استراتژی 5 مرحله ای لافلی و مارتین

برای موفقیت در تجارت به یک استراتژی عالی 5 مرحله ای نیاز است.

اگر به اطراف خود نگاه کنید، مطمئناً خواهید دید که درگیر رقابت حاکم در بازار شده اید، اما جای نگرانی نیست. برای موفقیت فقط باید بهترین استراتژی را داشته باشید.

در جایی که اکثر مردم فکر می کنند برای پیروزی در بازار نیاز به داشتن بهترین محصول یا خدمات در جهان را دارند، موفقیت در تجارت وابسته به استراتژی برنامه ریزی شده است که در مورد محصول خود در نظر می گیریم. البته داشتن یک محصول عالی نیز به شما کمک می کند.

پس از مطالعه ی این مقاله آموزشی بیزینس کوچینگ محمدرضا سلطانی، قادر خواهید بود که بهترین شیوه ی مدیریت را در نحوه ی امور تجارت خود به کار بگیرید.

اگر می خواهید یک استراتژی عالی برای تجارت خود ایجاد کنید، از مدل استراتژی پنج مرحله ای لافلی و مارتین استفاده کنید. این یک مدل نسبتاً جدید است که در کتابی در سال 2013 منتشر شده است و آن را به یکی از مدرن ترین مدل های استراتژی در تجارت تبدیل کرده است. با گذراندن پنج مرحله که در این مدل گنجانده شده است، با یک مفهوم شفاف از نحوه اداره تجارت خود آشنا می شوید:

1- آرزوی برنده شدن چه تاثیری دارد؟

آیا سعی دارید در بازار خاصی تسلط داشته باشید یا فقط به دنبال نفوذ در قسمتی از یک بازار بزرگ هستید؟

بهترین راه برای فکر کردن در مورد این سوال این است که تصور کنید موفقیت در آینده چگونه اتفاق خواهد افتاد. اگر سازمان شما بخواهد در پنج سال آینده موفق شد، این امر چگونه به حقیقت خواهد پیوست؟ شما باید خوش بین باشید، اما در عین حال باید واقع بین نیز باشید.

2- در چه بازاری بیشترین سهم را خواهید داشت؟

هنگامی که بدانید از چه مسیری می توان به موفقیت رسید، باید دقیقاً تصمیم بگیرید که در چه زمینه ای ارائه ی موفق تری خواهید داشت تا به آن پیروزی برسید. جواب این سوال مستلزم این است که شما، هم بازارها و هم مشتریانی را که می خواهید دنبال کنید مشخص کنید. برای برخی از مشاغل، مانند مشاغلی که مستقیماً محصولی به مصرف کنندگان می فروشند، پاسخ این سال آسان خواهد بود. به عنوان مثال، اگر محصول کوچکی تولید می کنید که حمل آن آسان است و مستقیماً به مصرف کنندگان می فروشید، احتمالاً علاوه بر فروش در سایر سایت های تجاری الکترونیکی، یک وب سایت نیز راه اندازی خواهید کرد. با این حال، برای مشاغلی که قصد دارند به توزیع کنندگان یا سایر واسطه ها بفروشند، شناسایی بازارهای خاص ممکن است کمی زمان و تلاش بیشتری بخواهد.

چیدن استراتژی برای پیروزی

3- چگونه با استراتژی پیروز شوید؟

شما قرار است در هر قسمتی از بازار که تصمیم گرفته اید وارد آن شوید، با رقابت روبرو شوید، بنابراین باید در مورد اینکه چگونه می توانید محصول یا خدمات خود را متمایز از بقیه قرار دهید، بیش تر فکر کنید.

شما لزوماً نیازی به داشتن یک استراتژی پیچیده در این سطح ندارید تا بتوانید برنده شوید. شما می توانید بر اساس هزینه کمتر، کیفیت بالاتر، زمان سریع تر یا ترکیبی از این سه مورد، برنده شدن در بازار را برنامه ریزی کنید. راه اندازی کسب و کار وقتی بخواهید آن را به سطح اولیه برسانید بسیار ساده است. فراموش نکنید که مصرف کنندگان محصولات و خدمات خوب را با قیمت منصفانه می خرند. بر این اصول تمرکز کنید تا در مسیر درست حرکت کنید و می توانید با استفاده ی بهینه از سیستم سازی روند کاری خود را با سرعت بیشتری به نتیجه برسانید.

4- برای پیروزی چه قابلیت هایی باید داشته باشید؟

این زیرساختی است که از برنامه هایی که توسعه داده اید پشتیبانی می کند. برای ورود به بازارهای منتخب و پیروزی در آن بازارها، به مجموعه خاصی از قابلیت ها در سازمان خود نیاز دارید. شما نیاز به استراتژی های قوی و منظم و تیم سازی اصولی دارید که در کنار یک مدیریت عالی می تواند پیروزی شما را کاملا تضمین کند. اینها تنها بخشی از قابلیت های مورد نیاز شما است.

قابلیت های دیگر را در مقاله چرا تسلط بر ذهنیت برای موفقیت شما حیاتی است  می توانید بخوانید.

5- چه سیستم های مدیریتی برای پشتیبانی از انتخاب های ما مورد نیاز است؟

همه سازمان ها حتی اگر در آن ها از فناوری زیادی استفاده شده باشد توسط افراد سازمان پیش می روند. بدون تلاش این افراد برای دستیابی به یک هدف مشترک، همه کارهای دیگری که تا به اینجا انجام داده اید هدر می رود. آخرین مرحله از این فرآیند مستلزم این است که شما زمان و تلاش خود را برای ایجاد تیم های مدیریتی که بتوانند از اهداف و استراتژی های سازمانی ایجاد شده پشتیبانی کنند، صرف کنید.  برای ایجاد یک تیم مدیریتی قوی و پشتیبانی از آن بهتر است اطلاعات خود را در زمینه ی بیزینس کوچینگ ارتقا دهید.

مارتین تأکید می کند که برای استفاده موثر از چارچوب، باید انتخاب های استراتژیک خود را به طور همزمان و نه به صورت متوالی ارزیابی کنید. هر مرحله به مرحله قبل باز می گردد تا بحث شما دائماً تکامل یابد و این به شما کمک میکند در مرحله “چگونه پیروز شویم” گیر نکنید.

به طور خاص، شما باید مطمئن شوید که در چه محدوده ای قرار می گیرید. اگر نمی توانید در بازار انتخابی خود یک برنامه ی استراتژیک برنده بسازید، بازار اشتباهی را انتخاب کرده اید و باید محدوده ی خود را دوباره ارزیابی کنید. به منظور انتخاب یک برنامه ی استراتژیک برنده می توانید از یک بیزینس کوچ حرفه ای کمک بگیرید.

پاسخ تخصصی به سوالات فوق در تجارت خود، مستلزم آگاهی عمیق از تجارت و بازار رقابتی شما است، اگرچه چارچوب آن بسیار آسان است اما مردم سعی می کنند از رعایت استراتژی و قوانین سر باز زنند.

با استفاده از این مدل در سازمان خود چیزهای زیادی برای آموختن دارید، زیرا می تواند به شما کمک کند تا به سرعت مجموعه ای از استراتژی ها را از بالا به پایین ایجاد کنید که باعث می شود تجارت شما در ماه ها و سال های آینده در جهت مناسب حرکت کند. کسب و کارهایی که استراتژی مشخصی ندارند، در نهایت در رقابت کنار گذاشته می شوند. اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد. از این فرایند پنج مرحله ای برای تعریف شفاف همه ی استراتژی های خود استفاده کنید و چشم به راه آینده ای طولانی و مرفه باشید.

اگر نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در بازار رقابتی خود بدرخشید.

تجربه خود در چیدن استراتژی برای کسب و کارتان در اینجا با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید