نحوه ی برخورد با انتقادات در سازمان

مدیریت انتقادات و پیشنهادات، بخش سخت اما ضروری کارمند بودن است.

در محل کار، اغلب مجبورید انتقادات مدیر یا سایر همکاران را بشنوید و آن ها را درک کنید. در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، ما انتقاد را تعریف می کنیم و مراحل آن را بررسی می کنیم.

انتقاد چیست؟

اولین قدم این است که باید درک کنیم که چگونه انتقاد، موثر واقع می شود؟ انتقاد سازنده، فرآیند ارائه نظرات معتبر در مورد کار دیگران را تسهیل می بخشد. هدف از انتقاد سازنده همیشه باید بهبود بهره وری یا عملکرد فرد مورد انتقاد باشد.

نحوه برخورد با انتقادات در محل کار

انتقادات برای یک محیط کار سالم ضروری هستند. مطالعه ای توسط هاروارد بیزینس ریویو نشان داد که انتقاد سازنده ممکن است بهترین راه برای جلب توجه افراد باشد. پذیرش انتقاد در محل کار می تواند گامی مهم در جهت افزایش کارایی و موفقیت حرفه ای شما باشد. در اینجا چند مرحله به منظور نحوه برخورد با انتقادات در محل کار آورده شده است:

واکنش خود را کنترل کنید

همه چیز به واکنش شما بر می گردد، زیرا پاسخ شما می تواند نشان دهنده بلوغ و حرفه ای بودن شما باشد. همچنین، به خاطر داشته باشید که حالت چهره و زبان بدن شما به اندازه کلمات در نحوه واکنش به انتقاد اهمیت دارد. بین ارتباطات کلامی و غیر کلامی، اکثر مردم غیر کلامی را صادق تر می دانند.

اولین واکنشی که باید نشان دهید سکوت است. قبل از اینکه چیزی بگویید، یک نفس عمیق بکشید و مکث کنید. این ساده به نظر می رسد، اما می تواند شما را از گفتن چیزی که پس از آن پشیمان می شوید، باز دارد. همچنین به شما این فرصت را می دهد که زبان بدن و حالات چهره خود را کنترل کنید.

اگر انتقاد کاملاً غیر منتظره است، ممکن است زمان بیشتری برای پردازش آن نیاز داشته باشید. اگر می توانید، برای مدت کوتاهی در مورد مکالمه فکر کنید و سپس بعداً با طرف مقابل صحبت کنید.

سعی کنید آن را شخصی سازی نکنید

بسیاری از افراد کار را جزئی از شخصیت خود می دانند. سعی کنید خود را به عنوان یک فرد از وظایف خود جدا کنید و به یاد داشته باشید که اشتباهات بازتابی از شخصیت شما نیستند. انتقاد معمولاً متوجه کار شماست نه شخصیت شما.

انتقادات را پردازش کنید

سعی کنید از بهانه جویی و حالت دفاعی دوری کنید. در عوض، آنچه را که قصد دارید متفاوت انجام دهید، بیان کنید. این به دیگران نشان می دهد که شما به اندازه کافی بالغ و خودآگاه هستید و می توانید انتقادات را اداره کنید.

به خودتان فرصت اشتباه کردن دهید

همه اشتباه می کنند و هیچ کس همه چیز را نمی داند. مهم نیست که چقدر در کار خود مهارت دارید و چقدر تجربه دارید، هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند. اگر انتقاد را راهی برای کمک به خود بدانید، بهترین نتیجه ممکن از انتقادات را به دست خواهید آورد.

از فرد منتقد قدردانی کنید

اگرچه ممکن است کنترل احساسات خود در آن لحظه دشوار باشد، اما باید از فرد منتقد به دلیل صادق بودن، تشکر کنید. به یاد داشته باشید که انتقاد کردن اغلب به اندازه پذیرش آن ناراحت کننده است.

تواضع نشان دهید

نفس شما می تواند شما را به نشان دادن عکس العمل بد سوق دهد. به یاد داشته باشید که در اکثر انتقادات به احتمال زیاد حقیقتی وجود دارد، حتی اگر آزاردهنده باشد. نفس شما سعی می کند با نادیده گرفتن انتقادات از عمل شما محافظت کند. به یاد داشته باشید، اگر با فروتنی پاسخ دهید، ممکن است یک فرصت یادگیری ارزشمند به دست آورید.

عذرخواهی کنید

توضیح توجیهانه برای جبران مواردی که اتفاق افتاده اند، مکالمه را به سمت اشتباهی می کشاند. همچنین ممکن است کلمات حالت دفاعی به خود بگیرند. عذرخواهی بیش از حد نیز بندرت چیز مفیدی را به تعامل اضافه می کند.

بر بار منفی انتقادات متمرکز نشوید

این عمل وسوسه انگیز که گفتگو را بارها و بارها در ذهن خود تکرار کنید، می تواند شما را  از درسی که می توانید از آن تجربه یاد بگیرید منحرف کند. در طول مسیر کسب و کار خود، احتمالاً بیش از یکی از این موارد را تجربه خواهید کرد.

انتقادات در سازمان

چگونه می توان احساسات خود را در مورد پذیرش انتقاد تغییر داد؟

در حالی که ممکن است هرگز از دریافت انتقادات لذت نبرید، معمولاً حداقل برخی از حقایق در مورد آن ها آشکار می شوند. این نکات را امتحان کنید تا یاد بگیرید چگونه انتقادات منفی را به مثبت تبدیل کنید:

بهترین منتقد خود را شناسایی کنید

وقتی یک همکار یا سرپرست به شما بازخورد می دهد، آن را به عنوان لطفی که برای شما در نظر گرفته است، تصور کنید. آن شخص آنقدر برای شما ارزش قائل بوده که برای کمک به رشد و پیشرفت شما وقت بگذارد و این را بدانید که اگر کسی بخواهد به شما آسیب برساند، خطاهایتان را می بیند ولی چیزی را گوشزد نمی کند.

خودآگاه باشید

ممکن است با اظهارنظرهای انتقادی واقعاً احساس عدم اعتماس به نفس کنید. به خودتان زمان بدهید تا از آن عبور کنید.

قبل از پذیرش هر گونه انتقادی، نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید تا بتوانید انتقادات سازنده را از نابودگر تشخیص دهید.

به منظور عارضه یابی موقعیت شغلی خود، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، توصیه های ارزشمندی را به شما ارائه می دهد.

گوش شنوا داشته باشید

بر کلمات گفته شده تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که گوش دادن فعال به معنی توجه و پردازش است. اگر چیزی را متوجه نشده اید، سوالات هوشمندانه بپرسید یا آن ها را یادداشت کنید تا بعداً بتوانید همه چیز را به خاطر بیاورید.

گوش دادن فعالانه یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین تکنیک های موجود در بازاریابی و بیزینس کوچینگ نیز می باشد.

به انتقادات منفی نیز احترام بگذارید

به جای اینکه بازخورد مثبت و انتقاد سازنده را در تضاد با یکدیگر ببینید، یاد بگیرید که آن ها را برابر ببینید زیرا هر دو فرصتی برای رشد را ارائه می دهند. بازخورد مثبت با تقویت یک رفتار خاص، شما را ارتقا می دهد، در حالی که انتقاد سازنده به شما آموزش می دهد. به طور کلی، هر انتقادی بهتر از عدم بازخورد است.

چگونه می توان انتقادات را مدیریت کرد؟

تا زمانی که انتقاد به منظور کمک به پیشرفت شما باشد، می تواند مفید و سازنده باشد. با این حال، اگر فرد منتقد از کلمات برای تحقیر و توهین استفاده کند، دیگر انتقاد سازنده نیست. برخی از نمونه های این رفتار عبارتند از حملات شخصی یا سرزنش شما برای چیزی که تحت کنترل شما نیست.

انتقاد سازنده به منظور کمک به کسی است که قصد دارد برخی از جنبه های زندگی خود را بهبود بخشد، انجام می شود. از سوی دیگر، انتقاد منفی برای تحقیر شخص یا آسیب رساندن به شخصیت وی است. در انتقاد منفی، فرد منتقد می خواهد شما را در حضور دیگران تحقیر یا بی اعتبار کند و قصد ندارد به هر نحوی به پیشرفت شما کمک کند.

برخورد با انتقادات در محل کار ممکن است هرگز لذت بخش نباشد. با این حال، می توان امید وار بود که از آن بهترین استفاده را کنید. انتقاد را شخصی سازی نکنید، بلکه هرگونه تعامل را فرصتی برای پیشرفت ببینید.

با رعایت نکات فوق، خواهید توانست روابط درون سازمانی خود را بهبود بخشید و از هر گونه مشکل جلوگیری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی چالش های احتمالی درون سازمانی، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید