بازاریابی ارجاعی را بشناسید

اهمیت بازاریابی ارجاعی

استفاده از بازاریابی ارجاعی به شما کمک می کند تا صنعت شما در رقابت با بقیه، متمایز باشد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، به یافتن روش هایی برای افزایش مشتریان و وفادارسازی آن ها از طریق بازاریابی ارجاعی می پردازیم.

بازاریابی ارجاعی چیست؟

بازاریابی ارجاعی یک تکنیک بازاریابی است که از توصیه ها و صحبت های دهان به دهان برای افزایش پایگاه مشتریان یک کسب و کار استفاده می کند. بازاریابی ارجاعی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما در اصل این راهی است که می توانید از طرفداران خود کمک بگیرید تا نام تجاری شما را تبلیغ کنند. به عبارت دیگر، بازاریابی ارجاعی، مشتریان فعلی شما را به حامیان برند تبدیل می کند.

بازاریابی دهان به دهان باعث می شود حداقل 5 برابر بیشتر از تصور خود، فروش داشته باشید.

مشتریانی که از طریق توصیه های شفاهی دیگران به سراغتان می آیند، حاضرند 2 برابر بیشتر از حد معمول هزینه  کنند.

بازاریابی شفاهی و ارجاعی، مقرون به صرفه، قدرتمند و قابل اعتماد هستند. وقتی تجربه خوبی از یک نام تجاری، محصول یا خدمات داریم، با خوشحالی مایل هستیم که آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم. در اصل، بازاریابی ارجاعی این است که بتوانید مشتریان فعلی خود را تحریک کنید که دوستانشان را تشویق کنند تا برای اولین بار محصول شما را امتحان کنند.

بازاریابی ارجاعی زمانی اتفاق می افتد که یک مشتری جدید بر اساس نظر یا نفوذ شخص دیگری  محصول یا خدمات شما را بخرد. گاهی اوقات این امر به صورت رایگان اتفاق می افتد، اما در بسیاری از مواقع اینطور نیست.

تدوین برنامه ارجاع مشتری

وقتی بازاریابی دهان به دهان توسط یک نام تجاری شکل می گیرد، به یک برنامه ارجاع تبدیل می شود. این یک روش عمدی و سیستماتیک برای پاداش دادن به مردم به خاطر صحبت در مورد تجارت و محصول شما است. برای جلب علاقه بیشتر مردم، پاداش هایی برای صحبت کردن ارائه می شوند که می توانند شامل تخفیف، هدیه، پول نقد و غیره باشند.

لازم به ذکر است که  حتی با وجود مشوق، این برنامه تنها زمانی کار می کند که مردم از محصول یا خدمات شما واقعاً راضی باشند. یک کسب و کار کوچک باید قبل از اینکه به نحوه ی ارجاع مشتری کمک کند، اطمینان حاصل کند که محصولات با کیفیت بالا را به مشتریان خود ارائه می دهد. اگر مشوق های ارجاعی شما برای مشتریان فعلی بی ارزش باشد، برنامه بازاریابی شما ناقص می ماند. به منظور ایجاد مشوق های تضمینی و یک برنامه ی بازاریابی تضمینی، میتوانید از توصیه های محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای بهره ببرید.

تحقیقات اولیه در این زمینه، می تواند موارد مختلفی مانند عادات خرید، محصولات یا خدمات ترجیحی، زمان های فروش و غیره را بررسی کند. این امر به تعیین انگیزه های مختلفی که برای مشتریان شما موثر هستند، کمک می کند.

نظرسنجی از مشتریان یکی دیگر از راه های موثر برای کمک به بازاریابی ارجاعی است. بسیاری از این نظرسنجی ها به سادگی از مردم می پرسند که چه نوع پاداش و انگیزه ای را ترجیح می دهند. برای طرح یک نظر سنجی استاندارد و موثر، بهتر است از نمونه نظر سنجی های حاضر در کوچینگ استفاده کنید تا با انواع سوالات هوشمندانه و مناسب آشنا شوید.

پیروی از یک برنامه ی ارجاع کمی پیچیده تر می تواند تعداد زیادی مشتری جدید ایجاد کند. برای مثال، زمانی که یک شرکت تجاری، محصول یا خدمات یک برند دیگر را در سایت خود آپلود کند، مشتریان می توانند از طریق صفحه اصلی با یک حرکت سریع، به سایت فروشنده فرستاده شوند. شرکا نیز می توانند از رسانه های دیگر مانند وبلاگ ها و کانال های اجتماعی برای ارجاع افراد استفاده کنند.

ابزارهای بازاریابی ارجاعی

تجارت، برای ایجاد یک برنامه موثر به ابزارهای مناسب نیاز دارد. مراجع باید در تعداد زیادی از کانال ها اعتباردهی و اندازه گیری شوند. در غیر این صورت، هیچ راه واقعی برای تعیین یک ارجاع موفق وجود ندارد. از طریق بیزینس کوچینگ خواهید توانست از مناسب ترین روش ها و ابزارها برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل موقعیت بازاریابی ارجاعی خود استفاده کنید.

بازاریابی آنلاین و رسانه های اجتماعی یکی از استراتژی های کلیدی برای انتشار نیازها و رفع آن ها در یک برنامه بازاریابی ارجاعی است. بازاریابی از طریق ایمیل یکی دیگر از روش های عالی است. کمپین های تبلیغاتی باید اوایل دوره اجرا شوند تا تصمیم گیری هوشمندانه انجام شود. سپس، تلاش خود را بر روی استراتژی هایی که بیشترین ارجاع را ایجاد می کنند متمرکز کنید.

نرم افزار بازاریابی ارجاعی به خودکارسازی بسیاری از کارهای اصلاحی کمک می کند. این ابزارها می توانند حجم کارها را ساده کرده و ویژگی های دیگری را ارائه دهند:

کمپین های تبلیغاتی ایجاد کنید

از طریق سایت هایی مانند گوگل و لینکدین برنامه های ارجاعی خود را مشخص کنید

 پاداش افراد معرفی کننده را پیگیری کنید

برای به حداکثر رساندن اتوماسیون، الگو ارائه کنید

عملکرد ارجاع دهندگان را در طول زمان اندازه گیری کنید

به طور دقیق تجزیه و تحلیل کنید و گزارش آن را بدهید

به گفته نیلسن، افراد با توصیه دوستانشان امکان خریدشان چهار بیشتر می شود. این فقط یک ابزار قابل اعتماد برای جمع آوری اطلاعات قبل از خرید است. اکثر مردم مطمئن هستند که دوستان و خانواده به آن ها دروغ نمی گویند.

یک برند می تواند از طریق یک بازاریابی  استراتژیک از قدرت توصیفات مصرف کنندگان استفاده کند. این، یک فرآیند تجاری سازمان یافته را بر روی تکنیک بازاریابی دهان به دهان قرار می دهد و به آن ارزش مادام العمر پیشنهاد می کند.

این روش سنتی ترین و بهترین روش در بازاریابی شناخته می شود که استفاده از آن در مسیر رسیدن به اهداف فروش، الزامی است.

همچنین از طریق این نوع بازاریابی می توانید مشتریان خود را راحت تر متقاعد کنید و از آن ها مشتریان وفادار بسازید تا در هر جا و هر زمان شما و محصول و خدمات شما را در اولویت قرار دهند.

با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با راه های بهتر و نتیجه بخش تر در امر بازاریابی و فروش آشنا شوید و بتوانید در بازار رقابتی خود از سایر رقبا پیشی بگیرید و حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید