبران انعطاف پذیر می توانند با تغییرات ایجاد شده، سازگار شوند. آن ها می توانند همزمان با تلاش کردن برای رسیدن به اهداف، برنامه های خود را برای ایجاد  نوآوری های جدید و غلبه بر چالش ها بازنگری کنند. این به آن ها اجازه می دهد تا خلاقیت خود را در کار ابراز کنند و راه های جدیدی برای حل مشکلات بیابند.

در مرحله ی اول، رهبران باید موقعیت هایی را که رفتارهای قدیمی در آن ها منسوخ شده اند تشخیص دهند. در مرحله بعد، آن ها باید تصمیم بگیرند که چگونه با مشکل روبرو شوند، از جمله اینکه چه رفتارها یا رویکردهای جدیدی امکان پذیر و قابل اجرا هستند. سرانجام، پس از تصمیم گیری در مورد انتخاب یک مسیر جدید، رهبران انعطاف پذیر باید بتوانند موفقیت و پیشرفت فعلی رفتارهای جدید خود را ارزیابی کرده و موارد ناموفق را مجددا ارزیابی یا اصلاح کنند.

انعطاف پذیری خود را بهبود بخشید

راه هایی که رهبران می توانند انعطاف پذیر باشند بی نهایت هستند. رهبران با چالش های متفاوتی روبرو خواهند شد و هر یک از رهبران باید فرصت های انعطاف پذیری مختلفی را در حوزه نفوذ و عملکرد خود بشناسند و از آن ها استفاده کنند. به عنوان مثال، انعطاف پذیری می تواند به حل مشکلات ارتباط با کارکنان کمک کند. هرکسی دارای سبک های مختلف گوش دادن، یادگیری یا درک است و یک رهبر انعطاف پذیر نه تنها باید این مفهوم را درک کند، بلکه باید به آن عمل کند.

ثانیاً، رهبران هنگام تعامل با افراد به زمینه ها، صنایع یا فرهنگ های مختلف نیاز دارند. رهبران باید بتوانند روندهای کاری خود را تغییر دهند و رفتارهای جدید را با میزان پیشرفت مطابقت دهند. بسیاری از افراد در تغییر کردن دچار تردید یا ناراحتی هستند، اما یک رهبر تاثیرگذار باید بتواند تغییر را بشناسد، بپذیرد و از آن استقبال کند تا بتواند در جایگاه خود بماند.

پرورش کارکنان انعطاف پذیر

رهبران تنها افرادی نیستند که برای موفقیت یک شرکت باید انعطاف پذیر باشند. تشویق کارکنان به انعطاف پذیری بیشتر در کار خود و توسعه مهارت های آن ها کمک می کند. اگر کارکنان ارزش انعطاف پذیری را درک کنند، نسبت به هر گونه تغییر پیشنهاد شده توسط رهبران خود، با دید بازتری برخورد خواهند کرد. تقویت انعطاف پذیری کارکنان همچنین به افراد امکان می دهد نقش های جدیدی را در جایگاه خود امتحان کنند، بنابراین حل مشکلات خود را بهبود بخشیده و حس کنترل بیشتر را در کار خود افزایش می دهند. کارکنانی که از اعتماد و آزادی برای امتحان کردن رویکردهای جدید برخوردارند، احساس مالکیت بیشتری در کار خود دارند و به طور کلی مولد ترند.

برای افزایش بهره وری و سازگاری کارکنان میتوان از روش های دیگر نیز بهره برد، مانند زمانی که به کارمندان خود حق انتخاب در مورد مکان و زمان کار را می دهید.

بر سایر ویژگی های رهبری خود تکیه کنید

در حقیقت، موفقیت درانعطاف داشتن به توانایی شما در استفاده از سایر ویژگی های رهبری در شرایط جدید بستگی دارد. رهبران متقاعد کننده بهتر می توانند کارکنان خود را راضی کنند که در صورت الزام تغییر، رفتارهای جدیدی را امتحان کنند. سرانجام، داشتن قدرت در برخی یا همه این مهارت ها به رهبر کمک می کند تا در رفتارهای خود انعطاف پذیر باشد و در عین حال کارمندان را ترغیب به انعطاف پذیری بیشترمی کند.

تأثیر اتوماسیون بر انعطاف پذیری

اتوماسیون می تواند ایمنی، کیفیت و بهره وری را افزایش دهد. این ویژگی می تواند تجارت شما را رقابت پذیر کند و حتی می تواند یک ابزار بازاریابی قدرتمند باشد، مانند روبات های آمازون در سراسر YouTube.

با این حال، هنگام در نظر گرفتن یک راه حل خودکار، نکات منفی را نمی توان نادیده گرفت. یکی از این معایب احتمالی انعطاف پذیر بودن است. درک تأثیر اتوماسیون بر انعطاف عملکرد شما بسیار مهم است و همچنین درک اینکه این انعطاف پذیری درعملیات شما چقدر مهم است.

هزینه و پیچیدگی در مقابل انعطاف پذیری

ثابت شده که تجهیزاتی که برای کار خود در نظر می گیرید بر میزان انعطاف عملکرد شما تأثیر می گذارد. متأسفانه، انعطاف پذیری بر اتوماسیون تأسیسات تأثیر زیادی می گذارد که به سرمایه گذاری مربوط به پروژه مربوط می شود، چه مالی و چه انسانی.

یافتن تعادل مناسب

اتوماسیون و انعطاف پذیری رابطه خطی ندارند. اتوماسیون را می توان طوری برنامه ریزی کرد که انعطاف پذیری نقش عمده ای در آن ایفا کند.

اتوماسیون یک طیف است. نه تنها می توانید سطوح متفاوتی از اتوماسیون را برای یک فرایند داشته باشید بلکه حتی می توانید برخی موارد را به طور خودکارانجام دهید.

اتوماسیون فرآیندها با استفاده از روش های سنتی به دلایل متعدد به سختی اجرا می شود اما یافتن راهی برای تسهیل این فرایندها، لازم و ضروری است. علاوه بر آن استفاده ازعلم کوچینگ، دیدگاه بازتری نسبت به نحوه ی بهبود اتوماسیون به شما می دهد.

این دلایل عبارتند از:

عدم چابکی

عدم یکپارچگی

سود کم

در نهایت انعطاف پذیری در کسب و کار نتایج سودمند زیادی را به همراه دارد که تمام اعضای تیم و فعالیت ها را درگیر می کند و سبب افزایش بهره وری و انگیزه و انرژی کل سازمان می شود که برای دست یابی به آن بهتر است از یک مشاور کسب و کار کمک بگیرید.

اگر نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید