رهبر عمل گرا

مواقعی وجود دارند که کلمات برای تکمیل یک کار کافی نیستند.

این یک عبارت بسیار رایج است که یک مفهوم بسیار مهم را که با زندگی ما مرتبط است توضیح می دهد: عمل گرا بودن.

در این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ می آموزیم که چگونه می توان روشهای رسیدن به عمل گرایی را در رهبری تقویت کرد و اینکه چه عواملی از بروز آن جلوگیری میکند.

در برنامه ریزی برای انجام کارها و انجام اقدامات دقیق برای تکمیل کار، زمان زیادی صرف می شود. در موارد خاصی نیز ممکن است زمان کافی برای برنامه ریزی نداشته باشید. در آن مواقع است که باید برنامه ریزی خود را کنار بگذارید و وارد میدان شوید. با کمک علم بیزینس کوچینگ و مدیریت زمان به راحتی می توانید از پس این چالش برآیید.

یک رهبر عمل گرا با هدف دستیابی به اهداف و پیشرفت، چشم اندازی را به همراه یک تیم به جلو هدایت می کند. با این حال، با توجه به یک برنامه شلوغ، تغییر مداوم در اولویت ها و محیط کاری پویا، اطمینان از اینکه تیم به اهداف خود می رسد و پیشرفت می کند، چالش برانگیز است.

بسیاری از رهبران نمی دانند که در میان فعالیت های مداوم روزانه، اجزای اساسی تیم ناشناخته و حل نشده باقی می مانند و مواردی مانند وضوح اولویت ها، پشتیبانی و منابع نادیده گرفته می شوند. با گذشت زمان، این اجزای کوچک و در عین حال حیاتی  تیم، باعث عدم بهره وری و تعامل می شوند.

این مجموعه از هفت اصل حیاتی رهبری برای پیشرفت فردی و جمعی است. چرا فردی و جمعی؟ رهبرانی که می توانند هم در سطح جمعی و هم در سطح فردی فکر کنند، موفق ترین رهبران عمل گرا هستند. کار گروهی موفق نیازمند آگاهی فردی و جمعی است.

از این سیستم هفت عنصر حیاتی برای تبدیل شدن به یک رهبر عمل محور استفاده کنید. یاد بگیرید نقاط کور رهبری خود را بشناسید تا تیم خود را به سمت پیشرفت فردی و جمعی سوق دهید.

پیشنهاد میکنم بخوانید: تفاوت بین مدیریت و رهبری چیست و چرا باید فرق بين مدير و رهبر را بدانیم؟

1- چشم انداز، هدف

چشم انداز، زیر ساختی برای رهبری عمل محور است. دلیل شفافیت چشم انداز  این است که هدف تیم شما واقعاً چیست و چگونه این هدف را در عمل انجام می دهید. چشم انداز شامل درک جمعی از ماموریت تیم و اقداماتی است که همه شما برای انجام آن مأموریت انجام می دهید. چشم انداز شامل مواردی است که تیم شما به شرکت یا سازمان کمک می کند و چگونگی اقداماتی که باید برای رسیدن به آن انجام بدهید را توضیح می دهد. این اولین نکته حیاتی است که هر رهبری باید در مورد آن دقیق باشد و بتواند برای تیم توضیح دهد.

2- پشتیبانی

پشتیبانی، عضو اساسی دیگری است که برای دستیابی به یک هدف کار می کند. یک تیم، مجموعه ای از افراد است که برای دستیابی به هدفی در یک سازمان با هم کار می کنند. با این حال، تیم ها دارای مولفه های انسانی هستند که متفاوت از انواع دیگر سیستم هایی است که شامل عملکرد انسان نمی شوند. بسیاری از رهبران این واقعیت را که انسان به پشتیبانی نیاز دارد را نادیده می گیرند. جنبه های مهم پویایی تیم در سطح فردی اتفاق می افتند. رهبرانی که برای نیازها و ترجیحات شخصی و حرفه ای اعضای تیم وقت صرف می کنند، موفق ترین هستند.

3- ساختار

ساختار، سومین عامل حیاتی است و چشم انداز شما را گسترش می دهد. این عامل، چشم انداز را به سطح فردی می رساند، تا اقدامات شما را از نظر اینکه چه کسی چه کاری انجام می دهد و چه زمانی کارها باید انجام شوند، تجزیه و تحلیل کند. تیم هایی که ساختار ندارند در جهات مختلف کار می کنند که احساس سردرگمی ایجاد می شود و باعث می شود زمان و انرژی هدر برود. برای جلوگیری از عواقب نبود ساختار، بهتر است از یک بیزینس کوچ حرفه ای کمک بگیرید.

4- ابزارها

ابزارها(سیستم ها و تجهیزات) منابعی هستند که تیم شما به طور مرتب از آن ها استفاده می کند. ابزارها گسترش توانایی های شما هستند. بسیاری از رهبران این امر مهم را نادیده می گیرند و ابزارهای خود را به اندازه کافی ارزیابی نمی کنند. زمان را صرف تجزیه و تحلیل و بهینه سازی این منابع کنید. با تیم خود کار کنید تا مطمئن شوید منابع لازم برای انجام بهترین کار خود را دارید.

5- زمینه

زمینه برای بسیاری از رهبران حیاتی ناآشنا است. با درک عمیق ماموریت و اهداف، آگاهی از چشم انداز شرکت و درک افراد دیگر و عملکردهای درون شرکت، اعضای تیم درک بیشتری از سودمندی و ارزش واقعی کار خود دارند.

6- انگیزه

بر اثر فشار کارهای روزمره، رهبران اغلب اهمیت انگیزه را فراموش می کنند. بدون قدردانی از زمان با هم بودن در یک تیم، اعضای تیم ارتباط خود را با کار و یک دیگر از دست می دهند. محیط های تیمی تبدیل به محیط های خصومت آمیز می شوند. همچنین وقت گذاشتن با هر یک از اعضای تیم به صورت جداگانه برای راهنمایی آن ها و فراهم آوردن فرصت هایی برای یادگیری و رشد ارزش به سزایی دارد.

ویژگی رهبران عمل گرا

7- آزادی

هدف نهایی حس آزادی است. آیا آزادی رهبری، حیاتی است؟ بله، حتی برای رهبران درون سازمانی، آزادی در عملکرد حیاتی است. آزادی لزوماً به این معنا نیست که شما شرکت را ترک کنید یا از همه مسئولیت ها و وظایف خود رهایی یابید. خبر خوب این است که هنگامی که با سایر عوامل حیاتی کار می کنید و تیم خود را به طور کامل تحت مالکیت خود قرار می دهید، به استقلال بیشتری دست می یابید. این شکل اساسی، آزادی نامیده می شود که باید به عنوان یک رهبر در جهت دستیابی به آن تلاش کرد. آزادی اغلب با انجام زمینه سازی به دست می آید که می توانید از رهبر و تیم خود استقلال و اعتماد بیشتری دریافت کنید.

در مورد هفت اصل حیاتی تأمل کنید. فکر می کنید شما و تیمتان در کدام قسمت می توانید از تمرکز بیشتری برای همسویی بیشتر و پیشرفت موثرتر استفاده کنید؟

چه عواملی باعث می شوند افراد عملکرد ضعیف تری داشته باشند؟

1- انگیزه نداشتن

هنگامی که انگیزه خود را در انجام یک کار خاص از دست می دهید، تمایلی برای انجام دادن آن نخواهید داشت.

این برای افرادی اتفاق می افتد که به راحتی در مورد یک چیز بیش از حد هیجان زده می شوند و به دنبال برنامه طولانی مدت می روند. وقتی برنامه کامل می شود، آن ها انگیزه خود را برای اجرای آن از دست می دهند زیرا با برنامه ریزی بیش از حد حواسشان پرت می شود.

2- اعتماد به نفس نداشتن

برای اینکه عمل گرا باشید، به اعتماد به نفس نیاز دارید. شما باید خودتان را باور داشته باشید.

برای بالا رفتن از نردبان موفقیت، باید به طور فعال مایل به ریسک کردن باشید.

3- کمال گرا بودن در مقابل عمل گرا بودن

تمایل داشتن به بی عیب و نقص بودن هیچ ضرری ندارد، اما پافشاری بیش از حد بر کمال می تواند باعث از دست رفتن فرصت های زندگی شود.

4- عادت به تعویق انداختن کارها

بسیاری از ما عادت داریم در آخرین لحظه کار را ترک کنیم، اما در واقع، شما اهمال کار هستید زیرا کارهای بسیار زیادی را پشت گوش انداخته اید که آن ها را انجام نداده اید.

بنابراین، برای تبدیل شدن به یک رهبر عمل گرا و هدایت تیمی کارآمد، باید از روش رهبری خاصی استفاده کنید و با استفاده از موارد فوق به خود و تیمتان انگیزه دهید. همچنین در این مسیر می توانید از توصیه های محمدرضا سلطانی، مشاور کسب و کار بهره ببرید.

اگر نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را با روش های حرفه ای تر در رهبری آشنا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید