حفظ مشتریان قدیمی یا جذب مشتریان جدید؟

برتری حفظ مشتریان قدیمی بر جذب مشتری های جدید

برای رسیدن به سود و توسعه کسب و کار یا استارت‌ آپ‌های خود باید هزینه‌هایی را انجام دهید. حال یک سوال شکل می‌گیرد که ما این هزینه را برای حفظ مشتریان قدیم خود انجام دهیم یا برای به دست آوردن مشتریان جدید؟

در پاسخ باید عنوان کرد که جذب مشتریان جدید هنگامی موثر است که تعداد مشتری‌های جدید فروشگاه افزایش پیدا کند. در مقابل مشتریان قدیمی خود به طور روزانه از تعداد آن‌ها کاسته شود. اگر بخواهیم این دو را در مقابل هم قرار دهیم در واقع ما حرکت مثبتی انجام ندادیم.

برتری حفظ مشتریان قدیمی بر جذب مشتری

صاحب‌نظران عرصه کسب و کار اعتقاد دارند که باید سیاستی در پیش گرفت که از یک سو مشتریان قدیم حفظ و از سوی دیگر مشتریان جدید به سوی کسب و کار شما جذب شوند.

پس می‌توان خیلی صریح و روشن عنوان کرد که حفظ مشتری‌های قدیم بر جذب مشتریان جدید از اولویت بالایی برخوردار است.

اگر شما در کسب و کار خود همواره به دنبال راضی کردن مشتری‌های قدیمی خود باشید، آن‌ها خود تبدیل به یک مبلغ خوب برای تبلیغ کار‌تان می‌شوند.

اگر می‌خواهید تا برند شرکت شما از اعتبار بالایی برخوردار شود، در حفظ و نگهداری مشتری خود کوشا باشید. شما باید به این مسئله که چه عواملی بر حفظ و جذب مشتری موثر است؛ را به خوبی بدانید و آن‌ها را در کار خود در نظر داشته باشید.

ارائه راهکار های لازم جهت حفظ مشتریان قدیمی

مطمئنا برای شما هم این مسئله پیش آمده است که از یک فروشگاهی خرید کردید، محصولات و خدمات ارائه شده از سوی آن‌ها برای شما رضایت بخش بوده است. حال اگر یکی از دوستان شما قصد خرید آن محصول را داشته باشد اولین جایی که به او پیشنهاد می‌دهید، فروشگاهی است که خود از آن خرید کردید و از خرید محصول نیز راضی هستید.

نکات لازم جهت حفظ مشتریان قدیمی

در ادامه مطلب نکاتی را به شما ارائه خواهیم داد تا به کمک آن‌ها بتوانید مشتریان قدیم کسب و کار خود را حفظ کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، در این زمینه اطلاعات لازم را به دست‌آورید.

1) علت ترک مشتریان قدیم را بیابید

پیدا کردن دلیل ترک مشتری قدیمی به شما کمک می‌کند که مشکل را بر طرف کنید تا از این بیش‌تر مشتریان قدیمی خود را از دست ندهید.

کاری که این زمان می‌توانید انجام دهید که علت ترک را از طریق‌ایمیل از او بپرسید. به‌ایمیل‌های شما احتمالا تعداد کمی پاسخ خواهند داد، ولی همان جواب‌ها در حفظ مشتریان دیگر به شما کمک می‌کند.

2) ارتباط صمیمی با مشتری

یکی از روش‌های نگهداری مشتری، ایجاد رابطه صمیمانه است. شما با ارائه محصول خود به او، محصول دیگری نیز به عنوان کادو بدهید. بر طبق تحقیقات این عمل شما در حدود ۴۵ درصد مشتریان قدیم شما را برای خدید مجدد از شما ترغیب خواهد کرد.

3) ارائه کارت وفاداری به مشتری

اگر بخواهید که مشتریان قدیم را حفظ و مشتری جدید جذب کنید، یکی از بهترین راه‌ها ارائه کارت وفداری است. این کارت‌ها قابلیت تخفیف و هدیه دارند، به این شکل که هر چه بیش‌تر مشتریان شما خرید کنند تخفیف بیش‌تری نصیب‌شان می‌شود و این کار انگیزه برای ورود به فروشگاه شما و خرید محصولات شما خواهد بود.

4) ارائه محصولات رایگان

از روش‌های جذب و حفظ مشتریان قدیم، اهدا محصولات فروشگاه یا شرکت به صورت محدود و البته رایگان به آن‌ها خواهد بود. هدیه‌های رایگان از محصولات جدید خود در نظر بگیرید تا مشتری‌های قدیمی را به سوی خود باز گردانید و دوباره از شما خرید کنند.

5) به روز‌رسانی رایگان

اگر محصولات ارائه شده از سوی شما به مشتری به گونه‌ای است که امکان به روز‌رسانی دارد؛ با ارائه خدمات رایگان در این زمینه مشتریان قدیمی خود را حفظ کنید. با این کار مشتری قدیمی شما، برای خرید محصولی دیگر، به شما مراجعه خواهد کرد.

6) تقسیم مشتری‌ها در بخش‌های مختلف

هر چقدر هم بگویید که مشتری‌های کسب و کار شما شبیه هم هستند، باز هم یک سری تفاوت‌هایی با هم دارند که این تفاوت‌ها باعث می‌شوند از محصولات شما به شکل و روش متفاوت بهره ببرند. پس یک بخش‌بندی ساده مشتری‌های کسب و کار‌تان به شما کمک بسیار در چگونگی حفظ آن‌ها خواهد کرد.

7) در نظر گیری اهداف مشتری

گاهی به دلیل اتفاقی در جامعه و حمایت یا عدم حمایت شما از این اتفاق، سبب می‌شود که شما مشتری قدیمی خود را از دست داده و شخص جدیدی نیز به سوی کسب و کار شما جذب نشود.

پس شما باید بر طبق اهداف اجتماعی جامعه حرکت کنید. از نکات مهم در روش نگهداری مشتری قدیمی توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی است. مثلا پایبند بودن کار شما به محیط زیست در جامعه مهم است و خود دلیلی برای مراجعه مجدد از سوی مشتری‌های قدیمی شما خواهد شد.

8) انجام مسابقه یا قرعه کشی

اگر می‌خواهید که میزان کمی هزینه کنید برای حفظ مشتری قدیمی، مسابقه یا قرعه کشی راه بیاندازید. بعد از برگزاری مسابقه، با انجام یک نظرسنجی کوتاه و مختصر در رابطه با مسابقه و قرعه کشی، بازخورد مشتر‌های خود را متوجه خواهید شد.

اجرا قرعه کشی به عنوان راهکاری برای حفظ مشتریان قدیمی

این برنامه و برنامه‌های شبیه به این در حفظ و اعتبار برند شما بسیار موثر خواهند بود. همینطور دلیلی برای ایجاد ارتباط با مشتری از طریق‌ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی همچون تلگرام یا اینستاگرام از سوی شما خواهد شد.

9) شراکت با کسب و کار دیگر

وقتی دو شرکت با هم شریک شوند، برند با ارزش‌تری شکل خواهد گرفت. محصولات تولیدی نیز از کیفیت بالایی برخوردار می‌شوند، در انتخاب شریک هم باید دقت کافی را داشته باشید. شرکتی که طرفداران بسیار و محصولات باکیفیت ارائه می‌دهد را انتخاب کنید، این گونه به میزان مشتریان خود بیافزاید.

ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتری

بیش‌تر مشاغل در همان ابتدا کار تمام وقت و هزینه خود را صرف ایجاد رابطه با مشتری جدید در اول راه، شکل‌گیری برند شرکت، تولید باکیفیت محصول و سرانجام کار فروش محصول می‌کنند.

در این جا ایجاد یک رابطه بلند مدت با مشتری حذف شده است. برای شکل‌گیری این رابطه بلند مدت؛ صادق بودن، خدمات‌رسانی به موقع و ایجاد حس رضایت بسیار موثر است. تمام تلاش خود را برای ایجاد رابطه بلند مدت با مشتری‌های خود به کار گیرید که خود تبلیغی برای مشتری جدید خواهد شد.

همچنین شما می‌توانید جهت آگاهی از راهکار‌های لازم برای حفظ مشتریان قدیمی از طریق برقراری ارتباط با محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی، مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید