تاثیر مدل قیمت گذاری کاتلر برای بررسی امور مالی

قیمت گذاری

نحوه ی تنظیم قیمت ها و استراتژی های لازم و تاثیر آن در درآمد موضوع چالش برانگیزی است.

در این مقاله از سری مقالات محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای به رفع ابهاماتی درباره ی استراتژی ها و راهکارهای قیمت گذاری کاتلر می پردازیم.

تی آر کاتلر در مورد اینکه تولید کنندگان چگونه نیازهای قیمت گذاری را با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ارزیابی می کنند بحث می کند. توانایی تمرکز روی حجم زیاد یا کم که خارج از توزیع عادی است، می تواند مکان های حاشیه را مشخص کند. حجم بالاتر فرصت هایی را برای تنظیم قیمت ها بر اساس تقاضا یا تصرف سهم بازار فراهم می کند. حجم کمتر فرصت هایی را برای تجزیه و تحلیل هزینه ها فراهم می کند و تعیین میکند که سهم بازار از بین رفته است یا چرخه عمر محصول نزدیک به پایان است.

در این روش، ضمن کم کردن زمان اجرا، پیچیدگی و هزینه هایی که معمولاً در سایر راه حل های ارزش گذاری وجود دارد، مدیریت قوی استراتژی ها را امکان پذیر می کند و با ارائه یک تجربه کاربری شفاف و هدایت شده از طریق علم جامع، پیشرفت چشمگیری در درآمد شما ایجاد می کند. سهولت تعیین و مدیریت مرزهای قیمت گذاری، این راه حل را از یکدیگر متمایز می کند.

“تعیین ارزش درواقع بسیار ساده است. مشتریان مبلغی بیشتر از ارزش واقعی محصول پرداخت نمی کنند” ران جانسون

این سیستم با استفاده از قوانین ساده یا روش های آزمون و خطا برای بدست آوردن قیمت ها، کارایی قابل توجهی را برای هر سازمانی ارائه می دهد، به ویژه اگر اهداف شرکت شامل تنظیم و حفظ قیمت ها در بالاترین سطح باشد. این  راه حل به مشتریان این امکان را می دهد تا از طریق استراتژی های قیمت گذاری بهینه از جمله:

هزینه بهینه

رقابت

تعیین قیمت مبتنی بر ارزش

ارزش گذاری پویا

کشش قیمت

سیستم ارزش گذاری خود را تنظیم کنند

با افزایش استراتژی ها به سطوح جدیدی از پیچیدگی، به مشتریان امکان کنترل کل فرآیند قیمت گذاری را در کل شرکت داده می شود. همه گیری جهانی اخیر به وضوح نیاز و مزیت تنظیم سریع قیمت ها را به جزئی ترین سطوح و شرایط بازار می رساند.

این مدل مربوط به ارزش گذاری برای یک محصول یا خدمات با کیفیت ارائه شده است. کاتلر آن را استراتژی قیمت گذاری کیفیت نامید، زیرا ماتریسی است که نه گزینه را پوشش می دهد. هدف این است که به شرکت ها کمک کنیم محصولات یا خدمات خود را در مقایسه با رقبا که  نیاز بازار را درک می کنند، قرار دهند و استراتژی خاص خود را بر این اساس در نظر بگیرند.

برای بررسی محصولات و خدمات رقبا و مرور استراتژی های آن ها می توانید از مدل استراتژی قیمت – کیفیت استفاده کنید. چرا هزینه بیشتری می گیرند؟ چرا آن ها با قیمت کمتری عرضه می شوند؟ بعضی اوقات اگر بعضی از گزینه های یک سرویس حذف شوند، می تواند به قیمت پایین تری ارائه شود.

اصول قیمت گذاری

استراتژی ارزش گذاری چیست؟

1. حداکثر هدف سود فعلی

برای این هدف از یک استراتژی منحصر به فرد استفاده می شود. به طور معمول، وقتی رقبا کم می شوند و تقاضای  محصول وجود دارد، بنابراین می توان قیمت بالاتری را تعیین کرد.

2. هدف رهبری کیفیت محصول

این استراتژی با ارزش بالایی ارائه می شود، جایی که محصولی با کیفیت بالاتر ارائه می شود، از اجزای گران قیمت تری در آن استفاده شده.

3. هدف بقا

هدف از این کاهش هزینه  برای به دست آوردن سهم بازار است. این یک استراتژی  خوب اقتصادی است. این روش اغلب هنگامی که نیاز مشتری تغییر می کند یا وقتی رقبا به سکوی بازار می رسند، استفاده می شود.

4. حداکثر هدف از رشد فروش

این یک استراتژی است که شامل تعیین قیمت اولیه برای گرفتن سهم بازار است، سپس وقتی بازار رشد می کند، هزینه ها بیشتر کاهش می یابد.

چگونه می توانیم این مدل را اعمال کنیم؟

قبل از تکمیل محصول، هنگام توسعه محصولات جدید به استراتژی قیمت فکر کنید. از خود بپرسید، سعی در رسیدن به چه چیزی دارید؟

توسعه محصولات جدید به معنای ایجاد استراتژی های قیمت گذاری است. اینها ممکن است از استراتژی های استاندارد شرکت پیروی کنند، یا رویکرد دیگری داشته باشند.

واقع بین باشید و برداشت های تحقیق کنید. متناسب بودن قیمت با کیفیت ارائه شده محصول بسیار ضروری است.

نمونه هایی از استراتژی های تعیین هزینه:

استراتژی برتر

استراتژی ارزش گذاری محصول با ارزش بالا

استراتژی ارزش گذاری فوق العاده

استراتژی قیمت گذاری با ارزش متناسب

با استفاده از علم کوچینگ و استفاده از دیگر مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ میتوانید به اطلاعات بیشتری در این باره دست پیدا کنید.اگر نیاز به مشاوره دارید میتوانید همین حالا با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید