راهکار های جلوگیری از دروغ گفتن در فروش

دروغ گفتن به مشتریان، اشتباه ترین راه برای افزایش فروش موثر است.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی نقش صداقت و  راهکارهای جلوگیری از دروغ گفتن فروشنده ها و صاحبین کسب و کار می پردازیم.

شما به عنوان فروشنده نباید تحت هیچ شرایطی دروغ بگویید. حتی اگر یک دروغ کوچک بگویید و مشتری متوجه آن شود، اعتبار شما از بین خواهد رفت و هرگونه شانس فروش را از دست خواهید داد. همچنین اگر بیش از حد وعده دهید و به آن عمل نکنید، هرگز در کسب و کار خود پیشرفت نخواهید کرد. بنابراین، همیشه بیش از حد به حرف های خود عمل کنید و مشتریان را خوشحال کنید.

چرا بعضی از فروشندگان وسوسه می شوند دروغ بگویند؟

وقتی فروشنده بیش از حد مشتاق فروش باشد، بزرگنمایی حقایق کمی وسوسه برانگیز است و از اهمیت صداقت چشم پوشی می کند. به عنوان مثال، فروشندگان گاهی با گفتن اینکه محصول مورد نظر تمام نیازهای یک مشتری را برآورده می کند، مشتریان را اغفال می کنند.

زمان دیگری که ممکن است وسوسه کننده باشد، زمانی است که فروشندگان از گفتن برخی حقایق ناخوشایند صرف نظر می کنند، برای مثال، اگر در مورد گفتن خطرات احتمالی صادق نباشید، اعتماد بیشتر مشتریان را جلب نخواهید کرد.

همچنین می تواند تقصیر مدیران نیز باشد. در صورتی که فشار زیادی بر فروشندگان وارد شود تا محصولی را بفروشند، ممکن است افراد احساس کنند برای رسیدن به اهداف خود باید دروغ بگویند.

صداقت در فروش چیست؟

صداقت یعنی داشتن ارزش های اخلاقی قوی و پایبندی به آن ها، اما در نظر داشته باشید که در امر فروشندگی، درباره ی رقبای خود نظرات منفی ندهید و اطلاعات محرمانه را به اشتراک نگذارید. از صداقت خود در امر کمک به حل چالش های مشتری استفاده کنید.

دروغ گفتن و جلوگیری از بیان حقایق، منجر به از بین رفتن اعتماد بین مشتری و فروشنده خواهد شد.

در تجارت و کسب و کار نیز، صداقت فقط انجام فوری کارها نیست، بلکه بیان ارزش هایی است که یک شرکت طبق آن پایه گذاری شده است.

محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای ، با ارائه ی راهکار های حرفه ای به شما در ایجاد دستورالعمل های لازم، کمک می کند.

صداقت یکی از ویژگی های کلیدی یک تجارت است، زیرا وفاداری و اعتماد را دربین مشتریان بالقوه ایجاد می کند.

صداقت، فرهنگ کاری را به وجود می آورد

هر نوع سازمانی که داشته باشید، صداقت یکی از موثرترین روش ها برای ایجاد فرهنگ کاری است که سازمان شما را به سمت موفقیت بلند مدت سوق می دهد. ایجاد فرهنگ کاری، همه چیز را درباره ارزش فعالیت ها، از نحوه تولید محصولات تا نحوه بازاریابی آن محصولات و رفتار با مشتریان ارائه می کند.

این باعث ایجاد یک رفتار مداوم مناسب در محل کار می شود

هنگامی که فرهنگی مبتنی بر صداقت ایجاد کنید، به پرورش رفتار و دستور العمل ها بدون توجه به تأثیرات خارجی کمک می کنید. به عبارت دیگر، کارمندان شما بدون در نظر گرفتن شرایط رفتار ثابتی خواهند داشت. به عنوان مثال، یک کارمند حتی زمانی که با مشتری بی ادبی برخورد کند، احترام وی را حفظ می کند.

منجر به ایجاد اعتماد در بین مشتریان خواهد شد

شرکت ها، سال ها وقت خود را صرف ایجاد وفاداری و اعتماد مخاطبان هدف خود می کنند و یک روش کلیدی برای ایجاد این اعتماد، صداقت است. هنگامی که مشتریان درک کنند یک تیم فروش، یکی از نیاز های آن ها را به درستی شناسایی و رفع  می کند، تمایل دارند همکاری خود را با آن فروشنده یا سازمان، حفظ کنند.

بهترین فروشندگان کسانی هستند که دارای اخلاق و استانداردهایی منحصر به فرد می باشند و از بیان دروغ بیزارند و به مشتریان بالقوه خود محصولات مطابق با علایق آن ها را پیشنهاد می کنند.

در اینجا برخی از نکات مهم درباره ی افزایش صداقت در کسب و کار آورده شده است.

دروغ نگفتن و اعتماد سازی

1- به محصولات یا خدمات خود ایمان داشته باشید.

هنگامی که به محصول یا خدمتی که می فروشید، ایمان کافی نداشته باشید، نمی توانید با صداقت کامل آن را بفروشید.

سعی کنید فقط محصولاتی را بفروشید که معتقدید استانداردهای لازم را دارند. در غیر این صورت، تلاش های خود را به خطر می اندازید و مشتریان نیز ناراضی خواهند بود.

2- هنگام صحبت درباره ی رقبای خود محترمانه و منطقی عمل کنید.

شما باید دیدگاهی منطقی از برند و چشم انداز رقبای خود داشته باشید، سپس نقاط قوت و ضعف رقبای خود را نسبت به سازمان خود تعیین کنید تا بتوانید صریح و صادقانه درباره ی مزیت های رقابتی خود صحبت کنید.

از گفتن شایعات و بدگویی ها درباره ی رقبای خود جلوگیری کنید تا حداکثر اعتماد مشتریان بالقوه خود را جلب کنید.

3-  قدر این واقعیت را که مشتری وقت گذاشته تا با شما صحبت کند را بدانید.

همیشه به اهداف، زمان و این واقعیت که آن ها علاقه مند به صحبت با شما هستند احترام بگذارید وبا بی حوصلگی با مشتریان وارد مذاکره نشوید.

صداقت داشتن در فروش به معنای دلسوز ماندن در تمام مراحل معرفی محصول و تحلیل نیازهای مشتریان است. دروغ گفتن به مشتریان در نهایت منجر به بدنامی سازمان و خود فروشنده خواهد شد.

منافع آن ها را در اولویت قرار دهید و مطمئن شوید که همه مراحل فروش با مذاکره صبورانه و حسن نیت انجام می شود.

با کسب اطلاعات لازم درباره ی مهارت های مذاکره و بیزینس کوچینگ ، خواهید توانست بهترین تجربیات را برای مشتریان خود حاصل کنید.

چرا صداقت در فروش اهمیت دارد؟

شما تا حدی مسئول شکل گیری هویت نام تجاری سازمان خود هستید. اعتبار و پیبشرفت های سازمانتان تا حدی به خود شما، اقدامات و استانداردهای اخلاقی که به آن عمل می کنید، بستگی دارد.

از حقیقت استفاده کنید تا درک خود را در مورد اینکه چگونه می توانید به مشتری آینده خود بهتر از دیگران کمک کنید، ارتقا دهید. فروشندگان استثنایی و توانمند می توانند این کار را انجام دهند. یک فروشنده معمولی احتمالاً می تواند برای سازمان خود معاملات زیادی انجام دهد، اما معاملات آن ها در نهایت می توانند مشکل ساز شوند.

آن ها با فروش محصولات یا خدماتی که به رفع نیازهای مشتریان کمک نمی کنند، به نوبه خود در ایجاد مشتری ناراضی مشارکت می کنند. موفقیت پایدار کسب و کار شما عمدتا بر رضایت مشتری استوار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی راهکار های فروش منحصر به فرد، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید