تجزیه و تحلیل SOAR

بسیاری از ابزارهای استراتژیک وجود دارند که در تصمیم گیری امور سازمان به افراد کمک می کنند.

یکی از آن ها تجزیه و تحلیل SOAR است. آنالیز SOAR مخفف نقاط قوت، فرصت ها، آرزوها و نتایج است که در تصمیم گیری های عوامل مختلف سازمان موثرهستند.

این تجزیه و تحلیل به هر دو زمان حال و آینده نگاه می کند و برای پیشرفت شرکت مفید است. نقاط قوت و فرصت ها به زمان حال نگاه می کنند در حالی که آرزوها و نتایج به آینده می نگرند و راهی برای پیشرفت سازمان ایجاد می کنند.

اهمیت تجزیه و تحلیل SOAR

افزایش سرعت، در تصمیم گیری های وضعیت فعلی شرکت کمک می کند و همچنین راهی را برای پیشرفت در آینده هموار می سازد.

این مدل همچنین می تواند به عنوان یک ابتکار توسعه رهبری و یک پلتفرم تجزیه و تحلیل شخصی مورد استفاده قرار گیرد. این نه تنها به شرکت ها بلکه حتی به افرادی که این آنالیز را برای خود ترسیم می کنند، کمک می کند.

این مدل بسیار انطباق  پذیر است و می تواند با سازمان هایی که دارای چندین شعبه در مناطق مختلف جغرافیایی هستند، تطبیق داده شود.

اکنون اجازه دهید عوامل موثر در این آنالیز را بررسی کنیم.

نقاط قوت در تجزیه و تحلیل SOAR

نقاط قوت، عوامل مختلف در سازمان را که درست عمل می کنند تجزیه و تحلیل می کنند. به عنوان مثال، اگر برند کوکاکولا را مورد بررسی قرار دهیم، نام تجاری آن یکی از نقاط قوت اصلی آن برند است.

برخی از سوالاتی که می توان مطرح کرد عبارتند از:

چه چیزی ما را از رقبا متمایز می کند؟

کدام برند برتر از بقیه است؟

فرصت های تجزیه و تحلیل SOAR

گام دوم تجزیه و تحلیل، فرصت های موجود برای نام تجاری در بازار است. این همان مرحله سوم در آنالیزSWAT است. شرکت اذعان می کند که برخی از فرصت های فعلی وجود دارند که می توانند توسط سازمان مورد بررسی قرار گیرند و این همان چیزی است که سازمان می تواند بلافاصله برای آن اقدام کند. اما باید توجه کنید که با رشد سازمان، فرصت ها می توانند تغییر کنند.

ارائه انواع محصولات جدید، گسترش نام تجاری و بازاریابی، همه نمونه هایی از فرصت های موجود برای شرکت هستند.

برخی از سوالاتی که باید برای تصمیم گیری در مورد فرصت ها مطرح شوند، می تواند این موارد باشد:

چگونه می توانیم تجارت خود را افزایش دهیم؟

رقبای ما چگونه محصولات یا خدمات خود را ارائه می کنند و اینکه آیا ما در آن زمینه کمبود داریم؟

مشتریان ما چه چیزهای دیگری می خواهند که ما می توانیم ارائه دهیم؟

چه بازار یا محصولی را می توانیم بیشتر توسعه دهیم؟

چگونه مشتریان خود را حفظ کرده و آن ها را افزایش دهیم؟

به منظور طرح سوالات هوشمندانه تر می توانید از یک مشاور کسب و کار کمک بگیرید.

تجزیه و تحلیل برای پیشرفت کسب و کار

آرزوها در تجزیه و تحلیل SOAR

همه ما می دانیم که در ارائه ی استراتژی، چشم انداز نقش مهمی ایفا می کنند. این امر به این دلیل است که آن ها از قبل بدانند که می خواهد در بلند مدت به چه چیزهایی برسند.

برخی از سوالاتی که برای تصمیم گیری در مورد آرزوهای شرکت می توان مورد بررسی قرار داد:

ما عمیقا به چه چیزی اهمیت می دهیم تا بتوانیم به آن برسیم؟

می خواهیم در کسب و کار خود به چه هدفی برسیم و کجا می خواهیم آن را پیاده سازی کنیم؟

چه مزایایی می توانیم برای مشتریان خود به ارمغان بیاوریم تا مشتریان ما راضی باشند؟

آینده ما در حال حاضر چگونه است و در صورت لزوم چگونه می توانیم آن را تغییر دهیم؟

نتایج در تحلیل SOAR

مقالات معتبر به ما می گویند که همه نتایج باید خاص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی و مرتبط با زمان باشند. به همین ترتیب، شما باید راه های دستیابی به نتیجه را مشخص کنید.

برای مثال زمانی که گوگل تصمیم گرفت که نفوذ بیشتری در بازار داشته باشد و کاربران بیشتری را در پلتفرم خود جذب کند، بررسی کرد که چگونه می تواند هدف خود را به واقعیت تبدیل کند. به همین منظور، توانست جیمیل را راه اندازی کند و 100 میلیون کاربر را جذب کند. سپس توانست نقشه های گوگل را راه اندازی کند و حتی سیستم عامل اندروید را راه اندازی کرد و به نتیجه مورد نظر خود رسید.

بیان این نتایج از قبل و سپس مشاهده اینکه آیا آن ها به دست آمده اند یا نه، بینش استراتژیک بیشتری را برای شرکت به ارمغان می آورد و به شرکت می گوید که آیا در مسیر درستی قرار گرفته یا خیر.

برخی از سوالاتی که می توان برای تعیین نتایج مطرح کرد عبارتند از:

برای اندازه گیری پیشرفت خود باید چه آماری را دنبال کنیم؟

نتیجه ایده آل در بخش های مختلف چیست؟

چه منابعی برای دستیابی به نتایجی که بیان کردیم مورد نیاز است؟

چگونه استراتژی خود را برای دستیابی به اهداف تغییر دهیم؟

تفاوت بین تجزیه و تحلیل SWOT و تحلیل SOAR

تجزیه و تحلیل SWOT بیشتر به کل محیط کسب و کار و نقاط ضعف مختلف می پردازد. از طرف دیگر، تجزیه و تحلیل SOAR دارای دو عامل مشترک با تجزیه و تحلیل SWOT است که شامل نقاط قوت و فرصت ها می شود. با این حال، دو چیز که در تجزیه و تحلیل SWOT متفاوت است آرزوها و نتایج هستند.

این نشان می دهد که تجزیه و تحلیل SOAR بیشتر به عنوان یک تمرین داخلی برای شرکت محسوب می شود تا اینکه به محیط کسب و کار و ایجاد استراتژی توجه کند. تجزیه و تحلیل SWOT بیشتر در بازارهای بین المللی استفاده می شود.

به طور کلی، SWOT بسیار موثرتر از تحلیل SOAR است. به همین دلیل ساده، SWOT به شما کمک می کند تا نقاط ضعف خود را متوجه شوید. اگر یک ورزشکار بخواهد خود را در سطح حرفه ای ارتقا دهد، نمی تواند بدون درک نقاط ضعف خود این کار را انجام دهد. تحلیل SOAR ضعف یا تهدیدهای یک شرکت را تحلیل نمی کند. بنابراین، تجزیه و تحلیل SWOT می تواند برای تجزیه و تحلیل استراتژیک موثرتر باشد.

نحوه انجام این آنالیز

تجزیه و تحلیل SOAR را می توان در چند مرحله انجام داد:

اهداف

اهدافی را که می خواهید با این مدل به آن ها برسید تعیین کنید.

تیم

تیمی بسازید که به شما در تحلیل SOAR کمک کند. این ها می توانند مدیرانی مختلف با تجربیات و دیدگاه های متفاوت باشند.

خلاقیت

از ابزارهای خلاقانه برای ارائه بهترین ایده ها استفاده کنید. یک جلسه ی بحث آزاد داشته باشید تا بهترین و خلاقانه ترین ایده ها را ارائه دهید.

ایده

ایده ها را در یکی از چهار قسمت، نقاط قوت، فرصت ها، آرزوها و نتایج ترسیم کنید. این تضمین می کند که ایده های مناسبی دارید.

ویرایش

این تحلیل را طوری ویرایش کنید که عوامل کلیدی برای شما باقی بماند و سپس بتوانید با در نظر گرفتن نقاط قوت و فرصت های خود به اهداف  دست پیدا کنید.

تفویض اختیار و اجرا

پس از آن که مرحله ی نهایی آماده شد، باید افراد را برای انجام تک تک کارها  مسئول کنید. برنامه ها را به درستی اجرا کنید. با کسب اطلاعات بیشتر در علم بیزینس کوچینگ قادر خواهید بود تفویض تک تک کارها را با مدیریت بیشتری انجام دهید.

مسیر

مانند تجزیه و تحلیل SWOT ، تجزیه و تحلیل SOAR همواره باید دنبال شود تا مشخص شود آیا اهداف در حال دستیابی هستند یا خیر. اگر نه، باید مسیر را تغییر داد. در صورت دستیابی به اهداف، می توان فرصت ها و آرمان های جدید را هدف قرار داد.

در این مقاله از سری مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای، می توانید طی چهار مرحله به استراتژی مناسب در تصمیم گیری های اساسی سازمان دست پیدا کنید، فقط کافیست با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید