رفع تعارض در محیط کار

تعارض در محیط کاری

درگیرشدن و بحث کردن برای مردم چیز عجیبی نیست. بشر آن را در زندگی روزمره خود، با دوستان، خانواده و موارد دیگر تجربه کرده است.

در محل کار، تعارض باعث ایجاد ناامیدی، درد، ناراحتی، غم و اندوه و همچنین عصبانیت می شود. این یک جنبه طبیعی از زندگی است. در دنیای امروز، سازمان ها کارمندان خود را از مکان های مختلف جغرافیایی با زمینه های فرهنگی و فکری متفاوت و همچنین دیدگاه های مختلف استخدام می کنند. در یک محیط کاری که مردم دیدگاه های متفاوتی نسبت به مشکلات یکسان دارند، اختلافات اتفاق می افتد.

راه حل های حل تعارض در شرکت ها یکپارچه است  و به تشخیص یک تجارت خوب از یک تجارت بد کمک می کند. بنابراین، به عنوان یک صاحب کسب و کار، چه مراحلی را باید برای حل یک تعارض دنبال کنید؟ خوب، در ادامه چند روش وجود دارد که از طریق آن ها می توانید تعارضات را در محل کار مدیریت و حل کنید.

مشخص کنید که منشا درگیری از کجا است؟

اولین قدم برای حل تعارض پیدا کردن منبع آن است. مشخص کردن علت درگیری شما را قادر می سازد در وهله اول چگونگی رشد موضوع را درک کنید. علاوه بر این، شما می توانید هر دو طرف را راضی کنید تا اختلاف نظر داشته باشند، و برای انجام این کار، شما باید درباره نیازهایی که در هر دو طرف برآورده نشده اند، بحث کنید. همچنین، شما باید درک متقابل را تضمین کنید. سوالات خود را ادامه دهید تا زمانی که اطمینان پیدا کنید هر دو طرف درگیری موضوع را درک می کنند.

تعارض های رایج در محل کار

مکانی امن و خصوصی برای گفتگو پیدا کنید

بسیاری از افراد غالباً تعجب می کنند و می پرسند، “رویکرد حل مسالمت آمیز مشکلات چیست؟” برای داشتن یک مکالمه سازنده، باید محیطی را پیدا کنید که گفتگو با طرف مقابل برای شما امن باشد.

بنابراین، قبل از تلاش برای حل هر مسئله ای، مکانی امن و خصوصی برای گفتگو پیدا کنید. دفترهیچ یک از طرفین را انتخاب نکنید، و در حالی که در این مکان هستید، اطمینان حاصل کنید که طرفین فرصت کافی برای اظهار نظرات خود در مورد موضوع را دارند.

روند کارها را ارزیابی کرده و در مورد راهکارهای پیشگیری برای آینده تصمیم بگیرید

ارتباطات موثر باید در تجارت حاکم باشد. بنابراین، از خود بپرسید، “مرحله دوم ارتباط موثر چیست؟” دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که کارمندان با هم برای رسیدن به اهداف سازمانی کار می کنند. اگر این مسئله دوباره ظاهر شد، اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی دو نوع تعارض در محل کار وجود دارد:

وقتی عقاید، تصمیمات یا اقدامات افراد که مستقیماً به کار مربوط می شود با هم مغایرت دارند یا زمانی که دو نفر با هم کنار نمی آیند. مورد دوم اغلب “برخورد شخصیتی” نامیده می شود.

رفع تعارض در هر جنبه از تجارت اغلب می تواند مثمر ثمر باشد. گاهی اوقات، سازش می تواند برای تجارت بهتر از هر یک از ایده های اصلی باشد. درگیری از این نوع معمولاً شیوه های کار بهتری ایجاد می کند و تغییرات مثبتی را ایجاد می کند که در غیر این صورت هرگز رخ نمی داد.

از طرف دیگر، برخوردهای شخصیتی به ندرت مولد هستند. درگیری ممکن است با اختلاف در شیوه های کسب و کار آغاز شود و از آنجا به نفرت متقابل تبدیل شود.

این نوع تعارض در محل کار برای تجارت مضر است، زیرا می تواند منجر به کاهش بهره وری شود. در سطح فردی، درگیری در محیط کار استرس زا و ناخوشایند است. این اضطراب ممکن است به سایر حوزه های زندگی سرازیر شود و به عنوان مثال روابط شخصی را مختل کند.

به عنوان مدیر باید بررسی کنید که آیا تعارض، ناشی از برخورد شخصیت است یا به دلیل اختلاف نظر بر سر ایده ها، تصمیمات یا اقدامات تجاری شکل می گیرد. اگر درگیری مدت زیادی ادامه داشته باشد، حل آن ممکن است دشوار باشد.

برخی از سوالاتی که باید به آن ها فکر کنید:

آیا شما همیشه از شخص مقابل ناامید یا عصبانی می شوید، یا فقط وقتی که مسائل خاص مربوط به کار مطرح می شود؟

اگر از نظرات آن ها در مورد مسائل مربوط به کار عصبانی هستید، عصبانیت شما تا چه حد منطقی است؟

آیا اگر شخص دیگری در سازمان دیدگاه مشابهی داشته باشد، همین احساس را خواهید داشت؟

آیا به شخص مقابل احترام می گذارید؟

پیشنهاد میکنم بخوانید: احترام سلامت محیط کسب و کار را تضمین می کند

اگر درگیری ناشی از عقاید مخالف باشد، می توانید:

قدردانی کنید که دیگران نظرات متفاوتی دارند که درست مانند نظر شما معتبر است.

بررسی کنید که آیا مسئله واقعاً برای شما اهمیت خاصی دارد یا اینکه عدم علاقه شما به شخص مقابل نظر شما را سخت کرده است.

تصمیم بگیرید که هدف شما حل مسئله است، نه این که “برنده شوید”. آماده سازش باشید.

احساسات یا قضاوت های مربوط به شخص مقابل را کنار بگذارید و سعی کنید دیدگاه او را درک کنید.

اگر تعارض ناشی از درگیری شخصیتی باشد، به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت مگر اینکه نگرش و رفتار تغییر کند. ما برای شما پیشنهاداتی داریم از قبیل:

بپذیرید که افراد متفاوت هستند.

به این فکر کنید که چه مقدار انرژی را در بیزاری از طرف مقابل خود هدر می دهید و چگونه می توانید این انرژی را به روش های سودمندتری سرمایه گذاری کنید.

سعی کنید در برابر شخص مقابل منطقی و مودب یا حداقل بی طرف باشید.

در تلاش باشید تا محل کار خود را به محیطی دوستانه تبدیل کنید.

در نتیجه، درگیری بخشی از زندگی روزمره ماست. شما می توانید با خانواده، دوستان یا همکاران خود مخالف باشید. اما، مراحل مختلفی برای حل تعارض وجود دارد که می توان آن ها را پذیرفت تا اطمینان حاصل کنید که این مسئله قابل کنترل است. مدیریت و حل تعارض در محل کار در تحقق اهداف سازمانی ضروری است. بنابراین، اگر مشکلی دارید یا بین کارفرمایان خود اختلاف نظر وجود دارد، به دنبال راه های ایده آل برای مدیریت این شرایط باشید.

در هر سازمانی چالش ها و مشکلات بسیاری وجود دارد که شیوه مدیریت تاثیر زیادی در رفع آن ها دارد. هر شخصی به عنوان مدیر یک کسب و کار باید مهارت های مدیریتی خود را تقویت و بروز کند تا بتواند سازمان رو به پیشرفت و قوی داشته باشد. برای یادگیری مهارت های مدیریتی به صورت حضوری و یا غیر حضوری با ما در ارتباط باشید تا محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ای به شما در این راه کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید