احترام سلامت محیط کسب و کار را تضمین می کند

احترام یک نیاز اصلی برای یک محیط کار سالم است.

وجود احترام کار تیمی را ارتقا می بخشد و بهره وری و کارایی را در محل کار افزایش می دهد. این به کارمندان اجازه می دهد تا بدانند که به دلیل توانایی ها، کیفیت ها و موفقیت هایشان ارزش زیادی برایشان قائل هستند و نقش آنها در موفقیت شرکتشان مهم است.

مورد احترام و ارزش قرار گرفتن باعث ایجاد فرهنگ انجام کار مثبتی می شود که در آن کارمندان وفادار، متعهد و دارای انگیزه نقش دارند تا بهترین عملکرد را برای شرکت خود داشته باشند. کسانی که نسبت به دیگران احترام قائل نیستند، غیرحرفه ای هستند و سلامت شرکت خود را تهدید می کنند.

در این مقاله که یکی از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ، محمدرضا سلطانی است قصد داریم شما را با مزایای احترام گذاشتن در محیط کار آشنا کنیم.

معنای احترام در محیط کار

همیشه با مردم همانطور که می خواهید با شما رفتار کنند رفتار کنید. ممکن است دیگران در رفتار با شما مرتکب اشتباهاتی شوند که صرفاً درسی است برای آموختن. همکاران شما نگرانی ها و ناامنی های مشابهی دارند و هدف مشترک آن ها این است که بخواهند وظایف خود را با موفقیت انجام دهند.

احترام در محیط کار باعث ایجاد یک محیط کار سالم می شود. فرهنگ کار حرفه ای و محترمانه بهره وری و رشد را تشویق می کند. کارکنان به درستی کار می کنند چون می دانند برای ایده هایشان و همچنین نقششان در شرکت ارزش و احترام قائل هستند.

احترام برای شما احترام به ارمغان می آورد

تعیین احترام در محل کار

احترام را می توان در لحن صدای فرد، در ارتباطات غیر کلامی وی و در چگونگی خطاب قرار دادن شما شنید.

شما احترام را با توجه به نحوه برخورد سازمان، مقامات برتر و همکاران با خودتان قضاوت می کنید. این در چگونگی وضع قوانین و سیاست های جدید سازمان و معرفی آن ها به کارمندان و نحوه جبران، شناسایی و پاداش دادن به شما آشکار است.

احترام را می توان با توجه به اینکه هرچند وقت کارگران نظر شما را می پرسند، با شما در مورد هرگونه تغییری که می تواند شغل شما را تحت تأثیر قرار دهد قبل از اجرای آن مشورت می کنند و وظایف معنی داری که به شما محول می کنند متوجه شد.

نحوه احترام گذاشتن در محل کار

ایده های نشان دادن احترام در محل کار عبارتند از:

با ادب و مهربانی با همکاران رفتار کنید.

همکاران را به ابراز عقاید و ایده ها تشویق کنید.

قبل از بیان دیدگاه خود به صحبت های دیگران گوش دهید.

هرگز از شخص دیگر حرف نزنید و حرف او را قطع نکنید.

از ایده های همکاران برای تغییر یا بهبود کار استفاده کنید.

به کارمندان بگویید که شما از ایده آن ها استفاده کرده اید یا آن ها را به اجرای آن تشویق کنید.

هرگز به همکاران یا عقاید آن ها اهانت نکنید، از تحقیر استفاده نکنید.

مرتباً از کارمند انتقاد و قضاوت نکنید.

در تمام تعاملات در محل کار خود از زبان بدن، لحن صدا و رفتار و بیان خود آگاه باشید.

پیشنهاد می کنم بخوانید: زبان بدن اکسیر موفقیت برای مدیران

توانایی خود را برای تعامل با همکاران و سرپرستان بر اساس آگاهی که در برخورد با مردم و هوش هیجانی خود کسب کرده اید، بهبود ببخشید. این به شما کمک می کند تا با همدلی ارتباط برقرار کنید و کسانی را که با آنها کار می کنید بهتر درک کنید.

پیشنهاد می کنم بخوانید: هوش هیجانی کلید موفقیت یک مدیر

رفتار منصفانه و برابر با کارمندان داشته باشید. رفتار متفاوت با مردم می تواند آزار و اذیت، تبعیض و ایجاد محیط کار خصمانه کند.

همه همکاران را در جلسات، بحث ها، آموزش ها و رویدادها شرکت دهید. در حالی که هر شخصی نمی تواند در هر فعالیتی شرکت کند، اما یک نفر را به حاشیه نبرید، استثنا را کنار بگذارید.

از کارکنان تعریف و تمجید کنید.

احترام باعث بالابردن بازدهی تیم می شود

احترام باعث افزایش تعامل کارمندان می شود

تعامل کامل کارمندان هدفی است که همه مشاغل دوست دارند به آن برسند. اما مطالعات اخیر بر روی بیش از 350،000 کارمند آمریکایی نشان داد که فقط 30٪ به کار خود مشغول هستند. علاوه بر برخی از استراتژی های متداول برای الهام بخشیدن به کارمندان از کار خود، یکی از ساده ترین راهکارها احترام گذاشتن به اعضای تیم است.

احترام یک نیروی قدرتمند است. در یك نظرسنجی از بیش از 20،000 كارمند، متوجه شدند كه احترام بیش از همه رفتارهای مهم است كه منجر به تعامل و تعهد بیشتر كارمندان می شود.

کارمندان گزارش دادند که احترام از رهبران آن ها تأثیر مثبت قابل توجه تری نسبت به بازخورد مفید، اشتراک دیدگاه شرکت، یا حتی فرصت های پیشرفت شخصی و شغلی دارد.

یک فضای عادلانه ایجاد می شود

وقتی همکاران در محل کار نسبت به یکدیگر احترام بگذارند، احساس انصاف برقرار می شود و بروز خطر، آزار و اذیت عملاً از بین می رود.

وقتی یک مدیر به کارمندان خود احترام می گذارد، دیگر جایی برای آزار و اذیت و علاقه مندی به  قلدری وجود ندارد. در یک محیط محترمانه، ایجاد و تقویت روابط می تواند به عنوان پایه و اساس برای ارائه کار با کیفیت بهتر درک شود.

یک فضای امن با احترام ایجاد می شود

اشتراک دانش را بهبود می بخشد

گروهی از کارمندان محترم در تلاش برای ایجاد روابط، به طور خودکار شروع به اشتراک گذاری ایده با یکدیگر می کنند. در نتیجه دانش همزمان رشد می یابد و احترام متقابل افزایش می یابد. با انتقال بدون چالش اطلاعات و دانش، رشد فردی و همچنین افزایش بهره وری تیم حاصل می شود.

اهمیت احترام در محل کار

احترام یک شرط لازم برای یک محل کار سالم و حرفه ای است که در آن کارکنان برای انجام کاری که برای سازمان آنها معنی دار است احساس ارزش می کنند. یک محیط کار سالم می تواند ماندگاری کارمندان را افزایش دهد و اعتبار یک سازمان را به عنوان مکانی عالی برای کار افزایش دهد.

 

امیدوارم با خواندن این مقاله به اهمیت احترام در محیط کار پی برده باشید. می توانید از دیگر مقالات ما در زمینه کوچینگ، بیزینس کوچینگ، سیستم سازی و توسعه فردی نیز استفاده نمایید. اگر هنوز نقطه ابهامی در ذهنتان وجود دارد با ما در ارتباط باشید.

 

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • درود بر شما …در مورد مفهوم ارزش احترام در فضای سازمانی اگر مقدوره کتاب ، فیلم ، مقاله ، خاطره ، عکس و یا پادکستی در این مورد معرفی نمایید . سپاس

    • سلام وقتتون بخیر
      سپاس از توجه شما
      در این رابطه کتاب جامع آداب معاشرت در محیط کار نوشته پیتر پست و ترجمه شده مریم تقدیسی رو بهتون پیشنهاد میکنم

دیدگاهتان را بنویسید