اهمیت دکور در موفقیت فروشگاه مبلمان

صنعت مبل‌سازی در ایران، چندین سال است که روی کار آمده و موفقیت قابل دیدی نیز داشته اما نکته‌ای که تاثیر زیادی روی صنعت مبل‌سازی در ایران به جا گذاشته؛ اهمیت دکوراسیون در این صنعت بوده که بر موفقیت فروشگاه مبلمان نیز تاثیرگذار است.

قبل از بیان راه حل‌های ایجاد دکوراسیون مناسب برای تاسیس فروشگاه مبلمان و موفقیت فروشگاه مبلمان به عواملی می‌پردازیم که می‌توانند هر گونه فروشگاهی را با دکوراسیون داخلی مناسب، چشمگیر کنند.

تاثیر دکوراسیون داخلی بر موفقیت فروشگاه مبلمان

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که همه ما در ابتدای خرید خود به آن توجه می‌کنیم؛ فروشگاهی با دکوراسیون داخلی زیبا و چشمگیر است، زیرا دکوراسیون، اولین آیتم قابل توجه در فروش مبلمان است.

امروزه صنعت مبل‌سازی در ایران به پیشرفت‌های متعددی نه فقط در مرحله ساخت، بلکه در مرحله فروش کالا نیز رسیده است.
از جمله مواردی که منجر به موفقیت فروشگاه مبلمان می‌شود، ایجاد نور پردازی و چیدمان محصولات به گونه‌ای است که مشتری را ترغیب به بازدید از مبلمان کند.

دکوراسیون داخلی به عنوان فاکتور اصلی در موفقیت فروشگاه مبلمان

تحقیقات نشان می‌دهند، اکثر افراد هنگام ورود به فروشگاه، در ابتدا به سمت راست خود توجه می‌کنند؛ به همین دلیل اکثرا دکور‌های خاص‌تری را برای سمت راست فروشگاه در نظر می‌گیرند.

عوامل مهم و تاثیر‌گذار در موفقیت فروش مبلمان

در ادامه به مواردی که به ظاهر جزئی هستند، اما برای تاسیس فروشگاه مبلمان از عوامل مهم در موفقیت فروشگاه مبلمان به حساب می‌آیند؛ می‌پردازیم.

1) ابعاد فروشگاه، اصلی مهم در چیدمان

برای تاسیس فروشگاه مبلمان از مهم‌ترین اصل‌ها، ابعاد فروشگاه است، به گونه‌ای که ثابت شده موفقیت فروشگاه مبلمان را می‌توان به مقدار زیادی در گرو این اصل مهم قرار داد.

اگر امکان جستجو در فروشگاه و بازدید تمامی محصولات به صورت کامل و کنار هم وجود داشته باشد، دست مشتری را برای انتخاب محصول باز‌تر می‌گذارد؛ به این صورت که شما نیز از باز خورد مشتری متوجه اهمیت و علاقه مراجعین به هر کدام از محصولات‌تان خواهید شد.

درباره ابعاد فروشگاه نکات دیگری نیز وجود دارد؛ برای مثال اگر فروشگاه شما مستطیلی باشد، می‌توانید در انتهای راه رو طرح جذابی قرار دهید تا مشتری برای رسیدن به آن، کل مسیر راهرو را طی کند؛ همچنین پیشنهاد می‌شود کف فروشگاه را طوری طراحی کنید که برای مشتری جذاب‌تر و گیرا‌تر به نظر برسد.

2) ارائه دکور فروشگاه در تبلیغات آن

نکته دیگر برای موفقیت فروشگاه مبلمان، تهیه‌ی بنر و استفاده از تبلیغات است. حتی امروزه با استفاده زیاد از اینترنت، می‌توان برای تبلیغات از سایت‌های متفاوت اینترنتی نیز استفاده کرد یا در مناسبت‌های مختلف از تخفیفات ویژه به منظور ترغیب مشتری بهره‌مند شد.

توصیه می‌شود اگر فروشگاه شما تنها در قالب ویترین مغازه؛ محصولات را به مشتری نشان می‌دهد، سعی کنید طبقه‌بندی ویترین به گونه‌ای باشد که مشتری تمامی مبلمان را به خوبی ببیند. می‌توانید از محصولات دیگر نیز برای زیبا‌تر جلوه دادن ویترین فروشگاه استفاده کنید.

3) در نظر‌گیری سالن انتظار

اگر موفقیت فروشگاه مبلمان شما برای‌تان اهمیت دارد پیشنهاد می‌کنیم نکات هر چند جزئی را برای کسب و کار‌تان رعایت کنید.

بخشی از فروشگاه را به عنوان قسمتی برای انتظار مشتری‌ها در نظر بگیرید؛ برای این بخش از مبلمان راحت و با رنگ‌های شاد استفاده کنید؛ همچنین در نظر بگیرید که مراجعه‌کننده زمانی که در این قسمت نشسته است، امکان بازدید از بقیه قسمت‌های فروشگاه را نیز داشته باشد.

البته فروشگاه مبلمان طبیعتا باید به گونه‌ای باشد که مراجعه‌کنندگان بتوانند روی هر یک از مبل‌ها نشسته و با اطمینان کامل محصول را خریداری کنند.

4) استفاده از گیاهان جهت تزئینات دکور فروشگاه

از گیاهان برای دکوراسیون فروشگاه مبلمان خود استفاده کنید، همان طور که گفته شد موفقیت فروشگاه مبلمان می‌تواند در گرو همین چیز‌های به ظاهر ساده و کوچک باشد و وجود چندین گیاه در محیط فروشگاه می‌تواند جلوه زیبایی به دکور ببخشد.

5) آماده‌سازی بستری مناسب جهت رفت و آمد مشتریان

محل رفت و آمد مشتری‌ها را طوری قرار دهید که حتی هنگام شلوغی نیز مراجعه‌کنندگان به هنگام بازدید با یکدیگر تماس فیزیکی نداشته باشند؛ شلوغ بودن محیط، باعث افت تعداد مشتری‌ها به فروشگاه می‌شود و امکان دیدن و انتخاب صحیح را از مشتری می‌گیرد.

6) در نظر‌گیری مکانی مناسب برای جایگاه پرداخت

در نهایت، اهمیت محل قرار دادن جایگاه پرداخت است که مجدد توصیه می‌کنیم مکان مورد نظر، محلی باشد که دید کافی به سایر قسمت‌ها برای مشتری فراهم شود.

موفقیت فروشگاه مبلمان با حضور رقبا زیادی که در این حرفه روز به روز بیش‌تر هم می‌شوند، اندکی سخت بوده، اما با رعایت نکات کلیدی و چگونگی راهکار‌های کسب موفقیت فروشگاه مبلمان؛ می‌توان اندکی کار را سبک‌تر کرد.

بدین منظور پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به مقالات آموزشی محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی و مطالعه آن، بهترین نکات را در این زمینه بیاموزید.

چگونه فروشگاه مبلمان خود را توسعه دهیم؟

1) شناخت خود، مهارت‌ها و توانایی‌های موجود

2) داشتن برنامه‌ای مطمئن و پیروی از آن

3) شناخت صنعت خود

4) درک مشتری‌ها؛ از عوامل مهم موفقیت فروشگاه مبلمان

5) حفظ سوابق مالی

6) مدیریت نقدینگی خود

7) به کار‌گیری روش‌های مدیریت سالم جهت موفقیت فروشگاه مبلمان

8) توسعه بخشی به تصویر و ذهنیت ممتاز خود

9) کنترل دارایی‌های خود

10) قیمت‌گذاری مناسب

چیدمان دکوری مناسب در فروشگاه مبلمان

1) استفاده از دیوار و یا جدا‌کننده‌ها برای جداسازی فضا

جهت از بین بردن یکپارچگی فضا فروشگاه که این مورد نیز اساس مهمی برای موفقیت فروشگاه مبلمان به حساب می‌آید، پیشنهاد می‌کنیم از کاغذ دیواری‌های سه بعدی بر روی دیوار‌هایی که فضا‌ها را متمایز می‌سازند، استفاده کنید.

راهکار های مختلف در چیدمان و موفقیت فروشگاه مبلمان

همچنین می‌توانید برای منحصر به فرد ساختن دکوراسیون و کسب میزان بیش‌تر موفقیت فروشگاه مبلمان خود، از جدا‌کننده‌های کنفی و یا چوبی استفاده کنید. این جدا‌کننده‌ها می‌توانند قسمت انتظار و پرداخت را از سایر بخش‌های بازدید محصولات فروشگاه متمایز کنند.

2) استفاده از تزئینات جانبی

می‌توانید با رعایت رنگ‌بندی و طرح‌های مبلمان موجود در فروشگاه؛ از لوازمی مانند ساعت دیواری، قاب عکس‌های سنتی و کلاسیک، گیاهان سر سبز، آباژور‌های کوچک و هر آن چه که به تصویر و دکور فروشگاه شما روح می‌بخشد و بیننده را ترغیب به باز دید از آن می‌کند، استفاده کنید.

3) طراحی مجموعه مبلمان

چیدمان مبلمان از دیگر اساس مهمی است که در ظاهر فروشگاه شما تاثیر مستقیم می‌گذارد. پیشنهاد می‌شود هرگز از شلوغ کردن محیط اطراف و کنار هم چیدن مبلمان به صورت فشرده، استفاده نکنید؛ همچنین به کار بردن بیش از اندازه لوازم جانبی، محیط فروشگاه مبلمان شما را آشفته خواهد کرد و این امر، انتخاب محصول را برای مشتری سخت‌تر می‌کند.

محمدرضا سلطانی اولین بیزنس کوچ تخصصی بوده که از طریق برقراری ارتباط با‌ایشان، می‌توانید نسبت به توسعه دستاورد‌ها و موفقیت فروشگاه مبلمان خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید