اصول اولیه مشتری مداری که باعث جلب رضایت مشتریان می گردد

با استفاده از این 10 اصول اولیه مشتری مداری می توانید در عرصه رقابت جذب مشتریان بدرخشید

 

از آنجایی که مشتریان نقش اصلی در بقاء کسب وکار را دارند، برای موفق شدن در بازار داغ رقابت تبدیل کردن مشتریان به مشتریان دائمی امری ضروری است و کوچک ترین مسئله که باعث نارضایتی یک مشتری گردد منجر به قطع ارتباط او با شما و جذب آن توسط رقیبتان می شود. امروزه در دنیای رقابت، که با سرعت در حال گسترش است هدف تمامی صاحبین کسب وکار جلب اعتماد و رضایت مشتریان می باشد. شما نیز می توانید با یادگیری این 10 اصول اولیه مشتری مداری و اولویت قرار دادن نیازهای مشتری، توجه به کیفیت محصولات و نحوه ارائه خدمات به مشتریان دراین عرصه رقابت بدرخشید. شما دراین مقاله از مقالات آموزش بیزینس کوچینگ یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید مشتریان خود را وفادار سازید.

 

تصویری از دکتر دمینگ‌ در حال گفتن مطلب در مورد اصول اولیه مشتری مداری

 

دکتر ادوارد دمینگ:

مشتری مهمترین عنصر در زنجیره های تولیدی و خدماتی است

 

 

طبق آمار هر مشتری که از محصولات و خدمات شما رضایت نداشته باشد آنرا میانگین به 15 نفر انتقال می دهد که این خود باعث از دست دادن بخش بزرگی از مشتریان در بازه زمانی می شود. و اگر صاحب کسب وکار نتواند رضایت مشتری را کسب کند دیر یا زود از بازار حذف خواهد شد.

در نخست با مفهوم مشتری مداری آشنا می شویم

مشتری مداری به زبان ساده اینگونه بیان می شود که شما بتوانید به مشتری علاوه بر خدماتی که نیاز وی را برطرف می سازد ارزش هایی را بدهید که نه تنها باعث رضایت از شما شود بلکه شما را نیز به بقیه معرفی کند و رابطه پایداری بین شما و آنها شکل گیرد.

تصویری از والت دیزنی

 

والت دیزنی می‌گوید:

    کارتان را آنقدر خوب انجام دهید که مشتری‌ها مایل باشند دوباره شما را ببینند و دوستانشان را با خود همراه کنند.

 

 

 

شما می توانید به قلب مشتریان نفوذ کنید و به راحتی رضایت آنها را جلب کنید. پس برای اینکه در عرصه رقابت بدرخشید فرصت را از دست ندهید و این 10 اصول اولیه مشتری مداری را در کسب وکارتان پیاده سازی کنید.

  • مهمترین اصل در اصول اولیه مشتری مداری ، (همیشه حق با مشتریان است) می باشد

همیشه حق با مشتری است ( The customer is always right )، این شعاری است که کارکنان یک مجموعه را به سمت تلاش و ارائه خدمات با کیفیت سوق می دهد و همواره کارکنان در مسیر کسب رضایت و خشنود سازی مشتری گام بر می دارند. شما می توانید با پیروی از این اصل، کسب و کارتان را رشد و توسعه دهید. شما می توانید بر روی جملات مثبت و پرانرژی که مشتریان را خوشحال می کند تمرکز کنید آنها را در مراسم های مختلف یاد کنید و روش های مختلف برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی را آموزش ببینید. البته این نکته را باید در نظر بگیریم که ما با این اصل می خواهیم خدمات و محصولات خویش را با بیشترین کیفیت و ارزشی متفاوت به مشتریان ارائه دهیم نه اینکه درخواست‌های نامعقول و دور از دسترس آنها را اجرا کنیم.

 

تصاویری از یک بیزینس کوچ در حال توضیج اصول اولیه مشتری مداری

 

  • رفتار درست با مشتریان

رفتار درست با مشتریان را چاشنی کار خود قرار دهید. هنگامیکه مشتریان نیازشان کاملا برطرف شده و خشنود می شوند، تجربه خرید از شما را میانگین با 3 نفر در میان می گذارند. اینگونه علاوه براینکه آنان مشتریان دائمی شما شده اند، شما را نیز به دیگران معرفی می کنند. لذا در هنگام ارتباط با مشتری گمنام نمانید و خود را معرفی کنید، رفتاری دوستانه داشته باشید و از رسمی بودن دوری کنید.

  • احترام به مشتری

شما در اصول اولیه مشتری مداری باید به این نکته توجه کنید که مشتری یک انسان است. یعنی احترام گذاشتن شما به مشتری نباید بستگی به خرید وی داشته باشد. شما موظف هستید که به دیگران احترام بگذارید پس چه مشتری از شما خرید کند چه خرید نکند باید در محل کسب وکار شما مورد احترام قرار گیرد. اما با این وجود یک سوم از مردم، در هنگام خرید رفتار توهین آمیز و بی تفاوتی فروشندگان را تجربه کرده اند.

آیا می دانستید تبلیغ دهان به دهان یکی از سریع ترین و موثرترین تبلیغاتی است که برای یک کسب وکار میتواند رخ دهد و تا مدت ها اعتبار و آبروی کسب و کار را تحت شعاع قرار دهد؟ شما باید به مشتریان فرصت دهید تا مشکلات خودشان را با شما در میان بگذارند و با استفاده از این روش می توانید جلوی تکرار شدن مجدد رفتارها و اقداماتی که باعث نارضایتی مشتری می شود را بگیرید.

  • خوب گوش دهید

چهارمین اصل از اصول اولیه مشتری مداری خوب گوش کردن است. داشتن گوش شنوا ابزاری سودمند در جهت پیشرفت و توسعه شما می باشد. شما با داشتن گوش شنوا می توانید اکثر مشکلات خویش را حل کنید. هنگامی که مخاطب مشتریان هستید می بایست تمامی صحبت های آنها را با دقت گوش کنید. ایده ها وانتقادات مشتریان را دنبال کنید تا بتوانید تغییرات لازمه را برای کسب رضایت شان اعمال کنید.

  • جلب رضایت مشتری

هرگز فراموش نکنید که کسب رضایت مشتری وظیفه شماست. زیرا رضایتمندی مشتری، پیشرفت کسب وکار شما را تضمین می کند. شاید برایتان جالب باشد که اولین دلیل برای از دست دادن مشتری عدم رضایت مشتری از خدمات و محصولی است که ارائه کرده اید. شما با رعایت اصول اولیه مشتری مداری باید به مشتری خود اطمینان دهید که همه جانبه حامی آنها هستید و خدماتی بی نقص ارائه می دهید. شما باید با تمرکز بر راه های ارتباطی اعم از سایت، پیامک، رسانه های اجتماعی، بروشور و کاتالوگ مشتریان را از محصولات،جوایز و فروش فوق العاده خود با خبر سازید تا از نتایج بسیار خوبی بهره مند شوید.

  • ارزش قائل شدن به مشتریان

هنگامیکه به مشتریان خود ارزش می دهید وفاداری آنها به صورت چشمگیری افزایش می یابد. شما می توانید با استفاده از ایده ها، پیشنهادات وانتقادات مشتریان، درخواست های منطقی آنان که قابل پیاده سازی باشد را عملی کنید و در مورد آن نیز نظرسنجی کنید. بگذارید مشتریان در پیشرفت شما سهیم باشند. با بدست آوردن اعتماد و محبت آنان علاوه بر رشد و توسعه کسب وکارتان باعث ایجاد حس زیبا در شما می شوند. شما باید با استفاده از این اصل مشتریان ناراضی که رقبا شما نتوانستند رضایت آنها را جلب کنند را جذب کنید که نتیجه آن اثر فوق العاده ایی در کسب و کارتان دارد.

  • ایجاد اعتماد در مشتریان

یکی از اصلی ترین سرمایه صاحبین کسب وکار اعتماد مشتریان نسبت به کسب وکار است. به همین دلیل در اصول اولیه مشتری مداری جزء مهمترین اصل شناخته می شود زیرا تمامی تلاش ها برای رضایت مندی و حفظ اعتمادی است که آنان دارند. پس می بایست با مشتریان خود صادق بوده و آنان را در جریان تمامی فعالیت ها، چه مثبت و چه منفی بگذارید. در مورد مشتریان خود تحقیق کنید و آنان را مورد بررسی قرار دهید و سپس استراتژی بچینید و تغییرات کسب وکار خود را اعمال کنید. این کار اهمیت بالایی دارد زیرا جلب اعتماد سال ها طول می کشد و از بین رفتن آن فقط چند ثانیه زمان نیاز دارد.

  • صادق باشید

اگر در فرایند ارائه خدمات و محصولات به مشتریان مشکلی پیش آمد آنان را با خبر سازید. با مشتریان صادق بوده و از انتقادات و نظرات آنان نترسید. اشتباهات خود را اصلاح کنید و از تکرار آنها دوری کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که بدون صداقت، هیچ کاری از پیش نمی رود.

  • عملی ساختن سخنان خود

برای جلب رضایت و انتظارات مشتریان ثابت قدم باشید. پیگیرسخنان خود باشید. وعده هایی را که به مشتریان می دهید را در زودترین زمان ممکن انجام دهید.

 

اف.دبلیو. نیکل - اصول اولیه مشتری مداری

 

 

 

اف.دبلیو. نیکل می‌گوید:

وقتی به ریشه‌ی کلمه‌ی موفقیت رجوع کنید می‌فهمید که موفقیت یعنی سرسختانه پیگیر بودن.

 

 

  • قدردان باشید

نکته آخر اصول اولیه مشتری مداری این است که همه ما از این که فردی مهم تلقی شویم خوشنود می شویم. پس شما نیز به مشتریان این حس را با قدردانی از آنها بدهید. با ایجاد حس مهم بودن در مشتریان می توانید کسب و کار خود را متحول سازید.

از صبر و شکیبایی شما در خواندن این 10 اصول اولیه مشتری مداری سپاسگزاریم. هدف از مقالات آموزشی بیزینس کوچینگ و سیستم سازی که در سایت محمدرضا سلطانی، بیزینس کوچ حرفه ایی قرار گرفته است بالا بردن مهارت های شما و شفاف سازی سیستماتیک کسب و کارتان می باشد. امیدوارم با خواندن مقالات آموزش بیزینس کوچینگ و بکار گرفتن نکات بتوانید کسب وکار خود را رشد و توسعه دهید. و هرگاه نیازمند مشاور بیزینس کوچینگ بودید می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید