چرا باید خدمات پس از فروش داشته باشیم؟

هدف اصلی یک تجارت برای ارائه خدمات پس از فروش چیست؟ رضایت و سود مشتری.

این دو هدف به موازات هم حرکت می کنند و به یک اندازه مهم هستند. چگونه می توانید مشتری خود را راضی نگه دارید؟ شما باید محصولی تهیه کنید که انتظارات آن ها را برآورده کند یا حتی از آن ها فراتر رود. اما، آیا این تمام داستان است؟ آیا بدون داشتن خدمات پس از فروش کار شما تمام می شود؟

نه، ساخت یک محصول عالی یک چیز است. اما، کمک به مشتریان خود از هر طریقی پس از فروش محصول، به همان اندازه مهم است. یک کسب و کار باید اطمینان حاصل کند که سوالات و ابهامات مشتری حتی پس از فروش محصول به درستی پاسخ داده شده است. به طور خلاصه، یک تجارت باید خدماتی که بعد از فروش ارائه میدهد را به اندازه فروش محصول خود مهم بداند.

بنابراین، خدمات پس از فروش چیست؟ چرا مهم هستند؟ انواع آن چیست و چگونه یک تجارت می تواند خدمات پس از فروش خود را بهبود بخشد؟ این مقاله که یکی از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ است پاسخ هر سوالی است که در بالا ذکر شد.

خدمات پس از فروش چیست؟

پشتیبانی از خدمات، پس از فروش به معنای پشتیبانی خدماتی است که یک کسب و کار پس از خرید کالا به مشتری خود ارائه می دهد. خدمات پس از فروش ابزاری مدرن و بسیار موثر برای جلب رضایت و حفظ مشتری است.

مورد بعدی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که چه کسی پشتیبانی مشتریان را ارائه می دهد؟ یک محصول مسیرهای مختلفی را طی می کند تا اینکه به دست مصرف کننده نهایی برسد. بنابراین، یک تولید کننده، خرده فروش یا حتی شخص ثالث ممکن است خدماتی برای بعد از فروش خود ارائه دهد.

پشتیبانی از خدمات بعد از فروش تقریباً یک بخش اجباری در استراتژی کلی بازاریابی هر تجارت است. پشتیبانی با کیفیت بالا می تواند رضایت مشتری و وفاداری مشتری را افزایش دهد. با این حال، طبق تعریف، خدمات پس از فروش ” پکیجی” است که وقتی مشتری کالا یا خدماتی را خریداری می کند، ارائه می شود.

خدمات پس از فروش لازمه کسب و کار است

اهمیت خدمات پس از فروش

چرا خدمات پس از فروش آنقدر مهم است که مشاغل آن را در استراتژی کلی بازاریابی خود لحاظ می کنند؟ خوب، دلیل آن این است که:

برای مبتدیان، خدمات پس از فروش با کیفیت خوب بخشی اجباری از شعار “رضایت مشتری” است. خدمات پس از فروش رابطه اعتماد بین فروشنده و خریدار را افزایش می دهد.

پیشنهاد میکنم این مقاله را از دست ندهید: 12 کلید فروش موفقیت آمیز برای یک فروشنده حرفه ای

خدمات پس از فروش خوب می تواند بازاریابی “دهان به دهان” را ارتقا دهد. یک مشتری خوشحال خودش بازاریاب شرکت است. بازخورد مثبت در شبکه های اجتماعی قطعاً مشتریان بیشتری را به خود جلب می کند.

این شیوه، اگر به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد، می تواند به عنوان درآمدزایی ثانویه کار کند. یک شرکت خوب با خدمات پس از فروش می تواند مشتریان خود را متقاعد به خرید محصولات دیگر از همان شرکت کند.

نکاتی برای بهبود خدماتی که پس از فروش ارائه می دهید

خدمات پس از فروش خوب نه تنها وفاداری مشتری را تضمین می کند بلکه مشتری جدیدی را نیز به خود جلب می کند. حفظ مشتری از جنبه های مختلف برای مشاغل مهم است. از همه مهم تر، هزینه حفظ مشتری پنج تا شش برابر کمتر از پیدا کردن مشتری جدید است. بنابراین، در اینجا چند نکته موثر و اثبات شده برای کارهایی که بعد از فروش باید انجام دهید آورده شده است که می توانند کارها را برای شما آسان کنند.

به دنبال بازخورد مشتری باشید

مطمئناً شما محصولی را با هدف تأمین نیاز مشتری خود ساخته اید. اما سوال این است که، آیا واقعاً موفق به انجام این کار شده اید؟ پاسخ این سوال “بازخورد منظم” مشتری است.

بازخورد از طرف مشتریان به کارآفرینان این امکان را می دهد که ایراداتی را در محصولات خود پیدا کنند. علاوه بر این، به آن ها در بهبود کیفیت محصول با کمک پیشنهادات مشتری کمک می کند.

اهمیت خدمات پس از فروش

به مشتریان خود تخفیف دهید

خوب، چه کسی تخفیف را دوست ندارد؟ تخفیف و تبلیغات یک روش عالی برای علاقه مند کردن مشتریان به پیشنهادات شما است. می توانید به آن ها تخفیف تبلیغاتی یا حتی تخفیف سفارشی بدهید. اگر مشتری هزینه های زیادی را صرف خرید محصولات شما می کند، دادن تخفیف ویژه به او باعث می شود که او احساس ارزش بیشتری کند.

مشتریان خود را در مناسبت های خاص بخاطر بسپارید

ما وقتی کسی در موارد خاص ما را به یاد می آورد، آن را دوست داریم. به همین ترتیب، ما وقتی مشتریان را در روز تولد، سالگرد ازدواج و غیره به یاد می آوریم، آن را دوست دارند. شما می توانید از طریق پیام، کارت هدیه و غیره حس خوبتان را برای آن ها ارسال کنید یا می توانید تخفیف ویژه ای برای محصولات خود ارائه دهید.

برای آن ها مطالب راهنما ارسال کنید

هدف اساسی یک محصول، حل مشکلات مشتریان شما است. البته  شما می توانید این کار را با فروش محصول خود انجام دهید. اما، می توانید با آموزش راهنمای مشکلات مکرر آن ها همدلی بیشتری داشته باشید.

پاداش دادن به آن ها با  ارائه ی حق “کمیسیون”

مشتری خوشحال از طریق بازاریابی دهان به دهان مشتریان جدیدی را به ارمغان می آورد. اما، اگر بتوانید برای آوردن مشتری جدید، به آن ها به صورت پولی پورسانت دهید، می توانید به ازای هر مشتری که برای شما می آورند حق کمیسیون بدهید. یک موقعیت برد-برد، نه؟

پشتیبانی قوی بخشی از یک محصول خوب است. بنابراین، اگر هنوز فکر می کنید که یک محصول خوب می تواند بدون پشتیبانی های بعد از فروش آینده ای درخشان داشته باشد، زمان آن فرا رسیده است که بدانید فروش به این شکل کار نمی کند.

شما باید با استراتژی های اساسی شروع کنید که برای اکثر مشاغل مفید است. این استراتژی ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

طراحی یک برنامه ضمانت خوب

گرفتن بازخورد درسریع ترین زمان

ایجاد برنامه های وفادارسازی بر اساس مشوق های مختلف

پیشنهاد میکنم بخوانید: موثرترین استراتژی فروش

اجرای چنین راهکارهایی می تواند به شما کمک کند تا یک سرویس جامع و بدون دردسر به مشتریان خود ارائه دهید.

مشتریان ستون فقرات هر تجارت یا سازمانی هستند. از این رو، همیشه باید راهنمایی و پشتیبانی مناسب برای خوشحال نگه داشتن و کمک به آن ها در ایجاد رابطه سالم با فروشندگان فراهم شود.

برای اینکه بتوانید خود را در ذهن مشتریانتان ماندگار کنید باید همواره آن ها را پیگیری و پشتیبانی کنید. یکی از نقاط قوت مجموعه ما پیگیری و پشتیبانی قوی اعضای تیم است که باعث تمایز ما با دیگر مجموعه ها شده است. شما میتوانید با ما در ارتباط باشید تا راز موفقیت در ارائه پشتیبانی و خدمات پس از فروش را محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای با شما در میان بگذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید