نقش سرزنش کردن و عواقب آن در کسب و کار

سرزنش نکردن خود و مسئولیت پذیری، یکی از ویژگی های کلیدی افراد موفق می باشد.

در این مقاله از  مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی دلایل سرزنش خود و دیگران و راهکارهای آن می پردازیم.

این، شامل نه تنها موفقیت، بلکه هر اشتباه و شکست نیز می شود. هرچه زودتر کارفرمایان و مدیران یاد بگیرند که اشتباهات خود را بپذیرند و از سرزنش کردن سر باز زنند، کارمندان آن ها سریعتر قادر به سازگاری و پیشرفت خواهند بود.

چرا خودتان را سرزنش می کنید؟

سرزنش کردن شخص دیگری آسان است، اما آن یک گزینه اشتباه است، حتی اگر حقیقتی در آن سرزنش وجود داشته باشد. مردم به کارفرمایانی که مسئولیت می پذیرند احترام می گذارند. آن ها مایل به پیروی از این افراد هستند.

اگر مردم، شما را به عنوان فردی که همیشه دیگران را مقصر می داند، بشناسند، به سرعت از پیروی کردن از شما دست بر می دارند. کارمندان نیز ناامید و دلسرد می شوند و از تصمیم گیری می ترسند. در نهایت با یک تیم ربات گونه روبرو خواهید شد که بدون تأیید شما قادر به عمل نیستند.

این نکات را به منظور مسئولیت پذیری بیشتر در قبال اشتباهات به خاطر بسپارید:

علت اصلی را بیابید

کارآفرینان موفق می توانند علل ایجاد مشکلات را جستجو کنند. یاد بگیرید تصمیمی را که منجر به نتایج غیر منتظره شده است، بشناسید. پس از یافتن علت، به کارهایی که می توانستید بهتر انجام دهید فکر کنید و آن را برطرف کنید.

ایجاد فرصت برای جبران یک اشتباه می تواند مطلقاً بهترین ابزار آموزشی باشد، البته فقط در صورتی که از آن درس بگیرید. دریابید که چگونه می توانید پیشرفت کنید و از اشتباهات به عنوان یک ابزار آموزشی در سازمان خود استفاده کنید.

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، با استفاده از  تکنیک های عارضه یابی به شما در یافتن چالش های اصلی کسب و کار یاری می رساند.

کاستی های خود را بپذیرید

این بدان معنا نیست که شما باید به انجام اشتباهات بسنده کنید، باید بتوانید اشتباهات خود را بپذیرید و در مورد آن ها صحبت کنید. کارآفرینان موفق از خود و کارمندان خود انتظار کمال گرایی ندارند. اگر افراد بدانند که شما با وجود داشتن اشتباهات، تلاش می کنید، با نقص های شما نیز کنار خواهند آمد.

پیش بینی کردن را بیاموزید

شما به عنوان یک کارآفرین هر روز تصمیمات متعددی می گیرید. شما باید یاد بگیرید پیش بینی کنید که نتایج واقعی آن تصمیمات چه مواردی خواهند بود؟ قبل از تصمیم گیری، بهترین و بدترین سناریوهای احتمالی را از خود بپرسید و مطمئن شوید که می توانید با بدترین احتمالات زندگی کنید.

با اطمینان مقصر را پیدا کنید

اگر بتوانید به چشمان کسی نگاه کنید و به او بگویید چرا مقصر بوده اید و برای جبران آن چه می کنید، شخصیت خود و او را حفظ خواهید کرد. این نیاز به اعتماد به نفس و توانایی های شما دارد.

داشتن شجاعت برای جبران اشتباهات، پایه و اساس موفقیت شما را ایجاد می کند. از این طریق راه هایی برای بهبود پیدا خواهید کرد و یاد خواهید گرفت که چالش های قدیمی خود را حل کنید.

با شناسایی اشتباهات و سعی در جبران آن ها، فرهنگ سازمان شما نیز بهبود خواهد یافت زیرا ترس، عملکرد کارکنان شما را مختل نمی کند. مهمتر از همه، شما نیز به مدیری قابل اطمینان تبدیل خواهید شد و قادر به تصمیم گیری درست و ارزیابی صحیح خطرات خواهید بود.

مشکلات را پاکسازی کنید

پاک کردن اشتباهات دیگران بسیار دشوار است. همیشه به راحتی می توان کسی یا چیز دیگری را به خاطر انجام اشتباهات سرزنش کرد، اما کارآفرینان موفق به ندرت این راه را انتخاب می کنند. حاضر باشید اشتباهات را بپذیرید تا از آن به عنوان انگیزه برای بهبود شخصی و کسب و کار خود استفاده کنید. به این ترتیب، احترام بیشتری برای خودتان قائل خواهید شد.

وقتی مشکلی پیش می آید، آیا به اشتباهات خود رسیدگی می کنید یا خود را سرزنش می کنید؟

بسیاری از مردم به سرعت انگشت اتهام خود را نشان می دهند و افراد را  سرزنش می کنند. در حقیقت، تحقیقات اخیر نشان داده است که ما انتظار داریم اشتباهات به وجود بیایند تا این رفتار رخ دهد. ما انتظار داریم دیگران را به خاطر اشتباهات سرزنش کنیم.

چرا اکثر افراد عادت دارند دیگران را مقصر بدانند؟

افراد، مقصر دانستن دیگران را بسیار راحت تر از خود می دانند. انتقال سرزنش از خود به دیگران تلاش کمتری می طلبد و از نظر احساسی برای ما آسان تر است.

چرا از مکانیسم های دفاعی استفاده می کنیم؟

برای محافظت از خود، خواه از انتقاد یا از هر چیزی که از آن می ترسید. حتی ممکن است انکار کنید که در واقع شما همان کسی هستید که اشتباه می کند.

پیامدهای منفی آن

به ندرت بدون در نظر گرفتن عواقب، دیگران را به خاطر اشتباهات سرزنش می کنیم. ممکن است احساس کنیم که در حال برنده شدن هستیم و وقتی مسئولیت اعمال خود را بر عهده نمی گیریم، به نفع خودمان است، اما قطعاً در درازمدت اینطور نیست. سرزنش دیگران می تواند نتیجه معکوس به شما بدهد و باعث شود آرزو کنید که ای کاش هرگز از ابتدا از این ابزار استفاده نمی کردید.

نتیجه دیگر می تواند از دست دادن ارتباط یا اعتماد باشد. افرادی که قربانی می شوند احساس می کنند تحت نظر قرار گرفته اند و از برقراری ارتباط برای جلوگیری از سرزنش خودداری می کنند.

سرزنش دیگران می تواند منجر به کاهش عزت نفس، افزایش احساس بی ارزشی و حتی آسیب عاطفی دائمی شود.

بسته به موقعیتی که دارید، ممکن است دوستی، روابط یا حتی کسب و کار خود را از دست بدهید.

پیدا کردن مقصر و سرزنش او

چگونه می توان این رفتار را متوقف کرد؟

مانند بسیاری از رفتارهای سمی، پذیرفتن این مشکل اولین قدم برای حل آن است. حتی پذیرش این امر ممکن است برای شما آسان نباشد، زیرا در نهایت، شما باید خودتان را مقصر بدانید و خود را در قبال اعمال خود مسئول بدانید.

با کمک مشاوران حرفه ای این رفتار را که ممکن است نتیجه تجربیات و مسائل حل نشده دوران کودکی باشد، حل کنید.

با کمک مهارت های بیزینس کوچینگ ، خواهید توانست از بروز مشکلات روانی کسب و کار خود جلوگیری کنید.

ما باید بیاموزیم که بتوانیم خود را در قبال اشتباهات بزرگ و کوچک پاسخگو بدانیم و آن ها را بپذیریم، هر چند که ممکن است ترسناک باشند. تلاش برای رفع اشتباهات آسان نیست، اما بدون شک، کار درستی است.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی چالش های احتمالی روانی کسب و کار هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید