راهکارهای مقابله با عملکرد ضعیف کارمند

اگر برخی از افراد تیم شما در بهترین حالت خود عمل نمی کنند، می توانند روحیه سایر کارمندان را نیز پایین بیاورند و بر اهداف کلی کسب و کار شما تأثیر بگذارند.

این مقاله از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ ، به بررسی راهکار های مقابله با عملکرد ضعیف کارمند می پردازد.

یافتن راه حلی برای این مسئله، هم برای خود و هم برای کارمند ضعیف اهمیت دارد.

هر مدیری، در مقطعی از حرفه خود، باید یاد بگیرد که چگونه با عملکرد ضعیف کارمند برخورد کند. چندین راه خوب و به همان اندازه راه های غیر مفیدی برای مقابله با این مسئله وجود دارد.

برخورد با کارکنان نالایق و ضعیف که از پیشرفت کردن امتناع می کنند بدترین چالش هر رهبر خواهد بود و متأسفانه، هیچ محل کاری از چنین افرادی که ممکن است عملکرد کل تیم را به تاخیر بیاندازند، مصون نیست. از آنجا که اخراج آن ها همیشه بهترین گزینه نیست، بهتر است علت اصلی مشکلات و ناتوانی آن ها را در ایفای وظایف خود دریابید.

شما باید ارزیابی کنید که عملکرد ضعیف کارمند ناشی از چه مواردی است؟ عدم توانایی، فقدان فرصت و یا حتی عدم انگیزه؟ تنها زمانی که بتوانید منبع اصلی  را دریابید، می توانید یک استراتژی برای تغییر روند خود ترسیم کنید.

رهبر بودن یک شغل تمام وقت است. برای اینکه یک رهبر موثر باشید، باید بدانید که چگونه عملکرد ضعیف افراد را به صورت حرفه ای مدیریت کنید؟

1- از خودتان سوال بپرسید

در حالت ایده آل، همه کارکنان باید آنچه را که از آن ها انتظار می رود را درک کنند و در واقع ممکن است حتی متوجه نشوند که عملکرد ضعیفی دارند.

این سوالات را قبل از پرس و جو از خود بپرسید:

آیا به همه کارکنان صریحاً گفته شده است که از آن ها چه انتظاری دارید؟

آیا آن ها درک می کنند که پیامدهای ناشی از عملکرد ضعیف کارمند چیست؟

آیا به آن ها آموزش منظم و واضح داده می شود؟

2- از برخوردهای احساسی خودداری کنید

نه شما و نه کارمند از سوالات متهم کننده یا رفتارهای تهدید آمیز بهره مند نخواهید شد. اطمینان حاصل کنید که هنگام مدیریت افکار خود و نزدیک شدن به موضوع، آرامش خود را حفظ می کنید.

3- آماده باشید

مطمئن شوید که قبل از صحبت با کارمند، شواهد و مطالب زیادی را جمع آوری کرده اید، بنابراین تا آنجا که می توانید حقایق را ارزیابی کنید. تا حد امکان در تفسیر و اندازه گیری عملکرد کارمند، دقیق عمل کنید.

4- در اسرع وقت با ضعف عملکرد مقابله کنید

اگر فوراً با یک کارمند ضعیف برخورد نکنید، این پیام را ارسال می کنید که این عملکرد یا رفتار قابل قبول است و این یک سابقه بد را، هم برای آن کارمند و هم بقیه اعضای تیم شما ایجاد می کند. پس از توجه به مسئله، باید سعی کنید در اسرع وقت با کارمند صحبت کنید.

با استفاده از ابزار های بیزینس کوچینگ و عارضه یابی، خواهید توانست هر چه زودتر، عملکرد کارمندان خود را افزایش دهید.

5- عوامل خارجی را در نظر بگیرید

اگر این مسئله به طور ناگهانی ظاهر شد، این احتمال وجود دارد که این امر ناشی از عوامل خارجی مانند زندگی شخصی کارمند است.

در نظر بگیرید که چه مدت این عضو، با سازمان شما کار می کند؟

6- تیم خود را آموزش دهید

شما باید اطمینان حاصل کنید که به همه اعضای تیم آموزش متناسب با جایگاه آن ها را می دهید، که انتظارات شما را از عملکرد آن ها برآورده می کند.

این آموزش مداوم باید به کارمندان شما دانش و مهارت های جدیدی اضافه کند که برای کسب و کار در طولانی مدت مفید واقع شود.

محمدرضا سلطانی ، بیزینس کوچ حرفه ای ، با در نظر گرفتن آموزش های یک ساله برای هر کارمند، مهارت های لازم را به کارمندان شما می آموزد.

مستقیماً از کارمندان بپرسید که آیا آن ها مایلند درباره ی موقعیت شغلی خود بیشتر بدانند؟ آیا آن ها احساس می کنند که دانش و مهارت های کافی برای این شغل را دارند؟

بهبود عملکرد ضعیف کارمند

7- انگیزه کارمندان خود را درک کنید

شما باید مرتباً وقت بگذارید تا کارمندان خود را بهتر بشناسید. از آن ها سوالاتی مانند این موارد بپرسید:

اهداف و آرزوهای بلند مدت شما چیست؟

دوست دارید در یک سال آینده به کجا برسید؟

با جمع آوری پاسخ ها، اکنون می توانید از انگیزه های کارمندانتان مطلع شوید.

از این کارمندان بپرسید که آیا می دانند چگونه کار آن ها بر کار هم تیمی ها و بر کل تجارت تأثیر می گذارد؟  به طور شفاف برای آن ها توضیح دهید که هدف سازمان در دستیابی به چه مواردی است و آن ها در این ماموریت چه نقشی دارند؟

وقتی به کارکنان خود درک جامع تری از اهداف سازمان می دهید، به نوبه خود، مشارکت بیشتری فراهم می شود.

8- از آن ها در مورد مدیریت سوال کنید

یک تکنیک عالی این است که از کارمند ضعیف بپرسید که چگونه شما به عنوان مدیر می توانید به او در عملکرد بهتر کمک کنید؟ این رویکرد ممکن است به آن ها این امکان را بدهد که در مورد آنچه که فکر می کنند به آن نیاز دارند صحبت کنند.

9- فرآیند پیگیری را ترتیب دهید

مدیران بزرگ همیشه پس از بحث در مورد عملکرد، کارکنان را پیگیری می کنند. پس از توافق در مورد اهداف، اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب پیشرفت کارمند مورد نظر را ارزیابی کنید. اگر از او خواسته شده تا در یک تاریخ معین کاری را انجام دهد، مطمئن شوید که آن را انجام داده است.

نشان دادن علاقه به کار، می تواند فرهنگ و روحیه شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

10- به پیشرفت کارمندان توجه کنید

اطمینان حاصل کنید که پیشرفت و ارتقای عملکرد کارمندان خود را بررسی می کنید. یک روش مطمئن برای از بین بردن انگیزه کارمندان این است که هرگز از کارهای انجام شده آن ها تا به امروز قدردانی نکنید.

همچنان به ارائه بازخورد در مورد عملکرد و پاداش دادن به کارکنان در موارد مرتبط ادامه دهید.

برخورد با یک کارمند ضعیف برای بقیه اعضای تیم نیز مهم است. این اعضای سخت کوش اگر ببینند همکاران خود بدون در نظر گرفتن هیچ گونه عواقبی از کیفیت کار خود کم کرده اند، از انجام وظایف خود فرار می کنند.

بنابراین، هیچ مدیری نمی خواهد با مشکلات عملکردی کارمندان روبرو شود، با این حال این مسئله که به عنوان یک رهبر یاد بگیرید چگونه با یک کارمند ضعیف کار کنید، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر چالش های مدیریتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید