طوفان فکری برگزار کنید

در طوفان فکری یک انرژی وجود دارد که بین شرکت کنندگان جریان دارد و با ایجاد این انرژی، ایده های بیشتری شروع به جریان می کنند.

اساساً، طوفان فکری یک تجربه کاملاً مشارکتی است که قصد دارد طیف وسیعی از ایده ها را به میز بفرستد، برخی از آنها در حاشیه قرار می گیرند، در حالی که دیگر ایده ها به چیزی بدل می شوند و شکل می گیرند، اما آنچه که من بیشتر هیجان انگیز می دانم این است که هزاران ایده جدید پدیدار می شود، چیزی که هیچ کس با آن وارد اتاق نمی شود و از طریق جلسه رشد و توسعه می یابد.

طوفان فکری راهی برای رسیدن به چیزی اصلی است که در کوچینگ آن لحظه  را ” آها مومنت ” می نامیم اما در واقعیت، بیشتر حل یک مسئله است.

جلسه طوفان ذهنی به ما کمک می کند تا ایده های خاص را برای ارتباط بهتر اهداف و مزایای برنامه های خود شناسایی کنیم.

هرکدام با ایده ها و انتظارات خاصی وارد جلسه می شویم. یک ایده همیشه در ذهن شما درخشان است. اما وقتی این ایده را با ایده های دیگر در یک گلدان پرتاب می کنید، آن وقت است که جادو اتفاق می افتد. و جادو در جلسه طوفان فکری اتفاق می افتد.

بله، هرکدام با ایده های خاص خود وارد اتاق کار می شوید، اما پشت میز می نشینید، این ایده ها تغییر می یابند و به ایده های جدید هیجان انگیز تبدیل می شوند.

اهمیت طوفان فکری

اهمیت طوفان فکری

تفکر انتقادی را تشویق می کند

این منطقی است زیرا طوفان فکری برای حل مشکلات است.

پیشنهاد می کنم بخوانید: 21 نکته که شما را به یک مدیر موفق تبدیل میکند

فکر شما را از سرتان بیرون می کند

همانطور که در بالا خاطر نشان شد همه ما با ایده های خود به جلسات می رویم، اما عمل طوفان فکری ما را مجبور می کند تا ایده های دیگران را مورد بررسی قرار دهیم. طوفان ذهنی مانند یک کوچ راه حل مشکلات را از ذهن خودتان استخراج می کند.

طوفان فکری تیم ها را می سازد

از آنجا که طوفان فکری یک تجربه مشارکتی است، هیچ کس با داشتن مالکیت نتایج از جلسه خارج نمی شود، بنابراین یک کار کاملاً تیمی است.

طوفان ذهنی تا زمانی که روی یک هدف متمرکز باشد، ارزشمند است. بسیار مهم است که در همه موارد یک استراتژی تنظیم شود و همه ایده ها به آن بازگردند.

طوفان فکری خلاقانه شامل دیدگاه های مختلفی می شود و توانایی تیم در تفکر خارج از چارچوب را بهبود می بخشد.

ایجاد جرقه خلاقیت با طوفان ذهنی

هنگامی که شما نیاز به خلاقیت دارید، مغز خود می تواند به بدترین دشمن شما تبدیل شود. این به این دلیل است که افکار خلاق ممکن است در ذهن شما بهم ریخته و گیج شوند و مانع از تفکر واضح آنها شوید. همچنین ممکن است شما به یک ایده مبهم رسیده باشید، اما خودتان را قادر به گرفتن شکل مشخصی از آن نمی دانید.

از مزایای طوفان ذهنی ایجاد این فرصت است که ایده های به هم ریخته را از ذهن خود بیرون بکشید و بیرون بیاورید و چه به صورت شنیدنی و چه روی کاغذ. کارآفرین در بحث در مورد این ایده ها به شما در ارائه جزئیات و شکل دادن به آنها کمک می کند و احتمال یافتن چیزهای نوآورانه را افزایش می دهد.

پشتیبانی از تیم سازی

وقتی شما به صورت گروهی طوفان فکری را تمرین می کنید، یک کمپین، محصول یا رویداد را مالک تیم می کنید. این بدان معنی است که یک نفر احساس نمی کند که بار کل  شرکت را بر عهده دارد و همچنین احساس مالکیت تیم را پرورش می دهد.

گروه هایی که با هم طوفان فکری انجام می دهند نیز ممکن است یاد بگیرند که چگونه بهتر کار کنند. مزایای جلسات طوفان ذهنی به شما امکان می دهد استعدادها یا تخصص خاصی را در همکاران خود که از آن ها آگاه نبودید، مشاهده کنید، که می تواند یک مزیت بزرگ در صورت نیاز در آینده باشد.

ایده سازی با طوفان فکری

هر ایده ای که مطرح شود لازم نیست که به تنهایی قابل اجرا باشد. بیان ایده ها مهم است حتی اگر آن ها راه حل مناسبی نباشند، زیرا می تواند به ایده پردازی برای شخص دیگری کمک کند. مفهوم ایده سازی به اشتراک گذاشتن ایده ها است که باعث ایجاد ایده های جدید می شود و زنجیره ای از افکار جدید را ایجاد می کند.

تنها راهی که می تواند ایده سازی در یک جلسه طوفان فکری پیشرفت کند این است که هیچ ایده ای فوراً خاموش نشود. این امر باعث دلسردی افراد از اشتراک گذاری و به نوبه خود موفقیت جلسه می شود.

آخرین و مهم ترین نکته برای اجرای طوفان فکری ایجاد لیست ایده ها است

در هر جلسه باید حداقل یک نفر در حال نوشتن ایده باشد تا هیچ ایده ای از بین نرود. یکی از بهترین قسمت های ترک جلسه طوفان فکری، لیست ایده هایی است که می توانید با خود داشته باشید و در آینده ایجاد کنید. ممکن است همه موارد بلافاصله قابل اجرا نباشند، اما لیستی از ایده ها می تواند به شما کمک کند ماه ها پس از برگزاری جلسه، خلاقانه فکر کنید.

در کسب و کارهایی که بر اساس اصول سیستم سازی در حال اجرا باشند قطعا به اهمیت طوفان فکری واقف هستند. اگر در جلسات طوفان فکری خود یک بیزینس کوچ حرفه ای حضور داشته باشد می توانید بهترین ایده ها را از جلسه استخراج کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید