تکنیک اسکمپر در کسب و کار

یکی از روش های موفق مورد استفاده در تفکر خلاق، تکنیک اسکمپر است.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی کاربرد و مزایای تکنیک اسکمپر می پردازیم.

استفاده از تکنیک اسکمپر بسیار ساده می باشد زیرا بر این ایده استوار است که تمام ایده های جدید در واقع اصلاح همان ایده های موجود هستند.

بیشتر مردم به دنبال ایده های خلاقانه ای هستند که بتواند از آن ها در ارتقای کسب و کار خود استفاده کنند، اما اغلب شکست می خورند. اسکمپر روشی است که می تواند به شما در به دست آوردن ایده های جدید از طریق چند چیز ساده کمک کند. این تکنیک می تواند به شما در نوآوری و بهبود کیفیت محصولات در بازار کمک کند.

تکنیک اسکمپر چیست؟

در بازار یا صنعت، رقابت به طور مداوم در حال افزایش است. مردم چیزهای جدید و ایده های جالبی را ارائه می کنند. ممکن است به دنبال روشی جالب باشید تا در بازار بهتر دیده شوید. اسکمپر روشی است که می تواند به شما در پیدا کردن ایده های جدید از طریق چند چیز ساده کمک کند. در هر حالت، این تکنیک می تواند به شما کمک کند تا محصولات خود را در بازار بهبود بخشید. در اینجا ما در مورد این روش کارآمد و نحوه ی عملکرد آن بحث خواهیم کرد.

پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید: تفکر خلاق و خلاقیت در مدیریت

منظور از اسکمپر چیست؟

هر کدام از حروف این تکنیک بیانگر یک اصطلاح است که به یک یا چند مرحله اشاره دارد:

1- جایگزین کردن

2- ترکیب کردن

3- سازگار کردن

4- اصلاح کردن

5- استفاده کردن از سایر موارد

6- حذف کردن

7- معکوس کردن

در اینجا کاربرد هر یک از این کلمات، قابل اجرا در هر کسب و کاری است.

1- جایگزین کردن

یکی از اصطلاحات پرکاربرد در تکنیک اسکمپر جایگزین کردن است. این اصطلاح فقط به برخی از ویژگی های محصول شما اشاره دارد، اینطور نیست که سریعا تصمیم بگیرید و برخی از ویژگی های محصول خود را تغییر دهید. استفاده از این امر مستلزم این است که مطمئن باشید که این ایده ی جدید برای محصول شما انقلابی به وجود خواهد آورد. در اینجا چند فاکتور اصلی وجود دارد که باید هنگام استفاده از این اصطلاح در محصول خود به دنبال آن ها باشید.

جدا از مشکلاتی که ممکن است در یک محصول وجود داشته باشند، باید به دنبال ویژگی های مورد انتظار در محصول نیز باشید. گاهی اوقات مردم انتظارات بسیار بیشتری از یک محصول دارند و از دست دادن هر ویژگی به این معنی است که محصول شما آنطور که باید در بازار مورد استقبال قرار نخواهد گرفت . بنابراین، فکر کردن به این موضوع می تواند به ایجاد ایده های جدید کمک کند.

همچنین باید به دنبال تغییر مواردی باشید که به قسمت های فیزیکی محصولات مربوط نمی شود. این می تواند شامل تغییر نام و قیمت محصول باشد تا مشتریان بیشتری را برای خرید محصول شما جذب کند.

2- ترکیب کردن

روشی دیگر برای نوآوری در بازار استفاده از روش ترکیبی است. ممکن است در مواردی مجبور باشید 2 محصول مختلف یا ویژگی های آن ها را با هم ترکیب کرده و یک محصول جدید بسازید. یکی از بهترین مثال‌های این اصطلاح این است که سازندگان وسایل آشپزخانه، ویژگی چندین محصول را در یک وسیله خلاصه می کنند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا مخاطبان خوبی به دست آورند.

به منظور توسعه محصولات خود، محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، راهکار های حرفه ای را برای رسیدن به جایگاه مورد نظر در بازار به شما ارائه می دهد.

3- سازگار کردن

اگر به دنبال استفاده از تکنیک اسکمپر برای ساخت محصولات خود هستید، این یکی از مهمترین بخش ها است. آن به این دلیل است که این بخش شما را به فکر چیزهایی می‌اندازد که باید با محصول خود تطبیق دهید تا از شر مشکل خلاص شوید. این ایده ها می توانند از عوامل بیرونی نشات بگیرند مانند:

ایده گرفتن از پتانسیل های موجود

ایده گرفتن از برخی محصولات دیگر

ایده گرفتن از محصولات رقبا

4- اصلاح کردن

گاهی اوقات روند فروش یک محصول در بازار عالی پیش می رود، اما هنوز تغییراتی لازم است. این می تواند به دلیل بازخورد مشتری در مورد محصول باشد. در اینجا مواردی وجود دارند که می توانید با کمک آن ها کیفیت محصول خود را بهبود دهید. امکانات و ویژگی ها، ارزش واقعی محصول شما هستند. اغلب اوقات شرکت ها به اضافه کردن ویژگی های جدید در محصولات خود ادامه می دهند، اما این باعث می شود قیمت ها بسیار بالا برود. اگر به دنبال اصلاح ویژگی های محصولات خود هستید، باید از خود بپرسید که آیا این ویژگی تفاوت چشمگیری در محصول شما ایجاد می کند یا خیر. در هنگام پرسیدن این سوال باید تمام ویژگی های جدید و قدیمی را در نظر بگیرید.

5- استفاده کردن از سایر موارد

این یک راه عالی دیگر برای ایجاد نوآوری و استفاده از تکنیک اسکمپر است. در این مرحله، شما باید بررسی کنید که چگونه می توانید یکی از ویژگی های محصول خود را پیاده سازی کنید و از آن برای موارد دیگر نیز استفاده کنید. در حالی که در حال بررسی این مرحله در مورد محصول خود هستید، باید به عوامل دیگری نیز توجه کنید که ممکن است بر محصول شما تأثیر بگذارند. برخی از آن ها به شرح زیر است:

چگونه ویژگی های جدید بر کاربران مختلف تأثیر خواهند داشت؟

آیا کاربران جدید می توانند از این محصول استفاده کنند؟

چه نوع افرادی علاقه مند به استفاده از این محصول خواهند بود؟

6- حذف کردن

گاهی اوقات حذف برخی از قطعات یا ویژگی ها از یک محصول گزینه ای است که می تواند کیفیت محصول شما را بهتر کند. در اینجا می توانید از خود بپرسید که چگونه با حذف یک ویژگی یا بخشی خاص، محصول خود را بهتر کنید؟

این به عملکرد آن قسمت و ویژگی وابستگی دارد. به عنوان مثال، در گذشته راندن خودروها بدون موتور غیر قابل تصور بود. اما الان ماشین های زیادی داریم که موتور ندارند و با برق کار می کنند. در این مثال، قطعه حذف شده موتور بود و با پایین آوردن هزینه های رانندگی به طرز باورنکردنی، صنعت خودرو را متحول کرد. هنگام کار باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

آیا این ویژگی روی عملکرد تأثیر می گذارد؟

این ویژگی روی هزینه تاثیر خواهد گذاشت؟

چگونه می توانم محصول را ساده تر کنم؟

حذف کردن در تکنیک اسکمپر

7- معکوس کردن

گاهی اوقات راه حل یک مشکل، پیش روی شماست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عملکرد محصولات یا ابزارها را درک کنید و سپس منابعی را که در اختیار دارید، ارزیابی کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود برای رهایی از هرگونه مشکل یا اضافه شدن ویژگی های جدید، طوفان فکری موثری انجام دهید.

با کسب مهارت های بیزینس کوچینگ نیز قادر خواهید بود با ترکیب کردن تکنیک اسکمپر با سایر تکنیک ها، کیفیت و مزیت محصولات خود را افزایش دهید.

بنابراین، از آنجایی که بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که در پردازش ایده‌ها ضعیف عمل می‌کنند، تکنیک اسکمپر به ارائه ی ایده های سریع و کارآمد کمک می‌کند.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر تکنیک های تفکر خلاق هستید، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید