اهمیت کیفیت محصولات

تاثیر کیفیت محصولات بر میزان فروش

کیفیت محصولات و خدمات، یکی از فاکتور‌های مهمی است که در میزان فروش و موفقیت یک کسب و کار تاثیر مستقیمی دارد.

اگر شما در کسب و کارتان نتوانید کیفیت محصولات و خدمات خود را در حد قابل قبولی نگه دارید، روز به روز شاهد ریزش تعداد مشتریان خود خواهید بود. کیفیت بد می‌تواند یک برند را بد نام کرده و در نهایت باعث مرگ یک برند و کسب و کار شود.

کیفیت محصولات وابسته به عوامل مختلفی می‌باشد. این عومل لازم است طوری در کنار هم قرار بگیرند که در نهایت رضایت مشتریان را بعد از خرید به همراه داشته باشند. عرضه و تولید محصول با کیفیت باعث خواهد شد که کسب و کار شما، مشتریان وفادار و دائمی پیدا کند و به نحوی آینده کسب و کار شما تامین خواهد شد. در این مطلب قصد داریم به بررسی مفهوم کیفیت پرداخته و در ادامه در مورد اثرات عرضه و تولید محصول با کیفیت صحبت کنیم.

آشنایی با مفهوم کیفیت محصولات

کیفیت محصولات به قابلیت‌ها و مزایایی گفته می‌شود که یک محصول از آن برخوردار است. قابلیت‌ها و مزایایی که مورد انتظار و خوشایند مشتریان شما هستند، مانند دقت در تولید، دوام، طول عمر بالا، استفاده راحت، بهبود‌پذیری، تغییر‌پذیری و… از جمله این قابلیت‌ها و مزایا هستند. بسته به نوع کسب و کار و محصولات شما، برخی از این انتظارات و قابلیت‌ها اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند.

آشنایی با مفهوم کیفیت محصولات

کیفیت محصولات در واقع ویژگی‌هایی هستند که نیاز و خواسته مشتریان را فراهم می‌کند. برای فهم بهتر این قسمت، از یک مثال ملموس برای شما استفاده می‌کنیم. زمانی که شما در زمینه تولید و عرضه مبلمان فعالیت می‌کنید؛ استفاده از مواد اولیه با کیفیت، استحکام و طول عمر بالا، زیبایی و به روز بودن از جمله فاکتور‌های مهم در کیفیت محصول شما به حساب می‌آید و باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تاثیر عرضه و تولید کالا با کیفیت

تولید محصول با کیفیت و عرضه این نوع از محصولات تاثیرات مختلفی را بر روی بازار و کسب و کار‌های مختلف به جا خواهد گذاشت. تاثیر توجه به کیفیت محصولات تنها به فروش بیش‌تر منتهی نخواهد شد و می‌تواند زمینه ساز موفقیت‌های بیش‌تری در یک کسب و کار باشد. در ادامه از برخی تاثیرات تولید محصول با کیفیت و عرضه آن نام خواهیم برد.

۱) باقی ماندن در رقابت بازار

بالا بودن کیفیت محصولات عرضه شده توسط شما باعث خواهد شد که بتوانید از رقابت با رقبای بزرگ و کوچک خود عقب نمانید. اگه نتوانید محصولات با کیفیتی را عرضه کنید، خیلی زودتر از چیزی که فکرش را هم بکنید در این رقابت شکست خواهید خورد. مطمئن باشید همیشه در زمینه کسب و کار شما، افرادی هستند که محصولات را با کیفیت مناسب و قیمت قابل قبول روانه بازار می‌کنند.

۲) به دست آوردن اعتماد مشتریان

اگر شما محصولاتی با کیفیت قابل قبول عرضه کنید، بعد از گذشت مدت زمانی می‌توانید اعتماد تعداد خیلی زیادی از مشتریان را به دست بیاورید. این اعتماد بسیار مهم است چرا که زمینه ساز خرید‌های بعدی از شما خواهد بود. کیفیت محصولات شما اگر بتواند رضایت مشتریان را برآورده کند، باعث خواهد شد تا مشتری که از شما خرید کرده در آینده و در مواقعی که به کالا‌های مشابه نیاز داشته باشد نیز باز هم به سراغ شما بیاید.

۳) کیفیت محصولات، بهترین تبلیغ است

هر کسب و کاری برای موفقیت و رشد، نیازمند تبلیغات و بازاریابی می‌باشد. تبلیغات و بازاریابی مناسب برای کسب و کار‌های کوچک و بزرگ یک موضوع حیاتی به شمار می‌رود. توجه به کیفیت محصولات یکی از مهم‌ترین راه‌های تبلیغات و بازاریابی می‌باشد.

مشتریان شما بعد از خرید، کارشان با محصولات شما تمام نخواهد شد و ممکن است بار‌ها در مورد محصولات شما با دیگران صحبت کنند. اگر به عرضه و تولید محصول با کیفیت توجه داشته باشید، به بهترین شکل ممکن توسط مشتریان به دیگران معرفی خواهید شد.

مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، بهترین منبع برای افزایش تخصص شما در زمینه مبلمان و رونق کسب و کار‌تان محسوب می‌گردد.

۴) افزایش فروش با محصولات با کیفیت

فرق نمی‌کند که شما چه محصول یا خدماتی را عرضه کنید، در هر صورت برای پیشرفت و تامین هزینه‌های کسب و کارتان لازم است که میزان قابل قبولی از فروش را داشته باشید. نکات و راهکار‌های فراوانی برای افزایش فروش وجود دارد، اما بدون شک تمرکز بر روی کیفیت محصولات یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای فروش بیش‌تر و پیدا کردن مشتریان جدید می‌باشد.

۵) رونق گرفتن بازار

اگر بخش عمده‌ای از تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان یک محصول به سمت تولید و عرضه با کیفیت یک محصول بروند، به طور کلی بازار خرید و فروش آن محصول رونق پیدا خواهد کرد. این موضوع باعث ایجاد یک نفع جمعی برای همه افرادی می‌شود که به نوعی به بازار این محصول وابسته هستند. همچنین توجه به کیفیت محصولات می‌تواند زمینه ساز حضور در بازار‌های جهانی به عنوان یک فرصت طلایی باشد.

توجه مستمر به کیفیت

توجه به کیفیت محصولات باید به صورت مستمر و همیشگی وجود داشته باشد. محصول با کیفیت محصولی است که بتواند بنا به خواست مشتریان نیاز‌های آن‌ها را برطرف کند. نیاز‌های بازار گاهی اوقات سریع‌تر از چیزی که شما فکرش را هم بکنید تغییر می‌کند. در نتیجه شما باید با نظارت مستمر تلاش کنید تا کیفیت محصول خود را به شکلی نگه دارید که بتواند نیاز‌های بازار را در دوره‌های زمانی مختلف برآورده کند.

کیفیت را مشتریان تعیین خواهد کرد

کیفیت محصولات پیوند محکمی با خواست و انتظار مشتریان دارد. در واقع زمانی که شما صدای مشتریان را بشنوید و به خواسته‌های آن‌ها توجه کنید، می‌توانید محصولات با کیفیتی را ارائه کنید. کیفیت یک محصول توسط مشتریان و مصرف‌کنندگان تعیین می‌شود. ممکن است از نظر شما یک محصول دارای کیفیت خوبی باشد، اما نتواند پاسخگوی خواسته‌های مشتریان باشد که در چنین حالتی، اولویت با خواسته مشتریان است.

تعیین کیفیت محصولات توسط مشتریان

خصوصیات محصول با کیفیت

محصولات با کیفیت دارای خصوصیاتی هستند که در زمان بررسی مفهوم کیفیت لازم است به این خصوصیات توجه شود. محصول با کیفیت مشتری را به وجد می‌آورد و خواسته‌های او را فراهم می‌کند. یک محصول با کیفیت به موقع در اختیار مشتری قرار می‌گیرد و زمانی این محصول شما با کیفیت به حساب می‌آید، که بدون نقص در تمامی قسمت‌ها باشد. یک محصول با کیفیت باعث خواهد شد که مشتری برگردد اما محصول بر نگردد.

شما هم می‌توانید جهت افزایش کیفیت محصولات خود با محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی در ارتباط باشید و برای کسب اطلاعات بیش‌تر اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید