حداقل محصول قابل ارائه چیست؟

با استفاده از ام وی پی (MVP) یا حداقل محصول قابل ارائه، از طی کردن یک مسیر طولانی و گران قیمت برای رسیدن به نتایج ایده آل خود، جلوگیری خواهید کرد.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی تعریف MVP یا حداقل محصول قابل ارائه و کاربردهای آن می پردازیم.

حداقل محصول قابل ارائه چیست؟

حداقل محصول قابل ارائه، یا MVP ، محصولی با ویژگی های کافی برای جذب مشتریانی است که خواهان ایده های جدید هستند. در واقع، MVP می تواند به تیم تولید و توسعه محصول کمک کند تا در اسرع وقت بازخوردهای کاربران را برای تکرار و بهبود محصول دریافت کنند.

هدف از حداقل محصول قابل ارائه چیست؟

اریک ریس، که مفهوم حداقل محصول قابل ارائه را به عنوان بخشی از روش استارت آپ خود معرفی کرده است، هدف از MVP را اینگونه شرح می دهد: آن نسخه ای از یک محصول جدید است که به اعضای تیم اجازه می دهد حداکثر میزان بهره برداری از محصول را بررسی کنند. قبل از هر چیزی ارزیابی کنید که چه مواردی با بازار هدف شما مطابقت دارند؟ از این طریق می توانید خطرات تولید و توسعه ی محصول را کاهش دهید.

چگونه متوجه می شوید که یک طرح قابل اجرا برای راه اندازی دارید؟

در اینجا چند مرحله استراتژیک وجود دارد.

1- مطمئن شوید MVP برنامه ریزی شده با اهداف تجاری شما مطابقت دارد.

قبل از ارزیابی ویژگی های مورد نیاز، اولین قدم در توسعه MVP این است که مطمئن شوید محصول مورد نظر با اهداف استراتژیک تیم یا سازمان شما همخوانی دارد.

آیا در حال تلاش برای دستیابی به درآمد مشخصی در شش ماه آینده هستید؟ آیا منابع محدودی دارید؟ این سوالات ممکن است بر این امر تأثیر بگذارند که آیا اکنون زمان شروع توسعه MVP جدید است یا خیر؟ همچنین از خود بپرسید که این حداقل محصول چه هدفی را ارائه می دهد؟ آیا کاربران جدیدی را جذب می کند؟

2– شروع به شناسایی و حل مشکلات کنید.

اکنون که اطمینان حاصل کرده اید که برنامه های MVP با اهداف تجاری شما مطابقت دارند، می توانید به راه حل های خاصی که می خواهید محصول خود را به کاربران ارائه دهید، فکر کنید. به یاد داشته باشید، تنها می توانید مقدار کمی از قابلیت های MVP خود را اجرا کنید. باید تصمیم بگیرید که کدام قابلیت را در MVP خود بگنجانید. شما می توانید این تصمیمات را بر اساس چندین عامل تنظیم کنید.

3- قابلیت های MVP خود را به برنامه ای برای توسعه تبدیل کنید.

اکنون که موارد استراتژیک بالا را ارزیابی کرده اید و عملکرد حداقل محصول قابل ارائه خود را بررسی کرده اید، وقت آن است که وارد مرحله ی بعدی شوید. باید توجه داشته باشید که محصول باید قابل استفاده باشد. این بدان معناست که باید یکی از نیاز های مشتریان را رفع کند و تجربه کاربری با کیفیت بالا را ارائه دهد. آن باید یک محصول کارآمد باشد که اعضای تیم فروش شما توانایی فروش آن را داشته باشد.

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، به شما در انجام سریع و استراتژیک مراحل بالا کمک خواهد کرد.

سه ویژگی اصلی حداقل محصول قابل ارائه

1- ارزش آن به اندازه ای است که مردم مایل به استفاده از آن یا خرید آن هستند.

2- این مزایای کافی، مشتریان بالقوه را حفظ می کند.

3- یک تکنیک بازخورد برای توسعه محصولات را ارائه می دهد.

تیم توسعه دهنده MVP هیچ وقت زمان خود را صرف ایجاد ویژگی های فراتر نمی کند و هر ویژگی لازم دیگری را در طول زمان ایجاد می کند و خواسته های مشتریان را هنگام استفاده از محصول ارزیابی می کند. اگر بازخورد کاربران به طور قابل توجهی از پروژه اصلی متفاوت باشد، ممکن است باعث شود کیفیت محصول به طور چشمگیری بهبود پیدا کند یا حتی محصول کنار گذاشته شود. ویژگی این تکنیک، این است که مخاطبان می توانند چشم انداز یا هدف نهایی محصول را ببینند و بازخوردهای ارزشمندی را ارائه دهند. برای انجام این کار می توانید با ارائه ی پرسش نامه هایی، میزان رضایت کاربران را ارزیابی کنید.

 چه عواملی MVP خوبی را می سازند؟

برای توسعه حداقل محصول قابل ارائه، درک اینکه چه عواملی تاثیر گذار هستند، بسیار مهم است. در اینجا برخی از ویژگی هایی که باید روی آن ها تمرکز کنید، آورده شده است:

1- MVP باید از نظر مخاطبان هدف مناسب باشد. در غیر این صورت، کاربران آن را بی ارزش می دانند و از آن استفاده نمی کنند.

2- مخاطبان خاصی را هدف قرار دهد. از طریق بازاریابی گوشه ای یا نیچ مارکتینگ، می توانید افراد خاصی را مخاطب هدف خود قرار دهید.  

3- استفاده از آن آسان باشد. حداقل محصول قابل ارائه، باید اساسی ترین محصولی باشد که از آن بتوان برای اعتبار سنجی استفاده کرد.

تفاوت بین نمونه اولیه و MVP

اکثر مردم نمی توانند تفاوت بین نمونه اولیه و MVP را تشخیص دهند و در اکثر مواقع این دو عبارت به جای یکدیگر استفاده می شوند. نمونه اولیه، تجسم محصول مورد نظر یا یک مدل اولیه است که برای آزمایش یک فرآیند طراحی شده است. نمونه اولیه، یک طرح جدید را برای افزایش دقت کاربران و تحلیلگران، ارزیابی می کند.

MVP ، بهترین حالت یک نمونه اولیه است. MVP ، پس از آنکه تمام نظریه های خود را از طریق نمونه سازی اولیه و در نهایت اثبات مفهوم آن آزمایش کردید، ساخته می شود. در حالت ایده آل، شما نمونه ای را می سازید که می تواند بهبود یابد تا آن را به عنوان نسخه ای از یک محصول جدید با عموم به اشتراک بگذارید. نمونه سازی زمانی مفید است که قصد ایجاد MVP یا تصمیم به راه اندازی محصول نهایی را دارید. یک محصول می تواند چندین نمونه اولیه داشته باشد. نمونه انتخاب شده از نمونه های اولیه، حداقل محصول قابل استفاده را به وجود می آورد. MVP برای خدمت به مشتریان واقعی ساخته شده است، در حالی که نمونه اولیه فقط مورد استفاده سرمایه گذاران و توسعه دهندگان خدمات قرار می گیرد.

نمونه اولیه و حداقل محصول قابل ارائه

استفاده از رویکرد MVP راهی تضمین شده برای ساختن نرم افزارهای موفق است که پایگاه کاربران را به خود جلب کرده و محبوبیت خاصی بین مخاطبین هدف دارد. اگر ایده فوق العاده ای دارید، ممکن است به شما گفته شود که در هنگام شروع، باید یک محصول قابل استفاده با حداقل کیفیت را ایجاد کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر روش های ارائه ی محصولات به بازار هدف، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید