نحوه ی نوشتن یک رزومه ی خوب

رزومه باید به طور واضح، مختصر و استراتژیک باشد تا نظر کارفرمایان مختلف را جلب کند.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، نحوه ی نوشتن یک رزومه ی خوب و استاندارد را بررسی می کنیم.

رزومه ی شما باید مهارت ها، تجارب کاری و توانایی های شما را منتقل کند. رزومه همچنین برای توصیف آنچه می توانید به صورت حرفه ای انجام دهید به کار می رود. فرصت های شغلی می توانند به طور غیر منتظره بوجود آیند.

هنگامی که یاد گرفتید چگونه آن را بسازید، راه زیادی تا دریافت حقوق و دستمزد نخواهید داشت. ما نکات نوشتن یک رزومه عالی را توضیح می دهیم تا بتوانید زمان کمتری را برای درخواست شغل صرف کنید.

امروزه؛ دستیابی به شغل مورد نظر آسان نیست و رقابت زیادی برای موقعیت های خوب وجود دارد.

با این حال، بهترین روش های استخدام، تغییر نکرده است. نوشتن یک رزومه حرفه ای که مهارت ها، تجربیات و دستاوردهای شما را در بر می گیرد، کلید جلب توجه کارفرمایان و صاحبین کسب و کار است.

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، به شما توصیه های لازم برای نوشتن یک رزومه ی ایده آل را ارائه می دهد.

برای کمک به موفقیت در شغل خود، ما دقیقاً نحوه نوشتن یک رزومه خوب را در هفت مرحله اصلی توضیح می دهیم.

آیا آماده یادگیری مراحل دستیابی به شغل رویاییتان، هستید؟

1- مناسب ترین قالب رزومه را انتخاب کنید

قبل از شروع به نوشتن هر چیزی، اولین قدم این است که در مورد قالب مناسب رزومه خود تصمیم بگیرید. سه قالب اصلی وجود دارد که امروزه توسط متقاضیان کار مورد استفاده قرار می گیرند: زمانی، عملکردی و ترکیبی. هر قالب بر اساس نحوه ترتیب بخش های رزومه، دارای مزایا و معایبی است:

قالب زمانی

این محبوب ترین قالب است و تقریباً برای همه افراد جویای کار مناسب است. در آن، سابقه کار شما به ترتیب زمان فهرست شده است و آخرین شغل در بالای صفحه ذکر شده است.

قالب عملکردی

یک رزومه کاربردی بیشتر بر مهارت های شما تمرکز می کند تا سابقه کاری و بیشتر توسط افرادی که در حال تغییر شغل هستند استفاده می شود. بزرگترین ویژگی آن این است که به جای عنوان شغلی، تجربیات شما را دسته بندی می کند.

قالب ترکیبی

 

نوع ترکیبی آن، عناصر یک رزومه کاربردی و زمانی را ترکیب می کند. رزومه های ترکیبی معمولاً توسط کارجویان مجرب و متخصص با مجموعه مهارت های گسترده استفاده می شوند. این قالب رزومه دارای بخش تاریخچه زمانی به همراه بخش مهارت های بسیار دقیق است.

کدام قالب برای شما مناسب تر است؟

قالب زمانی بهترین انتخاب برای اکثر کارجویان است. اکثر کارفرمایان به دیدن رزومه های زمانی عادت دارند و این فرمت استاندارد برای جویندگان کار در هر صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، فقط به این دلیل که قالب زمانی رایج ترین است، به این معنی نیست که برای همه ایده آل می باشد.

2- اطلاعات تماس خود را لیست کنید

اکنون که فرمت مورد استفاده خود را می دانید، زمان شروع نوشتن رزومه شما فرا رسیده است. اول از همه، کارفرمایان باید بدانند شما چه کسی هستید و چگونه با شما تماس بگیرند؟ اطلاعات تماس را در بالای صفحه ذکر کنید.

آدرس پستی خود را نیز در رزومه ذکر کنید. با این حال، دیگر اکثر کارفرمایان پیشنهادات خود را از طریق ایمیل ارسال می کنند.

ارتباط با ما در رزومه

3- یک مقدمه خوب بنویسید

مقدمه رزومه ای که در قسمت ابتدای رزومه شما قرار داده شده است، به طور خلاصه صلاحیت ها و مهارت های اصلی شما را معرفی می کند و کارفرمایان را متقاعد می کند که به خواندن رزومه ادامه دهند.

نوشتن یک مقدمه ی جذاب برای رزومه، احتمال دستیابی به موقعیت شغلی مورد نظر را به میزان زیادی افزایش می دهد.

4- تجربه کاری خود را برجسته کنید

بخش تجربه کاری شما ضروری ترین بخش رزومه است، زیرا بهترین نشان دهنده شایستگی ها است.

برای هر شغل، اطلاعات زیر را ذکر کنید:

عنوان شما

نام شرکت

محل شرکت

تاریخ استخدام

اگر هنوز در شرکتی مشغول به کار هستید، می توانید ماه و سال فعلی را بنویسید.

5- اطلاعات تحصیلی خود را وارد کنید

داشتن یک بخش آموزشی واضح برای رزومه شما ضروری است، به خصوص اگر اخیراً فارغ التحصیل شده اید.

اگر فاقد تجربه حرفه ای هستید اما عملکرد خوبی در دانشگاه داشته اید (نمرات عالی، مشارکت در فعالیت ها و غیره)، اطلاعات آموزشیتان باید بسیار دقیق باشد تا همه دستاوردهای مربوط به تحصیل شما را برجسته کند.

از سوی دیگر، اگر بیش از چند سال تجربه حرفه ای دارید، بهتر است که اطلاعات مربوط به آموزش خود را کوتاه نگه دارید.

6- مهارت های مربوط به شغل خود را برجسته کنید

مدیران استخدامی به دنبال افرادی هستند که دارای مهارت های مرتبط و مخصوص هستند. ترکیب مهارت های مختلف شما در بخش های مختلف توجه هر کسی را برای بررسی رزومه جلب می کند.

کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز در افزایش اعتبار رزومه بسیار موثر است.

به عنوان مثال، می توانید مهارت های سخت و نرم خود را در بخش معرفی و تجربه کار خود به نمایش بگذارید و البته، شما همچنین باید ارزشمندترین توانایی های خود را در بخش مهارت ها ذکر کنید:

در اینجا تفاوت مهارت های سخت و نرم وجود دارد:

مهارت های سخت

مهارت های سخت قابل اندازه گیری هستند و از طریق آموزش یا تجربه در محل کار آموخته می شوند. مهارت های زبانی، مهارت های رایانه ای و توانایی کار با ماشین آلات سنگین همه از انواع مهارت های سخت محسوب می شوند.

مهارت های نرم

از سوی دیگر، مهارت های نرم ویژگی های شخصیتی هستند که بر نحوه کار و تعامل شما با افراد دیگر تأثیر مثبت می گذارند. اینها معمولاً توانایی های طبیعی هستند که نمی توان آن ها را به راحتی در کلاس درس آموزش داد.

7- گواهی نامه ها، جوایز و افتخارات کلیدی خود را پیوست کنید

در حال حاضر شما موارد اساسی را به رزومه خود اضافه کرده اید. چند بخش دیگر نیز وجود دارند که می توانید برای تقویت رزومه خود، به کار بگیرید.

گواهینامه ها/مجوزها

بررسی کنید که قبل از ارسال رزومه  کدام مجوزها و گواهی نامه ها را در رزومه خود قرار داده اید، زیرا در نظر نگرفتن آن ها می تواند برنامه های شغلی شما را مختل کنند.

اگر جوایز یا افتخاراتی دریافت کرده اید، چه در موقعیت شغلی خود و چه در دوران دانشگاه، رزومه، مکانی عالی برای نشان دادن آن ها است. افزودن دستاوردها و جوایز مربوطه به شما کمک می کند تا با نشان دادن اینکه یک کارجوی قابل اعتماد و اختصاصی هستید، از رقبای خود متمایز شوید.

پیاده سازی تمامی این مراحل در نوشتن رزومه می تواند سرنوشت ساز باشد و آینده ی شغلی خوبی را برایتان رقم بزند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر روش های کاریابی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید