استرس خود را شکست بده

استرس بخشی از انسان بودن است و می تواند در انجام کارها به شما انگیزه دهد.

حتی استرس های زیاد ناشی از بیماری جدی، از دست دادن شغل، مرگ در خانواده یا یک واقعه دردناک زندگی می تواند بخشی طبیعی از زندگی باشد. ممکن است احساس ضعف یا اضطراب کنید و این برای مدتی نیز طبیعی است.

اگر بیش از چندین هفته احساس ناراحتی یا اضطراب کردید یا اگر این امر باعث تداخل در زندگی یا کار شما شود با پزشک خود صحبت کنید. درمان، دارو و سایر استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند.

استرس، پاسخ بدن شما به تغییرات زندگی شماست. از آنجا که زندگی شامل تغییر مداوم است از تغییرات روزمره معمول مانند رفت و آمد از خانه به محل کار تا سازگاری با تغییرات عمده زندگی مانند ازدواج، طلاق یا مرگ یکی از عزیزان است نمی توان استرس را به طور کلی از بین برد.

هدف شما نباید از بین بردن تمام استرس ها باشد بلکه از بین بردن استرس های غیرضروری و مدیریت موثر بقیه استرس ها اهمیت دارد. برخی از دلایل عمده برای استرس وجود دارد که بسیاری از مردم آن ها را تجربه می کنند، اما در هر فرد متفاوت است.

استرس کاری، پیامدهای قابل توجهی در سلامتی دارد که از نسبتاً خوش خیم (مانند سرماخوردگی) تا بالقوه جدی (مانند بیماری قلبی و سندرم متابولیک) متغیر است.

در حالی که استرس در محل کار معمول است، یافتن یک شغل کم استرس بسیار سخت است. یک رویکرد واقع بینانه تر، اتخاذ راهکارهای مقابله ای موثر برای کاهش استرس در شغل فعلی خود است. در اینجا برخی از تکنیک های کنترل استرس گفته می شود.

روزت را در جهت درست شروع کن

بسیاری از افراد پس از کشمکش برای ترغیب بچه ها برای رفتن به مدرسه و تعلیم دیدن، طفره رفتن از ترافیک و مبارزه با خشم جاده ها و قهوه خوردن به جای یک صبحانه سالم، سر کار می آیند و از قبل تحت فشار قرار دارند. این باعث می شود آنها در محیط کار واکنش بیشتری نسبت به استرس نشان دهند.

ممکن است وقتی یک صبح پر فشار دارید تحت تأثیر استرس محیط کار نیز قرار بگیرید. وقتی روز خود را با برنامه ریزی، تغذیه مناسب و نگرش مثبت شروع می کنید، ممکن است دریابید که استرس شغل شما کاهش می یابد.

سعی کنید الزامات کاری واضحی داشته باشید

عاملی که در فرسودگی شغلی موثر است، الزامات نامشخص کارمندان است. اگر دقیقاً نمی دانید از شما چه انتظاری می رود، یا اگر ملزومات مربوط به نقش شما با کم توجهی تغییر می کند، ممکن است دچار استرس شدید شوید.

اگر متوجه شدید که هرگز نمی دانید کاری که انجام می دهید کافی است یا خیر، ممکن است گفتگو با سرپرست خود به شما کمک کند. می توانید در مورد راهکارهای خود با آنها صحبت کنید. این می تواند استرس شما را تسکین دهد!

امروزه در کسب و کارهایی که سیستم سازی اجرا شده است تمام وظایف هر نیرویی به صورت واضح و شفاف مشخص شده است. این موضوع نیز می تواند به کم شدن سردرگمی کارمندان کمک کند.

از درگیری دور بمانید

درگیری بین فردی، به سلامتی جسمی و روحی شما آسیب می زند. فرار از درگیری میان همکاران ممکن است دشوار باشد، بنابراین بهتر است تا آنجا که می توانید از درگیری در محل کار خودداری کنید.

در صورت امکان سعی کنید از افرادی که با دیگران تعامل خوبی ندارند اجتناب کنید. اگر به هر حال درگیری شما را پیدا کرد، مطمئن شوید که می دانید چگونه به درستی از پس آن برآیید.

منظم باشید

حتی اگر شما به طور طبیعی فرد بی نظمی هستید، برنامه ریزی برای ادامه کار می تواند استرس شما را در کار بسیار کاهش دهد. منظم بودن به معنای عجله کمتر صبح برای جلوگیری از تأخیر و همچنین عجله کمتر برای بیرون آمدن در پایان روز است.

منظم نگه داشتن خود همچنین می تواند به معنی پرهیز از اثرات منفی شلوغی و کارآیی بیشتر در کار باشد.

راحت باشید

یکی دیگر از عوامل استرس آور در محل کار، ناراحتی جسمی است که اغلب مربوط به مکانی است که بیشتر کارهای روزانه خود را انجام می دهید (مانند میز کار).

اگر فقط چند دقیقه روی صندلی ناراحت کننده ای بنشینید ممکن است متوجه استرس خود نشوید، اما اگر وقتی در محل کار خود هستید عملاً روی آن صندلی زندگی می کنید، ممکن است کمر درد داشته باشید و نسبت به استرس واکنش بیشتری نشان دهید. به همین خاطر حتی موارد کوچک مانند سر و صدای دفتر می توانند باعث حواس پرتی شوند و باعث احساس ناامیدی در شما شوند. برای ایجاد یک فضای کاری آرام، راحت و آرامش بخش، آنچه می توانید انجام دهید.

چند وظیفه ای را فراموش کنید

چند وظیفه ای یک بار به عنوان یک روش خارق العاده برای به حداکثر رساندن وقت و انجام کارهای بیشتر در یک روز اعلام شد. با این وجود، مردم سرانجام فهمیدند که اگر گوشی به گوششان باشد و همزمان محاسبات انجام دهند، سرعت و دقت آنها اغلب آسیب می بیند.

یک احساس خاص “گیج کننده” وجود دارد که ناشی از تقسیم تمرکز شما است و برای اکثر افراد خوب عمل نمی کند. به جای اینکه چند وظیفه ای انجام دهید تا در بالای وظایف خود باقی بمانید، یک استراتژی شناختی دیگر مانند تکه تکه کردن وظایف را امتحان کنید.

قدم بزنید

بسیاری از افراد اثرات سو زندگی کم تحرک را احساس می کنند. با انجام برخی ورزش ها در زمان استراحت می توانید با اثرات جسمی و روحی استرس کار مبارزه کنید.

اگر برنامه شما این اجازه را بدهد، ممکن است در طول روز کوتاه استراحت کنید. این می تواند به شما کمک کند تا بخار ناشی از خستگی خود را از بدن خارج کنید و روحیه خود را بالا ببرید.

کمال گرایی را کنترل کنید

یک فرد با مهارت بالا ممکن است احساس خوبی در مورد خود ایجاد کند و به شما کمک کند در کار خود سرآمد باشید، اما کمال گرا بودن می تواند مشکلاتی را برای شما و اطرافیان ایجاد کند.

شاید هر بار نتوانید همه کارها را به خوبی انجام دهید به خصوص در یک کار شلوغ و سریع احساس استرس به سراغتان می آید. یک استراتژی خوب برای جلوگیری از دام کمال گرایی همیشه این است که فقط تلاش خود را انجام دهید و وقت خود را برای تبریک گفتن به تلاش خود اختصاص دهید. ممکن است دریابید که نتایج شما بهتر است و در هنگام کار استرس بسیار کمتری خواهید داشت.

تاثیر موسیقی در رفع استرس

به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی مزایای زیادی به همراه دارد و می تواند روشی موثر برای از بین بردن استرس قبل، حین و بعد از کار باشد. پخش یک آهنگ نشاط آور هنگام صبحانه می تواند به شما کمک کند روز تعطیل را برای تعامل با افراد زندگی خود آماده کنید. به همین ترتیب، مقابله با استرس در یک روز طولانی به کمک موسیقی مورد علاقه خود در هنگام  رانندگی می تواند به شما کمک کند تا وقتی به مکان مورد نظر می روید، استرس خود را کاهش دهید.

برای داشتن بازدهی بیشتر در محیط کار باید بتوانید با استرس خود مقابله کنید و از تنش ها دوری کنید.

در اکثر کسب و کارهایی که یک بیزینس کوچ حضور دارد با شناسایی خلق و خو و سطح عملکرد و بازدهی کارمند ها می تواند راهکارهایی را به آن کسب و کار ارائه دهد که محیطی بدون تنش و همراه با آرامش برای کارمندان ایجاد شود.

اگر کارمندان شما بازدهی دلخواه شما را ندارند می توانید با ما در ارتباط باشید تا از راهکارهای بیزینس کوچ حرفه ای، محمدرضا سلطانی در کسب و کارتان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید